Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

2023/09/28


UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.

30 metų – ilgas ir reikšmingas laikotarpis. Ši sukaktis leidžia pasidžiaugti savo veikla, nuveiktais darbais ir pasiektais rezultatais. Sakoma, jog po trisdešimtmečio gyvenimas tik prasideda. Mes tam pritariame ir bendrovės vardu sakome – esame pasiruošę naujiems pažangiems projektams. Laikai keičiasi – keičiasi ir klientų lūkesčiai. Dauguma jų informacijos ieško skaitmeninėje erdvėje. Šiuo metu baigiama kurti atnaujinta UAB „Pieno tyrimai“ interneto svetainė, kuri, tikimės, pradės veikti jau spalio mėnesį. Kuriant atnaujintą Pieno tyrimų interneto svetainę mūsų svarbiausia užduotis buvo išdėstyti turinį pagal klientų poreikius ir sukurti jiems patrauklią skaitmeninę erdvę. Siekiame, kad ji būtų kuo paprastesnė ir patogesnė. Visa svarbiausia informacija bus pasiekiama 2–3 paspaudimais, be to, naršyti mobiliuosiuose įrenginiuose bus daug patogiau.

Artimiausiu metu UAB „Pieno tyrimai“ specialistai ruošiasi pasiūlyti pieno riebalų rūgščių nustatymą. Iki šiol šie tyrimai buvo atliekami moksliniais tikslais. Dirbant kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos mokslininkais, buvo sukaupta nemažai riebalų rūgščių tyrimų duomenų bei atlikta analizė, kaip galima šią informaciją panaudoti melžiamų karvių šėrimui, sveikatingumui valdyti ir produktyvumui didinti.

Pieno riebalai susideda iš daugiau nei400 skirtingų riebalų rūgščių. Į pieno riebalų sudėtį įeina įvairios riebalų rūgštys: sočiosios ir nesočiosios. Pieno riebaluose yra apie 60 proc. sočiųjų ir apie 40 proc. nesočiųjų riebalų rūgščių. Pagal kilmę pieno riebalų rūgštys yra skirstomos į tris grupes: karvių organizme susintetinamos trumpą grandinę turinčios riebalų rūgštys de novo; mišrios kilmės (šią grupę sudaro vidutinio ilgio de novo ir iš anksto suformuotos riebalų rūgštys) bei ilgą grandinę turinčios iš anksto suformuotos riebalų rūgštys, kurių karvės nesintetina, o pasisavina iš pašarų ar kūno riebalų. Apie 50 proc. galvijų pieno riebalų sintetinama iš pašaro riebalų, todėl keičiant pašarus ir sudarant optimalias sąlygas didžiojo prieskrandžio mikroorganizmų veiklai, galima keisti pieno riebalų sudėtį. Tyrimams naudojami konservuoti tiriamųjų karvių ir bendri talpų mėginiai, skirti pieno sudėties tyrimams atlikti. Riebalų rūgščių analizė gali būti naudojama bendro bandos arba individualių karvių pieno tyrimams norint padidinti pieno gamybą, bendrą riebalų ir baltymų kiekį, užkirsti kelią pieno riebumo mažėjimui, patobulinti šėrimo strategiją, siekiant kuo anksčiau diagnozuoti ketozę ar šliužo dislokaciją bei mažinti metano emisiją.

Šis riebalų rūgščių nustatymo tyrimas turėtų būti aktualus ne tik pieno gamintojui, bet ir perdirbėjui, nes nuo riebalų rūgščių kiekio priklauso ir pieno riebalų bei sviesto savybės. Pavyzdžiui, pieno riebaluose padaugėjus sočiųjų riebalų rūgščių, sviestas tampa kietas, trapus, o padaugėjus nesočiųjų riebalų rūgščių – minkštas.

pieno tyrimai
Laboratorijoje nuolat tobulinami tyrimų procesai, modernizuojama įranga.

Dar viena nauja paslauga, kurią UAB „Pieno tyrimai“ ruošiasi pradėti teikti – mikotoksinų nustatymas pašaruose. Mikotoksinai yra antriniai pelėsių metabolitai, užteršiantys daugybę augalų ir vaisių prieš derliaus nuėmimą arba po jo. Tokios užterštos kultūros, pašarai yra pavojingi žmonėms ir gyvūnams. Šiuo metu pasaulyje identifikuojama virš 500 rūšių mikotoksinų. Beveik visi pašarai yra imlūs pelėsinių grybelių augimui ir paplitimui skirtingose gamybos, transportavimo ar saugojimo stadijose. Pirminiai faktoriai, skatinantys pelėsinių grybelių augimą, yra drėgmė, temperatūra ir graužikai. Aruodiniai kenkėjai ir grūdinės erkės taip pat žymiai prisideda bloginant žaliavų ir pašarų kokybę, skatina pelėsinių grybelių augimą ir, tuo pačiu, mikotoksinų gamybą. Dažniausiai pasireiškiantys mikotoksikozių simptomai: sumažėjusios pašarų sąnaudos ir veiksmingumas, sumažėjusi pieno gamyba, galvijų svorio kritimas, nepastovus viduriavimas, mastitai, embrionų mirtys, abortai. Prevencijos taikymas būtinas visuose etapuose, nuo augalų auginimo iki šėrimo. Tai tinkamos auginimo technologijos, tinkamos transportavimo saugojimo, sandėliavimo sąlygos, inokuliantų ar kitų priedų gerinančių silosavimo procesą naudojimas, deaktyvatorių (mikotoksinų surišėjų) naudojimas. Pašarų išvaizda nėra rodiklis, norint nustatyti užterštumą mikotoksinais, todėl UAB „Pieno tyrimai“ atliekami mikotoksinų tyrimai padės ūkininkui įvertinti ūkyje naudojamų pašarų kokybę, kad jis galėtų imtis reikalingų priemonių išvengti mikotoksinų neigiamo poveikio.

Daugiau informacijos apie pašarų mitybinės vertės ir mikotoksinų nustatymą UAB „Pieno tyrimai“ specialistai suteiks artėjančioje „Gyvulininkystės parodoje 2023“ bendrovės stende rugsėjo 28–30 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

pieno tyrimai logo

 

Užs. Nr. 297/7

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...