Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Trumpina maisto tiekimo grandinę: viską – patys

2023/02/21


Prienų rajone, Balbieriškio seniūnijoje, Vazgaikiemio kaime esančiame Visuomenės harmonizavimo parke ir gretimose žemėse veiklą vykdo žemės ūkio bendrovė (ŽŪB) „Agroharmonija“. Ji ekologiškai augina angusų veislės mėsinius galvijus, daržoves, uogas, vaisius, eršketus, vištas dedekles. Mėsą, kiaušinius, kitas užaugintas gėrybes ir iš jų pagamintus maisto produktus, pavyzdžiui, dešreles, uogienes, sultinį, raugintus kopūstus, kepsnius, parduoda vartotojams tiesiai – be tarpininkų.

Tapo parko dalimi

„Agroharmoniją“ 2019 m. įsteigė tuometė kaunietė Asta Grušnienė. Dabar ji – Vazgaikiemio gyventoja. „Aš, grynakraujė miestietė, norėjau pabėgti į gamtą, kaimą ir ką nors ten veikti. Buvau pavargusi nuo nuolatinio laviravimo tarp prekybos tinklų ir žaliavų tiekėjų. Siekdama sukurti kokybiško maisto grandinę nuo lauko iki vartotojo, įkalbėjau Augustiną Rakauską „įdarbinti“ jo įkurto Visuomenės harmonizavimo parko žemes. Jis neprieštaravo, nes mano pasiūlyta verslo idėja sutapo su jo siekiu šiame parke kurti harmoningą aplinką. Abu esame įsitikinę, kad visur turi būti sinergija, harmonija. Žmogaus gerą savijautą didžia dalimi lemia savęs pažinimas, ryšys su gamta, santarvė su savimi, kita aplinka, taip pat – kokybiška, visavertė mityba. Juk labai svarbu, ką dedame į burną. Nuo maisto, kurį vartojame, priklauso mūsų sveikata, emocinė būsena.

Asta Grušnienė jos vadovaujamos ŽŪB „Agroharmonija“ žiemos ganykloje.

Geriau šiandien investuoti į gerą maistą negu rytoj į vaistus. Kai A. Rakauskas sutiko, kad  Vaizgakiemyje kurtųsi ŽŪB, auginanti ir vartotojams tiekianti kokybišką maistą, pardaviau savo verslus ir atvykau čia. Įsiliejome į Visuomenės harmonizavimo parko kompleksą“, – kodėl ir kaip atsirado ŽŪB „Agroharmonija“, sudėtinė idėjinė ir fizinė Visuomenės harmonizavimo parko dalis, „Ūkininko patarėjui“ teigė A. Grušnienė. Kai kurie ankstesni jos verslai buvo susiję su konditerija.

Mėsa marmuringa

Beveik prieš 16 metų Vazgaikiemio kaime įkurtas Visuomenės harmonizavimo parkas plyti 160 ha teritorijoje. Tokio pat dydžio yra žemės plotas, kuriame ūkininkauja „Agroharmonija“. Šis plotas nėra vienalytis. Dalis pievų, dirbamos žemės yra parko teritorijoje. Kita jų dalis ir ganyklos – aplinkiniuose kaimuose.

Pagrindinė „Agroharmonijos“ ūkininkavimo veikla – ekologiškai auginti angusų veislės mėsinius galvijus. Pasak A. Grušnienės, ji, įregistravusi ŽŪB, pusę metų graibstė žinias apie šiuos gyvūnus, jų auginimą. Angusų mėsa laikoma aukštesnės klasės už daug kur pasaulyje auginamų kitų veislių mėsinių galvijų mėsą, nes yra marmuringa – jos raumenis raižo riebalinio audinio gijos. Marmuringa ir Wagyu – Japonijos archajinių galvijų – mėsa. Kitur pasaulyje yra labai mažai šių galvijų. Japonai draudžia eksportuoti Wagyu galvijus ir jų spermą.

Kuo angusų ir Wagyu mėsoje daugiau riebaliukų ir kuo tolygiau jie pasiskirstę, tuo ši mėsa kokybiškesnė, skanesnė. Kad tokia būtų, svarbi ne tik gera genetika. Būtina galvijus tinkamai šerti, rūpintis jų gerove.

Angusų mėsa sausai brandinama mėnesį.

Pirmiausia atgaivino žemę

„Agroharmonijai“ skirtos parko ir gretimuose kaimuose įsigytos žemės – priesmėlis, įvertintos 21–26 našumo balais. Tokio menko derlumo žemių užtektų galvijų pievoms, tik bėda – jos buvo labai nualintos arba apleistos. „Išrinkome kelmus, frezavome. Visą žemę patręšėme ekologiškomis trąšomis „EkoPlant“ ir išgrynintu ežero dugno dumblu. Tokios trąšos veiksmingos 7 metus. Žemės ūkio akademijos doc. dr. Evaldas Klimas patarė, kokias daugiamečių pievų sėklas įsėti, kad žolė būtų baltyminga. Įsėjome eraičinų, raudonųjų ir baltųjų dobilų, svirdrių ir dar penkių žolių mišinį, – aiškino A. Grušnienė. – 2019 m. balandį įregistravome ŽŪB, o liepą iš Ignalinos r. „House of angus“ ūkio pirkome pirmąją bandą – 40 grynaveislių angusų – bulių ir žindenių. Kai kurios buvo veršingos. Kai jos pas mus apsiveršiavo, banda padidėjo iki 56 angusų. Vėliau dar jų įsigijome, veršelių atsivedė ir žindenės.“

Žiema vandeninga. Žiemos ganykloje angusams tenka dažnai maknoti per purvą.

Pasak pašnekovės, dabar ūkyje yra 3 angusų bandos, iš viso – 245 galvijai. Tarp jų yra 3 tėvai ir 105 mamos. Daugiau angusų ūkis nepirks, nes artėja natūrali angusų ūkio ekonominio efekto pradžia, kai žindenėms atsivedus daugiau veršiukų, pradės atsipirkti šių galvijų auginimo sąnaudos. Tai nutinka laikant ne mažiau nei 300 angusų. Kelios ūkio žindenės apsiveršiuos pavasarį, o žindenė per metus atsiveda vieną veršiuką, kartais – dvynukus.

Auginami ilgai

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 21, 2023 m. vasario 21 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

 

ŪP korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...