Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Terasa savomis rankomis: nesunku, bet gali įsivelti ir klaidų

2023/11/10


Naujesnės statybos namo jau turbūt neįsivaizduojame be terasos. Šioje erdvėje visais metų laikais smagu prisėsti su puodeliu arbatos, žvilgsniu „apeiti“ kiemą, pasišnekučiuoti su artimaisiais, draugais ar kaimynais. Tarsi pratęsdama namo gyvenamąją erdvę, terasa tampa dar vienu jaukiu kambariu. Bet kaip ir visas pastato konstrukcijas, taip ir šią reikia iš anksto apgalvoti ir tinkamai suplanuoti. Tikimės, mūsų pašnekovės papasakota istorija, padės geriau suprasti, kokie darbai laukia, su kokiais nesklandumais galima susidurti ir kaip juos išspręsti.

Asta Terė su vyru Andriumi jau kelerius metus džiaugiasi terasa. Nors iš natūralios medienos lentų sukonstruotas pagrindas reikalauja papildomos priežiūros, pasak sodybos šeimininkų, šias pastangas atperka jaukumo ir komfortabilumo jausmas. Kurdama sodybą už miesto, šalia miško ir pievų, šeima įdėjo daug minčių, idėjų, savo pačių rankų darbo. Džiaugsmais ir iškilusiais iššūkiais statant terasą Asta dalijosi sukurtame bloge A&A namukas, o dabar papasakojo ir „Rasų“ skaitytojams.

Aste Teri, terasos įrengimas, terasa
Asta Terė

Iš pradžių šeima buvo nusprendusi įrengti bent laikiną vietą pasisėdėjimams lauke. Tada terasai panaudojo atlikusias senas stogo gegnes: jas suklojo tiesiog ant išlyginto grunto sudėliotų palečių. Tai padaryti buvo visai nesunku ir užtruko stebėtinai neilgai – prireikė vos valandos. Ši paprasta, bet neprasta konstrukcija atlaikė net tris vasaras. „Tuo metu tai buvo tikrai geriau negu nieko“, – tvirtino pašnekovė.

terasa, terasos įrengimas
Laikinoji terasa atlaikė tris vasaras.

Naujoji terasa, pasak jos, buvo planuota L formos: pagrindinė erdvė maždaug 6,5 × 3,5 m, o iki jos palei kitą namo sieną vedantis takas 1,2 m pločio. Jam puikiai tiko atraižos nuo ilgų lentų. Bendras terasos plotas 30 kv. m. ir jam šeima įsigijo 40 kv. m lentų. Rinkosi C rūšies maumedžio medieną, todėl teko išpjauti nemažai šakų ir įtrūkimų. Darbams įsibėgėjus, paaiškėjo, kad trūksta dar kelių lentų, tad naujai pirktos sugulė šoninei apdailai, kad, ir iš priekio žiūrint, vaizdas būtų išbaigtas.

Tiek Asta, tiek Andrius yra linkę pirmiau visus darbus atlikti patys ir tik tiems darbams, kurių iš tiesų negali greitai padaryti, ieško meistrų pagalbos. Net paties namo projektą sukūrė pati sodybos šeimininkė, tik jo kontūrus nubraižyti paprašė architekte dirbančios draugės. Vis tik terasą šeimai norėjosi įsirengti greičiau, todėl pasikvietė rekomenduotus meistrus, jie darbus atliko beveik per savaitę.

Bet tikriausiai ir meistrai nebūtų baigę taip greitai, jeigu metais anksčiau įsigytas maumedžio lentas nebūtų paruošę patys sodybos šeimininkai. „Kiekviena lenta „paglostyta“. Nušveitėme švitriniu popieriumi ir padengėme terasoms skirta alyva“, – visus žingsnius gerai prisiminė Asta.

Tačiau pirmiausia su lazeriu buvo išmatuoti vietos, kurioje planuota terasa, aukščiai, įgręžti maždaug 1,2 m gylio poliai. Tada ant išlyginto grunto nugulė geotekstilė ir jau po to sukonstruotas karkasas.

terasa, terasos įrengimas
Išlyginus paviršių, kalami poliai, tiesiama geotekstilė ir tik po to montuojamas karkasas.

„Terasai buvo surinktas dvigubas karkasas, takelis gavosi truputį žemiau, nes trūko aukščio ir teko atsižvelgti į jau suklijuotą klinkerio palangę. Norėjome, kad lentos toje vietoje, kur lietaus kliūna daugiausiai, būtų po palange ir vanduo greičiau nubėgtų, – planavimo sprendimais dalijosi A. Terė, pridurdama, kad karkasui geriau netaupyti ir rinktis maumedžio medieną. – Mūsų karkasas iš spygliuočio medienos, tačiau tašelius impregnavome, todėl po penkerių metų juos apžiūrėję, įsitikinome, laikosi gerai. Be to, kad mediena nepūtų, labai svarbi gera ventiliacija, todėl būtina palikti reikiamus tarpelius.“

Negana to, sodybos šeimininkai kasmet terasos grindis alyvuoja papildomai, o šiemet jas visiškai nušveitė ir naujai užtepė alyva. „Taip, natūralus medis reikalauja papildomos priežiūros, bet šias pastangas atperka jaukumo ir komforto jausmas“, – teigė Asta.

terasa, terasos įrengimas
Klojant lentas buvo svarbu atsižvelgti į palangės aukštį ir lentų nuolydį.

Deja, neretai pasitaiko, kad net ir turint gerai apgalvotą planą, atliekant darbus suklystama. Po pirmojo lietaus paaiškėjo, kad terasos takelio lentos suklotos neteisingai ir nuolydis ėjo į namo pusę. Laimei, meistrai sutiko šią klaidą ištaisyti ir dabar vanduo teka nuo namo.

Gana dažnai palei terasą pasodinama gėlių, dekoratyvinių augalų. Asta su Andriumi priėmė kitokį sprendimą. Kai terasa buvo baigta, palei kraštą jie patiesė geotekstilės, įkasė plastikinę vejų juostą ir užbėrė akmenukų, taigi žolė prie pat terasos neauga ir lengviau pjauti veją. Bet tai nereiškia, kad šioje šeimos pamėgtoje poilsio erdvėje nėra augalų. Kelerius metus iš eilės Asta ją papuošia lauko induose augančiomis rožėmis ‘Pastella‘, ‘Babylon Eyes‘, ‘Bad Birnbach‘. Rudenį jas suneša į nešildomą garažą, o pavasarį atšilus orui, persodina ir vėl išrikiuoja ant terasos grindų.

terasa, terasos įrengimas
Terasą puošia lauko induose augančios rožės.

Rožių apsuptyje mėgstanti pabūti pašnekovė jų pasodino ir greta terasos. Toje pusėje, kur ji išeina į šalia esantį keliuką, šeima sukonstravo pynučių pertvarą ir apželdino ‘New Dawn‘ ir ‘Coral Dawn‘ veislės rožėmis. Tad sėdėti terasoje tapo dar jaukiau, atsirado daugiau privatumo. Kiekvieną pinutį Asta nudažė pati, todėl apželdinta pertvara estetiška ir graži, o saulėtą vasaros dieną sužaliavę ir pražydę rožių krūmai šešėliu pridengia terasos erdvę.

terasa, terasos įrengimas
Dekoratyvi pynučių pertvara ir rožių krūmai ne tik estetinis, bet ir praktinis sprendimas – saulėtą vasaros dieną terasoje daugiau pavėsio.

 

Astos TERĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...
2023/12/04

Neskubėkime išmesti bulvių lupenų – jos dar gali praversti

Kodėl patyrę daržininkai pataria neišmesti bulvių lupenų? Pasirodo, jos gali praversti lysvėse. Ir ne tik. Patarimais dalijasi daržininkė mėgėja Daiva L.