Columbus +6,9 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 26 Bal 2024
Columbus +6,9 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 26 Bal 2024

Tikslus planas padės sutalpinti visus norus

2022/12/28


Į medelyną vis dažniau užsuka ne tik sodininkai, bet ir jaunos šeimos su vaikais, nusprendusios įrengti nedidelį sodelį. Didžiulis malonumas – ne tik poilsis terasoje, bet ir galimybė nusiskinti ekologinių vaisių. Vaikams tai irgi smagi pramoga. Specialistai patvirtina, kad sodas teikia naudos, ir rekomenduoja suaugusiam žmogui per metus suvalgyti iki 100 kg vaisių ir uogų – taip bus patenkinti būtini organizmo poreikiai. „Tado ūkio“ šiuolaikiško medelyno kraštovaizdžio specialistė Kristina Cvilikienė pastebi, kad dažniausiai šeimos klausia, kiek ir kokių vaismedžių, vaiskrūmių auginti sode.

Kaip nuspręsti, ką auginti?

Ne veltui sakoma: kiek žmonių, tiek skirtingų skonių. Atkreipkite dėmesį į tai, ką perkate parduotuvėje: braškes, šilauoges, avietes, obuolius, kriaušes, slyvas, gal krypstate prie egzotikos: persikų, nektarinų, abrikosų. Gerai, jei pasižiūrite ir į veislės pavadinimą, tada reikės tik apsilankyti medelyne ir įsigyti medelių.

Prieš pirkdami sodinukus, pasidomėkite, kokių sąlygų jiems reikia. Jei pas jus užmirkstanti dirva, reikės atsisakyti vyšnių arba sutvarkyti drenažo sistemą. Jei rūgštus dirvožemis, teks kalkinti arba auginti tik šilauoges, kitus rūgščiamėgius augalus (rododendrus, spanguoles). Jei vėjuota, nerekomenduojama auginti egzotinių vaismedžių (persikų, abrikosų, nektarinų) arba įrengti vėjo barjerus, uždangas.

Kiek reikia vaismedžių keturiems asmenims?

Pasakyti tikslų skaičių yra sunku, nes tai priklauso ne tik nuo šeimos poreikių, bet ir sklypo dydžio.

Lietuviškame sode labai populiaru auginti obelis, kriaušes, slyvas, trešnes, vyšnias, abrikosus, serbentus, agrastus, avietes, šilauoges. Kas turi daugiau vietos, išbando ir retesnių augalų: šilkmedžių, aktinidijų, medlievų, šermukšnių, gervuogių, abrikosų, persikų, nektarinų. Kiekvienas vaismedis ar vaiskrūmis turi gausybę veislių, kurios skiriasi ne tik skoniu, spalva, bet ir derėjimo laiku, augumu ar net atsparumu ligoms.

Kai žinote, ką šeima mėgsta ir kokiems vaismedžiams ar vaiskrūmiams palanku augti sklype, iš patirties galime patarti, kiek sodinukų prireiks keturiems asmenims.

Be obelų – niekaip

Turbūt nėra lietuviškos sodybos, kurioje neaugtų bent viena obelis. Senesniuose obelys dažniausiai didelės, plačiais vainikais, su daug smulkių obuolių. Dabar soduose pamatysime ne tik vidutinio augumo ar nykštukinių obelų, bet ir koloninių. Pasirinkimą dažniausiai lemia sklypo dydis ir norimas derlius.

Patirtis rodo, kad šeimai tikrai užtenka keturių vidutinio augumo obelų: vienos vasarinės, dviejų rudeninių ir vienos žieminės. Jau po kelerių metų ne tik vasarą ir rudenį skanausite šių obelų vaisių, bet ir atsidėsite žiemai.

Jei turite nedaug vietos, bet vis tiek norisi skirtingo derėjimo laiko ir skonio obuolių, vietoj tvoros galite suformuokite koloninių obelų gyvatvorę, kuri ne tik kiemui suteiks privatumo, bet pavaišins ir obuoliais. Jei tvora jau yra, galite auginti šeimos medžius, kuriuose įskiepytos kelios obelų veislės ir nuo vienos obels galėsite skinti ne tik skirtingų spalvų, bet ir skirtingo ankstyvumo obuolius. Jei vaismedžiui sklype vietos nėra, bet yra terasa, koloninę obelį pasisodinkite vazone. Ji džiugins ne tik žaluma, bet ir gražiais žiedais, o vėliau ir spalvotais obuoliukais.

Kriaušės – energingai dienai

Nuo senovės kriaušės laikomos natūraliu energijos šaltiniu. Ar nebūtų smagu rytą pradėti ne nuo puodelio kavos, o terasoje ar sodelyje nusiskynus saldžią kriaušę?

Šeimai pakaktų ir dviejų sodinukų. Geriausia auginti vieną rudeninę kriaušę ir vieną žieminę, kad derlius džiugintų ne tik rudenį, bet ir žiemą. Kriaušių formų yra įvairiausių: vidutinio augumo, koloninės (siauralajos), vidutinio augumo, nykštukinės. Vis dažniau kriaušės sodinamos gėlynuose, nes kabantys vaisiai suteikia dekoratyvumo.

Pasak specialstės, šeimai pakaktų ir dviejų kriaušių sodinukų.

Mėgstate slyvas? Auginkite dvi!

Nors ne visi mėgsta slyvas, bet jų nauda organizmui didžiulė: daug maisto medžiagų, skaidulų, antioksidantų, vitaminų. Galima sudžiovinti ir valgysite net žiemą.

Būtinai pasidomėkite, ar pasirinkta slyva kryžmadulkė ar savidulkė. Jei savidulkė, vadinasi, jums užtektų ir vieno sodinuko. Jei išsirinkote kryžmadulkę, imkite iškarto dvi. Antras sodinukas gali būti ir kitos veislės, svarbu, kad jų žydėjimo laikas sutaptų ir apsidulkintų.

Joms reikėtų parinkti saulėtą ir mažiau vėjuotą vietą. Pasodinus sodinuką, jau po 2–3 metų ragausite pirmąjį derlių.

Norite ankstyvų žiedų kieme – ieškokite vyšnių

Svajojate pamatyti sakurų alėją, bet keliauti komplikuota? Kodėl nepasisodinus vyšnių ar trešnių, ir jau balandį džiaugtis žiedų jūra savame sode? Jei norite ne tik žiedų, bet ir derliaus, kurio pakaktų visai šeimai, rekomenduojame auginti bent keturias vyšnias ir dvi trešnes. Jei neturite tiek vietos, o norisi abiejų, galite išbandyti vyšnios ir trešnės hibridą, kurio vaisiai stambūs, saldžiarūgščiai.

Vyšnioms ir trešnėms reikia laidaus ir pūraus dirvožemio. Žaismingumo sodui ar terasai suteiks koloninės arba nykštukinės formos vaismedžiai, bus lengva pasiekti derlių.

Serbentai ir agrastai

Gali atrodyti, kad serbentus ar agrastus nebemadinga auginti naujuose soduose, bet iš tiesų jų populiarumas tik didėja. Vis dažniau atsigręžiama į vertingas uogas, o serbentai ir agrastai turi daug vitamino C.

Medelyne rasite ir stiebinių serbentų, agrastų, kurie ne tik dekoratyvūs, nuo jų skinti uogas, ypač vaikams, patogu ir smagu. Juos mėgstama auginti vazonuose (užtenka 10 l dydžio) ant terasų. Jei svarstote, kaip atskirti vaikų zoną, iš šių krūmų suformuota gyvatvorė – puikus pasirinkimas.

Serbentai būna juodieji, raudonieji, baltieji, auksuotieji. Viskas priklauso nuo to, kas jums labiau patinka. Jei mėgstate saldesnes uogas, rinkitės daugiau juodųjų serbentų (4 krūmus) ir pabandyti po vieną raudonųjų ir baltųjų krūmą, kurių uogos rūgštesnės. Agrastai saldesni, dažnai labiau mėgstami vaikų, tad jų užtenka ir dviejų krūmų šeimai. Jei mėgstate gaminti desertus arba norite uogų žiemai, pasodinkite ir daugiau sodinukų arba suformuokite iš jų gyvatvores.

Serbentai ir agrastai gali augti ir pusiau šešėlyje, atsparūs šalčiams. Juos pasodinę, derliaus sulauksite net tais pačiais metais.

Serbentą galima auginti ir vazone terasoje.

Šilauogės – išlieka populiarios

Populiaru net mažiausiame sklypelyje auginti šilauogių. Tai natūralu, nes uogos saldžios, mėgstamos vaikų, o priežiūra gana paprasta. Skanauti tik vasarą užteks ir keturių krūmų, nes vienas suaugęs krūmas per sezoną subrandina 2–4 kg uogų. Pirkdami atkreipkite dėmesį, kokio amžiaus krūmelis, nes nuo to priklausys, kada sulauksite pirmojo derliaus.

Nepagailėkite ir investuokite ne tik į kokybiškus sodinukus, bet ir į rūgščias durpes. Prieš sodindami iškaskite metro skersmens ir 50 cm gylio duobę, į ją priberkite rūgščių durpių ir tik tada sodinkite šilauogę. Jei dirva užmirksta, ant grunto supilkite rūgščių durpių kalvelę ir sodinkite į ją.

Ne visi gali pasidžiaugti erdviu sklypu, tokiu atveju šilauoges auginkite vazonuose, tik juos apšiltinkite ir pripildykite rūgščia durpe.

Šių uogakrūmių priežiūra nesudėtinga: kiekvieną pavasarį išgenėkite senus ūglius, o sezono metu gausiai palaistykite ir mulčiuokite.

Avietės ir gervuogės

Pastebėjote, kad vaikai parduotuvėje nepraeina pro avietes? Pabandykite užsiauginti ekologiškai. Šeimai rekomenduojama pradėti nuo 20 sodinukų. Aviečių uogose gausu vitaminų A, B, C ir geležies, magnio, kalcio, cinko, kalio. Lapus galite skinti ir džiovintis arbatoms. Aviečių būna ne tik tradicinės spalvos ar formos, bet ir geltonų, pailgų.

Gervuogės naudingomis savybėmis mažai nusileidžia rausvosioms giminaitėms. Jos mėgsta derlingas ir nudrenuotas dirvas, uogoms subręsti reikės saulės. Abiejų priežiūra panaši kaip ir kitų vaiskrūmių: mulčiavimas, genėjimas, tręšimas.

Skanios ne tik aviwičų uogos, jų lapus galima džiovinti arbatai.

Egzotiniai vaismedžiai

Egzotiniais vaismedžiais laikome persikus, nektarinus, abrikosus. Dažnai prie šios grupės priskiriami ir retesni lietuviškų sodų augalai: sausmedis, aktinidijos, citrinvyžiai, medlievos. Šie augalai puikiai auga pas mus ir duoda skanų derlių. Aktinidjos mėgstamos kuriant romantiškas pergoles, medlievų gyvatvorė – puiki alternatyva tujų gyvatvorėms, sausmedis labai gražiai papuošia gėlynus, o citrinvytis stebina ryškiai raudonomis uogomis, iš kurių verdama skani uogienė.

Tikrų egzotinių augalų gali pasirinkti pagal vaisiaus formą, medelio vainiko formą ar augumą (nykštukinį, koloninį, vidutinio augumo). Šie vaismedžiai stebins ne tik derliumi, bet ir lapų forma, dažnai sumaišoma su palmės lapais.

Jei nedrįstate sodinti vidutinio augumo persiko, pabandykite ant terasos vazonuose auginti nykštukinių arba koloninių vaismedžių. Prieš pirkdami atkreipkite dėmesį, ar augalas savidulkis, jei ne, reikės bent dviejų, kad sulauktumėte derliaus.

Egzotinių vaismedžių priežiūra šiek tiek skiriasi nuo mūsų tradicinių augalų, nes jie nepratę prie šalčių, tad sodinkite saulėtoje ir nevėjuotoje vietoje. Žiemą gali tekti apdengti.

Egzotiniai vaismedžiai mažiau pratę prie lietuviško klimato, tad jais teks labiau pasirūpinti.

Mažas sklypas – kaip sutalpinti?

Mūsų rekomendacijos tinka bent 6 a sodo sklypui. Mažesniam sklypui galite pasirinkti augalus siaura laja (koloninius) ir juos sodinti vieną šalia kito, formuodami gyvatvores ir sutaupydami vietos.

Būtinai išnaudokite plačią terasą ar balkoną, nes mini ir koloniniai vaismedžiai bei krūmai gali augti 40 l vazonuose.

Nebijokite vaismedžių įkomponuoti ir gėlyne, tik rinkitės siaura laja, kad kuo daugiau saulės patektų po medeliu augančioms gėlėms. Vaisius dovanojantys augalai be vargo pritaps ir pakeltose daržo lysvėse greta braškių ir daržovių.

Sodininkystėje ar daržininkystėje nėra ribų kūrybiškumui, tad pats laikas planuoti ir sodinti vaismedžius, kad sodas per keletą metų sustiprėtų ir atneštų derliaus.

 

Medelyno „Tado ūkis“ nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/26

Kas išgelbės Agrocheminių tyrimų laboratoriją?

Beveik 60 metų veikiančią, daug duomenų per tą laiką sukaupusią, vienintelę Lietuvoje akredituotą Agrocheminių tyrimų laboratoriją, kurios patikimi dirvožemio, vandens, trąšų, mėšlo, pesticidų likučių, pašarų, nuotekų ir kiti ...
2024/04/26

Kokios jurginų veislės bus populiariausios?

Gegužę, kai oras leis, pradėsime sodinti gražuolius jurginus. Vieni tiks natūralistiniams ar simetriškos formos gėlynams, kiti – želdynų apvadams, kompozicijoms lauko induose. Išsirinkime gražiausius žiedus.
2024/04/26

EFSA: pesticidų likučiais „praturtinti“ maisto produktai vis dar ant mūsų stalo – ar tai pavojinga?

Tiriant pesticidų likučius maisto produktuose 2022 m. Europos Sąjungoje (ES) buvo paimtas precedento neturintis maisto mėginių kiekis – beveik 111 tūkst. mėginių. Šiomis dienomis Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė naujausiu...
2024/04/26

Tarptautinis apdovanojimas už be prašymo skiriamą vienišo asmens išmoką

„Sodra“ įvertinta „Europos gerosios praktikos“ apdovanojimuose už automatiškai Lietuvos žmonėms skiriamą vienišo asmens išmoką. Tarptautinės socialinės apsaugos asociacija (ISSA) vertino net 119 darbų, ...
2024/04/26

VRK komentaras dėl NEVA nutekintų duomenų

Naujienų portaluose pasklido žinia, jog Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) mokymų metu netyčia nutekino tūkstančių rinkėjų duomenis, nes „praėjusį antradienį vienas šios komisijos darbuotojų per klaidą apylinkių komisijų nariams i&sca...
2024/04/26

Kelininkai skelbia žiemos sezono pabaigą – valant kelius nuvažiuota 2 mln. kilometrų

Skaičiuodama įspūdingus išbertų slidumą mažinančių medžiagų kiekius ir jomis padengtų kilometrų skaičių, AB „Kelių priežiūra“ oficialiai skelbia žiemos sezono pabaigą. Tiesa, ne tik žiema, bet ir kalendorinis pavasaris buvo gana...
2024/04/25

Smulkieji ūkininkai itin palankiomis sąlygomis kviečiami pasinaudoti parama

Smulkieji ūkininkai iki gegužės 15 d. dar gali pasinaudoti galimybe paskutinį kartą ypač palankiomis sąlygomis gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sri...
2024/04/25

Raseinių rajono gyventoja nelegaliai prekiavo gyvūnais augintiniais, kuriuos laikė tvarte

Šią savaitę, gavus informaciją, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių, Klaipėdos, Panevėžio apygardų priežiūros skyriaus inspektoriai atliko patikrinimą, VMVT jau anksčiau įkliuvusios daugintojos G. U. valdoje, ...
2024/04/25

Lietuvos laisvės ąžuolui Petrui Cidzikui šiandien būtų sukakę 80 metų

Draugai Petrą Cidziką laikė mistiškiausiu mūsų laikų politiku. Jį apibūdino kaip ypač tyrą žmogų: iš jo žvilgsnio, iš minčių. Sovietų valdžios, KGB atžvilgiu jis buvo ryžtingas, nepalenkiamas. Visiškas Petro asketi&scar...