Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Vokiečiai traktorių gaudimu išreiškė nepritarimą žemės ūkio politikai

2023/03/26


ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Ūkininkų protesto akcijos praėjusią savaitę vyko ne tik Lietuvoje bei tęsėsi Lenkijoje. Triukšminga trijų dienų protesto akcija buvo surengta Vokietijos šiaurėje esančiame Biuzume (Šlėzvigo-Hošteino žemė). Vieta ir laikas neatsitiktiniai: tomis dienomis Vokietijos federacinių žemių žemės ūkio ministrai buvo susirinkę aptarti vieningos žemės ūkio ir žuvininkystės politikos.

Ir Lietuvoje, ir Vokietijoje

Įdomu, kad žinia apie Lietuvos pieno sektoriaus krizę, išaugusį žemdirbių nepasitenkinimą ir kovo 23-iosios įvykius Vilniuje pasklido už Lietuvos ribų. Ji pasiekė ir Vokietiją. Apie tai, kas vyko Lietuvoje, vokiečių agrarinę bendruomenę informavo Agrarheute.

Tuo pat metu protestavo ir vokiečių ūkininkai. Jų protesto akcija prasidėjo trečiadienį ir truko iki penktadienio – tomis dienomis, kai vyko žemės ūkio ministrų konferencija.

Vokietijos žemės ūkio ministrų konferencijos vyksta triskart per metus: metų pradžioje, pavasarį ir rudenį. Konferencijai kasmet pirmininkauja vis kitos federacinės žemės ministras. Šiemet tai Šlėzvigo-Holšteino žemės ministras Verneris Švarcas. Taigi aukšto lygio susitikimai šiais metais vyksta šioje federacinėje žemėje.

Susivienijo ūkininkai ir krevečių žvejai

Pavasarinę žemės ūkio ministrų konferenciją ūkininkai ir krevečių žvejai trečiadienio vidurdienį pasitiko vieningu gaudimu.

Apie tūkstantis traktorių ir šimtas katerių sutartinai spaudė garsinį signalą. (Tokį protesto akcijos dalyvių skaičių įvardijo patys organizatoriai, nors keli žiniasklaidos šaltiniai nurodė kuklesnę statistiką – apie 400 traktorių ir 60 katerių.)

Mitingai Biuzume priešais politikų konferencijos viešbutį tęsėsi iki penktadienio.

Kaip praneša Vokietijos žiniasklaida, į Biuzumą išvykusiųjų palaikymo akcijų buvo ir surengta ir Saksonijoje.

Ūkininkus ir krevečių žvejus suvienijo nerimas dėl savo ateities, prieš perteklinę gamtos apsaugą.

Krevečių žvejams dėl numatomų žvejybos apribojimų gresia pavojus likti be pagrindinio pajamų šaltinio.

Pasak Vokietijos šeimos ūkininkų organizacijos „Freie Bauern“ (Laisvieji ūkininkai), jų protestai daugiausia nukreipti prieš planuojamą ES reglamentą dėl gamtos atkūrimo ir su tuo susijusių veiklos apribojimų.

Pranešime spaudai sakoma, jog jau vien mintis, kad gamta turi būti „atkurta“, atskleidžia visiškai siaurą Briuselio biurokratų požiūrį, kurį, deja, priėmė daugelis Vokietijos žemės ūkio politikų. Vienas iš šios organizacijos lyderių, Jann-Harro Petersenas, kuris valdo ekologinį pieno ūkį netoli Biuzumo, kritikuoja ES užmojį atkurti laukinę gamtą – nusavinant žemę iš žmonių, kurie tvariai dirba jau daugelį kartų. Gera gamtos apsaugos idėja apsaugoti gyvūnų ir augalų rūšis tapo žaliųjų ideologų pretenzija į viršenybę prieš kaimo vietoves.

protestuoja Vokietijos ūkininkai
Protesto akcijos Biuzume vaizdai. Ant traktorių matyti užrašai: „Žaliosios bangos suduš anksčiau nei ji mus sulaužys“, „Ūkininkui žlugus, maistas bus importuojamas“. Socialinių tinklų nuotrauka

Nebuvo vieningi nei žemdirbiai, nei ministrai

„Laisvieji ūkininkai“ yra įkvėpti provincijos rinkimų Nyderlanduose. Jie sveikina „valstiečių“ politinės partijos BBB pergalę ir turi lūkesčių, jog panašus scenarijus galėtų pasikartoti Vokietijoje.

Vokietijos ūkininkų sąjunga (DBV) prie protesto akcijos neprisidėjo. Tačiau organizacija taip pat parengė pranešimą spaudai bei septynių puslapių dokumentą, adresuotą pavasario žemės ūkio ministrų konferencijai. Turinys labai dalykiškas.

Žemių žemės ūkio ministrai ir federalinis žemės ūkio ministras Cem Özdemir raginami inicijuoti trumpalaikes ir ilgalaikes priemones, skirtas išsaugoti vidaus žemės ūkį ir užtikrinti maisto tiekimą Vokietijoje. Išsakytos pastabos dėl numatomo gyvulininkystės pertvarkymo: ūkiams būtina skubiai suteikti realią perspektyvą. Išsakytas raginimas koreguoti ES gamtos apsaugos paketo kursą, nes Europos Komisijos pasiūlymai dėl gamtos atkūrimo ir tvaraus augalų apsaugos produktų naudojimo „turės esminį, neigiamą poveikį Europos ūkiams ir aprūpinimui maistu“.  

Pasak DBV, žemės ūkio ministrai turėtų užtikrinti, kad ES standartai nepakenktų rinkai, į šalį nepradėtų plūsti pigesnė kiauliena, užauginta nesilaikant griežtų gyvūnų gerovės bei kitų europinių reikalavimų. Tarp išdėstytų reikalavimų – ir susijusieji su BŽŪP (ekoschemos nuo 2024 m.), ir raginimas peržiūrėti vilkų apsaugos nuostatas, nes gyvulių augintojai jau neapsikenčia nuo šių plėšrūnų daromos žalos.

Žemdirbių reikalavimai buvo perduoti Özdemirui. Tačiau žemės ūkio ministrų konferencijos rezultatai nuvylė ir vienos, ir kitos ūkininkų organizacijos lyderius.

Kaip pastebėjo Table Berlin , vienybės nėra nei tarp ūkininkų, nei tarp žemės ūkio  ministrų. Dalis jų atvirai nepritaria Berlyno planams, stumiamam gyvulininkystės restruktūrizavimui.

Teigiama, kad Özdemir ministerija visu greičiu rengia finansavimo programą, skirtą perėjimui prie gyvūnams draugiškesnių laikymo vietų, kelią skinasi įstatymas dėl privalomo gyvulininkystės produkcijos ženklinimo (kilmei, auginimo būdui identifikuoti).

 

Pagrindinėje/„Freie Bauern“ nuotraukoje – traktorių kolona pakeliui į Biuzumą

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...