Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Tvarus ūkininkavimas šiandien ir rytoj

2023/03/03


Vasario 28 d. „Agroakademijos“ mokymų centre (Akademija, Kėdainių r.) vyko LŽŪKT organizuota konferencija „Tvarus ūkininkavimas šiandien ir rytoj“. Į renginį suvažiavo apie 80 šalies ūkininkų, mokslininkų, žemės ūkio konsultantų, žemės ūkio įmonių atstovų ir kt.

Vienas pagrindinių konferencijos tikslų – pristatyti projekto „Savarankiškas geros žemdirbystės praktikos taikymas ūkyje – virtualus padėjėjas žemdirbiams“ rezultatus: nemokamą elektroninę paslaugą ūkininkams, susidedančią iš skaitmenizuoto Gerosios žemdirbystės praktikos kodekso, įvairių žemdirbiams aktualių skaičiuoklių ir el. mokymo programos, pasidalinti mokslininkų įžvalgomis, skatinančiomis ūkininkauti tvariau.

Projekto sėkmė – partnerystės dėka

LŽŪKT Paslaugų pardavimo ir teikimo padalinio vadovė ir viena iš projekto kūrėjų Asta Šakickienė su konferencijos svečiais dalijosi mintimis, kaip gimė idėja inicijuoti projektą, kokių rezultatų tikėtasi.

„Dar 2019 m. kartu su specialistais mąstėme, kaip pagelbėti ūkininkams nepasiklysti teisės aktų labirintuose, kurie reglamentuoja svarbius ūkio technologinius procesus: tręšimą, augalų apsaugą, mėšlo tvarkymą ir kt. Tad norėjosi sukurti elektroninį leidinį / priemonę, kurioje būtų sukomplektuota visa naujausia technologinė ir teisinė informacija apie tausų ūkininkavimą, taip ir priėjome prie Gerosios žemdirbystės praktikos kodekso (GŽPK) kūrimo iniciavimo.

Tiesa, GŽPK (vadinamas „Pažangaus ūkininkavimo taisyklės ir patarimai“) buvo sukurtas dar 2000-aisiais. Nuo pirmojo leidinio buvo praėję jau beveik du dešimtmečiai, o per tą laiką buvo atlikta daug naujų žemės ūkio tyrimų, sukaupta daugiau žinių, atsirado įvairių naujovių, kurias galima taikyti praktikoje. Tad atsižvelgdami į pokyčius ir norą padėti ūkininkams, kreipėmės į LAMMC mokslininkus su pasiūlymu drauge sukurti projektą, kurio tikslas – atnaujinti visą aktualią technologinę ir teisinę informaciją ir ją paversti skaitmeniniu įrankiu ūkininkams. Džiugu, kad mokslininkai nedvejodami sutiko dirbti kartu. Šiandien visus kviečiu įvertinti ir išbandyti mūsų bendro darbo rezultatą – jungtis prie informavimo, konsultavimo ir mokymų sistemos IKMIS (www.ikmis.lt)“, – kvietė A. Šakickienė.

Elektroninėje erdvėje – nuo GŽPK iki praktinių skaičiuoklių

Išsamius projekto „Savarankiškas geros žemdirbystės praktikos taikymas ūkyje – virtualus padėjėjas žemdirbiams“ rezultatus pristatė jo vadovė, vyriausioji gyvulininkystės specialistė Daiva Gurauskienė.

„Savo pranešimą norėčiau pradėti nuo padėkos, kuri skirta projekto partneriams – tiek LAMMC, tiek ūkininkams. Labai džiaugiuosi, kad ūkininkų ūkiuose galėjome atlikti tyrimus, kurių rezultatus naudojome kurdami įvairias praktines skaičiuokles. Taip pat esame dėkingi ir kitiems ūkiams, kurie prisijungė testuodami rezultatus. Tad dėkoju ūkininkams: Erlandai Turskienei, Žydrūnui Blėdžiui, Rūtai Pylipienei, Stasiui Lomsargiui, Vidui Monstvilui, Adrianai Šedienei“, – sakė D. Gurauskienė.

Projekto vadovė pristatė projekto rezultatus ir tikslus, pademonstravo, kaip naudotis GŽPK ir jo sudedamosiomis dalimis: dirvožemio derlingumo gerinimas tausojant aplinką ir išteklius; taususis ūkininkavimas gyvulininkystės ūkiuose; augalų tręšimas: augalų apsauga ir jos taikymas; nuotekų ir atliekų tvarkymas, atsinaujinantys šaltiniai; agrarinė aplinkosauga, biologinė įvairovė.

D. Gurauskienė supažindino su savikontrolės klausimynu, modeliavimo pavyzdžiais, elektroninėmis skaičiuoklėmis, skirtomis ir augalininkystės, ir gyvulininkystės ūkiams. Skaičiuoklių dėka augalininkystės ūkių šeimininkai gali patikrinti ūkio maisto medžiagų, humuso balansą, planuoti tręšimą, vertinti dirvožemio agrochemines ir fizikines savybes, paskaičiuoti sėklos normą. Gyvulininkystės ir mišrių ūkių savininkai gali išbandyti sutartinių gyvulių (SG), mėšlidžių ir srutų kauptuvų talpų, pašarų poreikio apskaičiavimo, emisijos nustatymo skaičiuokles.

Galimybė – mokytis internetu

Svarbu paminėti, kad ūkininkai, prisijungę prie IKMIS elektroninių mokymų dalies, gali mokytis pagal specialistų parengtą GŽP taikymo mokymo programą, kurioje pateikta ne tik teorinė informacija, bet ir praktinė. Vartotojas gali pasitikrinti savo mokymosi progresą atlikdamas parengtas užduotis. Įvertinus žinias, mokymų dalyviui bus išduodamas pažymėjimas. Kadangi mokymai nekontaktiniai, o elektroniniai – vartotojai mokytis galės savarankiškai, jiems patogiu laiku.

Siekiant, kad mokymo programos dalyvius pasiektų aktualiausia teorinė ir praktinė informacija, buvo suburta patyrusių specialistų ir žemdirbių bendruomenėje vertinamų mokslininkų komanda: LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkai dr. Virginijus Feiza, dr. Dalia Feizienė, dr. Roma Semaškienė, VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkė dr. Irena Pranckietienė, LSMU mokslininkas dr. Vytautas Ribikauskas, LŽŪKT augalininkystės ekspertė Kristina Narvidienė.

Tvaraus ūkininkavimo link

„Džiugu, kad konferencijoje savo patirtimi sutiko pasidalinti ir mokslininkai, kurie intensyviai dirbo viso projekto metu. Tikimės, kad jų įžvalgos padės ūkininkams rinktis technologinius sprendimus, skirtus tvaresniam ūkininkavimui“, – sakė konferencijos organizatorė D. Gurauskienė.

Dr. V. Feiza ir dr. D. Feizienė kalbėjo apie dirvožemio derlingumo palaikymo priemones, organinės medžiagos svarbą Lietuvos dirvožemiuose, akcentus augalų mitybos procesuose uždėjo dr. I. Pranckietienė. Dr. A. Ronio pranešime svarbiausias akcentas buvo augalų apsaugos priemonės ir jų naudojimas tausaus ūkininkavimo kontekste, o dr. V. Ribikauskas konferenciją vainikavo gyvulininkystės ūkiams aktualia tema – gyvūnų gerovės aktualijomis.

 

Erika Mankutė/ LŽŪKT

A. Nutauto nuotraukos

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...