Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Tikslus planas padės sutalpinti visus norus

2022/12/28


Į medelyną vis dažniau užsuka ne tik sodininkai, bet ir jaunos šeimos su vaikais, nusprendusios įrengti nedidelį sodelį. Didžiulis malonumas – ne tik poilsis terasoje, bet ir galimybė nusiskinti ekologinių vaisių. Vaikams tai irgi smagi pramoga. Specialistai patvirtina, kad sodas teikia naudos, ir rekomenduoja suaugusiam žmogui per metus suvalgyti iki 100 kg vaisių ir uogų – taip bus patenkinti būtini organizmo poreikiai. „Tado ūkio“ šiuolaikiško medelyno kraštovaizdžio specialistė Kristina Cvilikienė pastebi, kad dažniausiai šeimos klausia, kiek ir kokių vaismedžių, vaiskrūmių auginti sode.

Kaip nuspręsti, ką auginti?

Ne veltui sakoma: kiek žmonių, tiek skirtingų skonių. Atkreipkite dėmesį į tai, ką perkate parduotuvėje: braškes, šilauoges, avietes, obuolius, kriaušes, slyvas, gal krypstate prie egzotikos: persikų, nektarinų, abrikosų. Gerai, jei pasižiūrite ir į veislės pavadinimą, tada reikės tik apsilankyti medelyne ir įsigyti medelių.

Prieš pirkdami sodinukus, pasidomėkite, kokių sąlygų jiems reikia. Jei pas jus užmirkstanti dirva, reikės atsisakyti vyšnių arba sutvarkyti drenažo sistemą. Jei rūgštus dirvožemis, teks kalkinti arba auginti tik šilauoges, kitus rūgščiamėgius augalus (rododendrus, spanguoles). Jei vėjuota, nerekomenduojama auginti egzotinių vaismedžių (persikų, abrikosų, nektarinų) arba įrengti vėjo barjerus, uždangas.

Kiek reikia vaismedžių keturiems asmenims?

Pasakyti tikslų skaičių yra sunku, nes tai priklauso ne tik nuo šeimos poreikių, bet ir sklypo dydžio.

Lietuviškame sode labai populiaru auginti obelis, kriaušes, slyvas, trešnes, vyšnias, abrikosus, serbentus, agrastus, avietes, šilauoges. Kas turi daugiau vietos, išbando ir retesnių augalų: šilkmedžių, aktinidijų, medlievų, šermukšnių, gervuogių, abrikosų, persikų, nektarinų. Kiekvienas vaismedis ar vaiskrūmis turi gausybę veislių, kurios skiriasi ne tik skoniu, spalva, bet ir derėjimo laiku, augumu ar net atsparumu ligoms.

Kai žinote, ką šeima mėgsta ir kokiems vaismedžiams ar vaiskrūmiams palanku augti sklype, iš patirties galime patarti, kiek sodinukų prireiks keturiems asmenims.

Be obelų – niekaip

Turbūt nėra lietuviškos sodybos, kurioje neaugtų bent viena obelis. Senesniuose obelys dažniausiai didelės, plačiais vainikais, su daug smulkių obuolių. Dabar soduose pamatysime ne tik vidutinio augumo ar nykštukinių obelų, bet ir koloninių. Pasirinkimą dažniausiai lemia sklypo dydis ir norimas derlius.

Patirtis rodo, kad šeimai tikrai užtenka keturių vidutinio augumo obelų: vienos vasarinės, dviejų rudeninių ir vienos žieminės. Jau po kelerių metų ne tik vasarą ir rudenį skanausite šių obelų vaisių, bet ir atsidėsite žiemai.

Jei turite nedaug vietos, bet vis tiek norisi skirtingo derėjimo laiko ir skonio obuolių, vietoj tvoros galite suformuokite koloninių obelų gyvatvorę, kuri ne tik kiemui suteiks privatumo, bet pavaišins ir obuoliais. Jei tvora jau yra, galite auginti šeimos medžius, kuriuose įskiepytos kelios obelų veislės ir nuo vienos obels galėsite skinti ne tik skirtingų spalvų, bet ir skirtingo ankstyvumo obuolius. Jei vaismedžiui sklype vietos nėra, bet yra terasa, koloninę obelį pasisodinkite vazone. Ji džiugins ne tik žaluma, bet ir gražiais žiedais, o vėliau ir spalvotais obuoliukais.

Kriaušės – energingai dienai

Nuo senovės kriaušės laikomos natūraliu energijos šaltiniu. Ar nebūtų smagu rytą pradėti ne nuo puodelio kavos, o terasoje ar sodelyje nusiskynus saldžią kriaušę?

Šeimai pakaktų ir dviejų sodinukų. Geriausia auginti vieną rudeninę kriaušę ir vieną žieminę, kad derlius džiugintų ne tik rudenį, bet ir žiemą. Kriaušių formų yra įvairiausių: vidutinio augumo, koloninės (siauralajos), vidutinio augumo, nykštukinės. Vis dažniau kriaušės sodinamos gėlynuose, nes kabantys vaisiai suteikia dekoratyvumo.

Pasak specialstės, šeimai pakaktų ir dviejų kriaušių sodinukų.

Mėgstate slyvas? Auginkite dvi!

Nors ne visi mėgsta slyvas, bet jų nauda organizmui didžiulė: daug maisto medžiagų, skaidulų, antioksidantų, vitaminų. Galima sudžiovinti ir valgysite net žiemą.

Būtinai pasidomėkite, ar pasirinkta slyva kryžmadulkė ar savidulkė. Jei savidulkė, vadinasi, jums užtektų ir vieno sodinuko. Jei išsirinkote kryžmadulkę, imkite iškarto dvi. Antras sodinukas gali būti ir kitos veislės, svarbu, kad jų žydėjimo laikas sutaptų ir apsidulkintų.

Joms reikėtų parinkti saulėtą ir mažiau vėjuotą vietą. Pasodinus sodinuką, jau po 2–3 metų ragausite pirmąjį derlių.

Norite ankstyvų žiedų kieme – ieškokite vyšnių

Svajojate pamatyti sakurų alėją, bet keliauti komplikuota? Kodėl nepasisodinus vyšnių ar trešnių, ir jau balandį džiaugtis žiedų jūra savame sode? Jei norite ne tik žiedų, bet ir derliaus, kurio pakaktų visai šeimai, rekomenduojame auginti bent keturias vyšnias ir dvi trešnes. Jei neturite tiek vietos, o norisi abiejų, galite išbandyti vyšnios ir trešnės hibridą, kurio vaisiai stambūs, saldžiarūgščiai.

Vyšnioms ir trešnėms reikia laidaus ir pūraus dirvožemio. Žaismingumo sodui ar terasai suteiks koloninės arba nykštukinės formos vaismedžiai, bus lengva pasiekti derlių.

Serbentai ir agrastai

Gali atrodyti, kad serbentus ar agrastus nebemadinga auginti naujuose soduose, bet iš tiesų jų populiarumas tik didėja. Vis dažniau atsigręžiama į vertingas uogas, o serbentai ir agrastai turi daug vitamino C.

Medelyne rasite ir stiebinių serbentų, agrastų, kurie ne tik dekoratyvūs, nuo jų skinti uogas, ypač vaikams, patogu ir smagu. Juos mėgstama auginti vazonuose (užtenka 10 l dydžio) ant terasų. Jei svarstote, kaip atskirti vaikų zoną, iš šių krūmų suformuota gyvatvorė – puikus pasirinkimas.

Serbentai būna juodieji, raudonieji, baltieji, auksuotieji. Viskas priklauso nuo to, kas jums labiau patinka. Jei mėgstate saldesnes uogas, rinkitės daugiau juodųjų serbentų (4 krūmus) ir pabandyti po vieną raudonųjų ir baltųjų krūmą, kurių uogos rūgštesnės. Agrastai saldesni, dažnai labiau mėgstami vaikų, tad jų užtenka ir dviejų krūmų šeimai. Jei mėgstate gaminti desertus arba norite uogų žiemai, pasodinkite ir daugiau sodinukų arba suformuokite iš jų gyvatvores.

Serbentai ir agrastai gali augti ir pusiau šešėlyje, atsparūs šalčiams. Juos pasodinę, derliaus sulauksite net tais pačiais metais.

Serbentą galima auginti ir vazone terasoje.

Šilauogės – išlieka populiarios

Populiaru net mažiausiame sklypelyje auginti šilauogių. Tai natūralu, nes uogos saldžios, mėgstamos vaikų, o priežiūra gana paprasta. Skanauti tik vasarą užteks ir keturių krūmų, nes vienas suaugęs krūmas per sezoną subrandina 2–4 kg uogų. Pirkdami atkreipkite dėmesį, kokio amžiaus krūmelis, nes nuo to priklausys, kada sulauksite pirmojo derliaus.

Nepagailėkite ir investuokite ne tik į kokybiškus sodinukus, bet ir į rūgščias durpes. Prieš sodindami iškaskite metro skersmens ir 50 cm gylio duobę, į ją priberkite rūgščių durpių ir tik tada sodinkite šilauogę. Jei dirva užmirksta, ant grunto supilkite rūgščių durpių kalvelę ir sodinkite į ją.

Ne visi gali pasidžiaugti erdviu sklypu, tokiu atveju šilauoges auginkite vazonuose, tik juos apšiltinkite ir pripildykite rūgščia durpe.

Šių uogakrūmių priežiūra nesudėtinga: kiekvieną pavasarį išgenėkite senus ūglius, o sezono metu gausiai palaistykite ir mulčiuokite.

Avietės ir gervuogės

Pastebėjote, kad vaikai parduotuvėje nepraeina pro avietes? Pabandykite užsiauginti ekologiškai. Šeimai rekomenduojama pradėti nuo 20 sodinukų. Aviečių uogose gausu vitaminų A, B, C ir geležies, magnio, kalcio, cinko, kalio. Lapus galite skinti ir džiovintis arbatoms. Aviečių būna ne tik tradicinės spalvos ar formos, bet ir geltonų, pailgų.

Gervuogės naudingomis savybėmis mažai nusileidžia rausvosioms giminaitėms. Jos mėgsta derlingas ir nudrenuotas dirvas, uogoms subręsti reikės saulės. Abiejų priežiūra panaši kaip ir kitų vaiskrūmių: mulčiavimas, genėjimas, tręšimas.

Skanios ne tik aviwičų uogos, jų lapus galima džiovinti arbatai.

Egzotiniai vaismedžiai

Egzotiniais vaismedžiais laikome persikus, nektarinus, abrikosus. Dažnai prie šios grupės priskiriami ir retesni lietuviškų sodų augalai: sausmedis, aktinidijos, citrinvyžiai, medlievos. Šie augalai puikiai auga pas mus ir duoda skanų derlių. Aktinidjos mėgstamos kuriant romantiškas pergoles, medlievų gyvatvorė – puiki alternatyva tujų gyvatvorėms, sausmedis labai gražiai papuošia gėlynus, o citrinvytis stebina ryškiai raudonomis uogomis, iš kurių verdama skani uogienė.

Tikrų egzotinių augalų gali pasirinkti pagal vaisiaus formą, medelio vainiko formą ar augumą (nykštukinį, koloninį, vidutinio augumo). Šie vaismedžiai stebins ne tik derliumi, bet ir lapų forma, dažnai sumaišoma su palmės lapais.

Jei nedrįstate sodinti vidutinio augumo persiko, pabandykite ant terasos vazonuose auginti nykštukinių arba koloninių vaismedžių. Prieš pirkdami atkreipkite dėmesį, ar augalas savidulkis, jei ne, reikės bent dviejų, kad sulauktumėte derliaus.

Egzotinių vaismedžių priežiūra šiek tiek skiriasi nuo mūsų tradicinių augalų, nes jie nepratę prie šalčių, tad sodinkite saulėtoje ir nevėjuotoje vietoje. Žiemą gali tekti apdengti.

Egzotiniai vaismedžiai mažiau pratę prie lietuviško klimato, tad jais teks labiau pasirūpinti.

Mažas sklypas – kaip sutalpinti?

Mūsų rekomendacijos tinka bent 6 a sodo sklypui. Mažesniam sklypui galite pasirinkti augalus siaura laja (koloninius) ir juos sodinti vieną šalia kito, formuodami gyvatvores ir sutaupydami vietos.

Būtinai išnaudokite plačią terasą ar balkoną, nes mini ir koloniniai vaismedžiai bei krūmai gali augti 40 l vazonuose.

Nebijokite vaismedžių įkomponuoti ir gėlyne, tik rinkitės siaura laja, kad kuo daugiau saulės patektų po medeliu augančioms gėlėms. Vaisius dovanojantys augalai be vargo pritaps ir pakeltose daržo lysvėse greta braškių ir daržovių.

Sodininkystėje ar daržininkystėje nėra ribų kūrybiškumui, tad pats laikas planuoti ir sodinti vaismedžius, kad sodas per keletą metų sustiprėtų ir atneštų derliaus.

 

Medelyno „Tado ūkis“ nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...
2023/02/03

Simonas Gentvilas: Balskų užtvanka turės būti atverta žuvims

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas penktadienį susitiko su Tauragės rajono bendruomene ir specialistais aptarti Balskų užtvankos būklę ir jos likimą. Susirinkę gyventojai informuoti, kad užtvankos griauti neplanuojama, tačiau ją eksploatuojanti ...