Columbus +10,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +10,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Tiksliuoju ūkininkavimu domisi vis daugiau žemdirbių

2022/05/31


„John Deere“ tiksliojo ūkininkavimo sprendimai leidžia tiksliau valdyti ir apskaičiuoti išlaidas, įskaitant išlaidas trąšoms, sėjimui, cheminėms medžiagoms ir degalams. Su realiojo laiko jutiklių duomenimis ir atskirais kiekvienos zonos duomenimis ūkininkai gauna naudingų įžvalgų, gali priimti duomenimis paremtus sprendimus ir sukurti tikslius nurodymus kito lauko darbams atlikti. Jutikliai leidžia taupyti patį brangiausią dalyką – žemdirbių laiką. Apie šias ir kitas išmanias naujoves praėjusį antradienį, gegužės 24-ąją, kalbėta UAB „DOJUS agro“ Kauno prekybos ir aptarnavimo centre surengtame Tiksliosios žemdirbystės centro pristatyme.

dojus agro, trasos, trasu kainos, grudu kainos, tikslusis ukininkavimas 1. Naujausias technologijas pristatė tiksliosios žemdirbystės padalinio vadovas Žilvinas Juškys, tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Edvinas Navickas, tiksliosios žemdirbystės specialistas-agronomas Giedrius Žiūraitis.

Tikslas – didesnė gaunama vertė iš hektaro

Renginio metu vizualiai parodyta, kaip veikia išmanios technologijos ir kokią naudą teikia pro­aktyvus servisas, kurio kol kas niekas kitas rinkoje neturi, kalbėta ir apie kitas šio laikmečio įdomybes. Daugumą renginio dalyvių sudarė jaunosios kartos ūkininkai. Jiems turėjo ką papasakoti ir pademonstruoti „DOJUS agro“ Tiksliosios žemdirbystės centro specialistai.

Įmonės direktorė D. Tatarūnaitė-Zubenienė „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad jau nuo 2014 metų „DOJUS agro“ ūkininkams pradėjo nešti žinią apie tiksliąsias technologijas. „Kaip ir dažniausiai būna, visos naujovės klientus pasiekia vėluodamos ir reikia nemažai laiko, kol pirmieji jas išbandžiusieji pastebi naudą, pridėtinę vertę, ką tai duoda, kaip jiems sekasi valdyti visus ūkio išteklius ir kaštus. Todėl jau prieš penkerius metus pradėjome galvoti apie Tiksliosios žemdirbystės centro steigimą. Iškilo klausimų, kaip sukomplektuoti komandą, kas joje turėtų dirbti. COVID-19 pandemija ilgą laiką neleido susikviesti klientų ir pristatyti šio centro visuomenei.“

„DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė.

Lietuvos filialo direktorė sakė, kad visi vadybininkai ir serviso darbuotojai yra skatinami kviestis pas save į svečius, į šį „DOJUS agro“ tiksliosios žemdirbystės centrą, klientus, kad pastarieji patys pereitų išmaniųjų technologijų turą nuo bet kurio etapo, kuris ūkyje yra naudojamas. Kartais pasvarstoma, kas būtų efektyviau – ar specialistams vykti pas klientą, ar klientui į Tiksliosios žemdirbystės centrą? Žinoma, pastarasis variantas kur kas vaizdingesnis, nes klientui galima parodyti realiu laiku jo ūkyje vykstančius procesus, mašinų darbą ir t. t. (žinoma, jei klientas yra suteikęs tam leidimą).

„Mūsų tikslas – kad klientas iš kiekvieno hektaro gautų kuo didesnę pridėtinę vertę. Nesvarbu, ar taupant, ar daugiau prikuliant... Galų gale, Lietuvoje yra ir didžiulė jau ne vienerius metus neišsemiama ūkių darbuotojų trūkumo tema. Tad visa tai gerai suvaldžius gaunama geresnė galutinė pelno eilutė“, – teigė D. Tatarūnaitė-Zubenienė.

Naujausios technologijos

Naujausias technologijas pristatė „DOJUS group“ tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Edvinas Navickas. „Per pastaruosius 10 metų daug kas įvyko, – prisiminė E. Navickas. – Iš pradžių aš buvau vienas kaip produkto vadybininkas, o dabar struktūra išsiplėtusi, viso „DOJUS group“ tiksliosios žemdirbystės padaliniuose dirba 19 specialistų, kurie kasdien ūkiuose diegia tiksliąsias technologijas. Ūkininkus konsultuojame, ruošiame jiems įvairias ataskaitas, iš kurių galima daryti įžvalgas ateities planams, tiekiame įrangą, ją montuojame, edukuojame, kaip viską pilnai išnaudoti, o su kai kuriais pradedame bendrai pokalbiu, nuo ko pradėti tiksliąją žemdirbystę.“

E. Navickas, pristatydamas nemokamą „John Deere“ Operacijų Centro platformą internete, akcentavo, kad ji sujungia visus tiksliosios žemdirbystės elementus vienoje vietoje. Paaiškino, kaip skaitmeniniu būdu formuojamos lauko ribos, įsitikinama, ar lauke yra optimali važiavimo kryptis, kiek kilometrų traktoriui teks važiuoti tiesiąja linija, kiek apsisukinėjant, papasakojo ir apie vieną iš naujausių funkcionalumų – darbų planavimo įrankį.

tikslusis ukininkavimas, naujosios technologijos, modernus ukio sprendimai „DOJUS agro“ Kauno prekybos ir aptarnavimo centre jau veikia Tiksliosios žemdirbystės centras.

„Operacijų centre galima planuoti ir dokumentuoti derliaus nuėmimą, žemės darbus, sėją bei purškimą, taip palengvinant augalų apsaugos žurnalo pildymą. Viename bake galima sumaišyti ir sudokumentuoti iki 20 medžiagų. Purkštuvo monitoriuje, jeigu reikia, bet kada galima padaryti korekcijų. Vis dėlto geriau, jei planavimas ar korekcijos vyksta ne traktoriaus kabinoje. Vienas tiksliosios žemdirbystės tikslų yra tai, kad atvažiavęs į lauką ūkininkas pradėtų darbą „čia ir dabar“, todėl iš anksto suplanuotas darbas sumažina prastovas dėl darbo parametrų nustatymo jau esant lauke“, – dėstė E. Navickas.

Tiksliausia įranga

Tiksliosios žemdirbystės padalinio vadovas Žilvinas Juškys priminė, kad 1997 m. atsirado derlingumo matavimo įranga, 2002-aisiais jau turėjome „John Deere AutoTrac“ – automatinį vairavimą ir įrangą, o nuo 2010 m. techniką prijungėme prie interneto. Pasak jo, dabar veikia jau ketvirtos kartos monitoriai, kuriuose integruotos visos ūkininkui vertę kuriančios funkcijos.

„Be plačiai paplitusių ir jau standartu tapusių sistemų, dabar siūlome ir automatinio vairavimo funkciją, naudojant kameras („AutoTrac Vision“), automatizuotas galulaukės apsisukimo sistemas („AutoTrac Turnautomation“), vairavimo linijų atkartojimo sistemą („Autopath“), padargo vairavimo („Implement Guidance“) ir dalijimosi lauko duomenimis tarp mašinų funkcijas. Tad belieka rinktis, kas šiuo metu jums atneštų didžiausią naudą, ir pradėti naudotis. Tačiau, kad ir kokias sistemas naudosite – programinę įrangą per JDLink terminalą reikia reguliariai atnaujinti, tai yra labai nesudėtinga, viską galima pasidaryti patiems“, – aiškino Ž. Juškys.

Proaktyvus nuotolinis servisas – mašinų remonto evoliucija

„DOJUS agro“ nuotolinio serviso inžinierė Aušrinė Šimkienė kalbėjo apie proaktyvaus serviso galimybes, nes visiems žinoma, kad technikos prastovos dėl gedimų ūkiams kainuoja ypač daug. „Nuotolinis servisas dirba su JDLink terminalu, kuris mato visus technikos valdiklius ir jutiklius, kurie siunčia „Expert Alert“ įspėjimus. Juos generuoja dirbtinis intelektas. Žinant tai, yra priimami sprendimai, į ką reikia skubiai sureaguoti ar taisyti. Gali užtekti perspėti ūkininką, parekomenduojant atlikti monitoriuje reikiamus veiksmus ir pabaigti darbą. Bet gali būti, kad techniką reikės stabdyti nedelsiant tam, kad būtų užbėgta už akių dideliems ir brangiai kainuojantiems gedimams.

Kad būtų aiškiau, A. Šimkienė pakomentavo vieną iš pavyzdžių, kai gaunamas klaidos pranešimas, susijęs su galinio darbinio veleno greičio davikliu. Standartiškai daviklio gedimas gali atvesti iki viso darbinio veleno gedimo, ir mašina sustos. Pradės tiksėti prastovos. Nuotolinis servisas, gavęs pranešimą, ūkio savininką perspėja, kas gresia jo mašinai, ir išsiunčia serviso inžinierių su reikiama pakeisti detale. Taip sutaupomas laikas ir užkertamas kelias rimtam technikos gedimui.

Renginio dalyviai atidžiai klausėsi tiksliosios žemdirbystės specialistų aiškinimų.

„Mes taip pat stebime ir technikos našumo nuokrypius, tokius kaip degalų sąnaudų perteklinį padidėjimą ar padidėjusį ratų persisukimą. Kai gauname šiuos pranešimus, juos analizuojame. Kad greičiau suprastume problemas, dėl ko įvyko našumo nuokrypis, parengiame technikos optimizavimo ataskaitą. Joje įvairiais pjūviais galima matyti, dėl kokių priežasčių sumažėjo našumas. Tokias ataskaitas užsisakę ūkininkai gali patys arba kartu su mumis jas analizuoti, generuoti galimus sprendimus, kaip našumus padidinti. Technikos stebėsena – nemokama paslauga, galima visoms prie interneto prijungtoms mašinoms, tereikia, kad mašinų savininkas būtų davęs sutikimą stebėjimui“, – pasakojo A. Šimkienė.

Apie agronominius sprendimus renginio dalyviams kalbėjo Tiksliosios žemdirbystės specialistas-agronomas Giedrius Žiūraitis: „Ūkiams galime pasiūlyti skaitmenizuotus agronominius sprendimus. Tai – dirvožemio tyrimų paslauga gaunant išsamią ataskaitą, kintamos normos purškimo ir tręšimo žemėlapių sudarymo planai, azoto sensoriai, agronominės konsultacijos ir t. t. Visas ataskaitas ir planus galima gauti greitai ir būti tikriems, kad visa tai bus teisingoje darnoje su jūsų turima technika, rodančia pilną jūsų ūkio laukų situaciją ir galimas korekcijas, jei jų reikia.“

Tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Dovydas Pikčilingis.

Tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Dovydas Pikčilingis pristatė ir šiųmetę „DOJUS agro“ naujieną – organinės anglies kaupimo programą. Tai būdas papildomai uždirbti, keičiant savo žemės dirbimo technologiją. Ūkiai, dalyvaujantys organinės anglies kaupimo programoje ir augindami savo produkciją tausojančios technologijos principu, gauna anglies kreditą. Dėl laisvos rinkos ūkiai vėliau gali savo sukauptos anglies kreditus parduoti industrijoms, kurios išskiria šiltnamio efektą sukeliantį anglies dioksidą. Tačiau naudinga pasinaudoti šia programa ne tik dėl galimybės gauti pajamų, bet ir dėl tvaresnio dirvos išnaudojimo: programos metu pakeičiama dirvos struktūra, o tai lemia didesnį derlingumą, sumažinama savikaina.“

 

Autoriaus ir „Dojus agro“ nuotraukos

2022.05.31 ŪP korespondentas - Stasys BIELSKIS Susijusios temos - skaitykite: John Deere; tikslioji žemdirbystė; jaunieji ūkininkai„Dojus agro“žemės ūkio technikatrąšos;

162/7

Dalintis
2024/04/20

Prasideda didysis tulpių žydėjimas VDU Botanikos sode Kaune

Nors orai šiluma nelepina, tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, p...
2024/04/20

Prieš įstatymą lygūs visi – Plungės apylinkės teismas kunigui teisės vairuoti nesugrąžino

Plungės apylinkės teismas ketvirtadienį  netenkino neblaivaus vairavusio bei teises laikinai praradusio dvasininko prašymo grąžinti teisę vairuoti anksčiau laiko. Teismas kritiškai įvertino dvasininko poelgį dėl vairavimo i&scar...
2024/04/20

„Sodžiaus“ ūkininkės nenuobodžiauja – prasideda kelionių ir švenčių maratonas

Kupiškis („Kupiškėnų žinios“). Lietuvos ūkininkių draugijos Kupiškio rajono skyriaus „Sodžius“ moterys atėjus pavasariui vis aktyviau ima burtis ir judėti. Per pirmą renginį Kupiškio viešo...
2024/04/20

Pradedamas Šalčininkų pasienio kontrolės punkto reguliavimas

Kaip penktadienį pranešė Susisiekimo ministerija, pradedamas įgyvendinti krovininių transporto priemonių, važiuojančių į Baltarusiją per Šalčininkų Pasienio kontrolės punktą, eilių reguliavimas.
2024/04/20

Melioracijos fondo projektas – ne panacėja

Po ilgų svarstymų Melioracijos fondo steigimas keliauja į finišo tiesiąją – Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė Melioracijos fondo įstatymo projektą, tačiau ūkininkai nei juo džiaugtis, nei vienareikšmiškai jam pritarti...
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...