Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Ūkininkai nerodo nuovargio ženklų: ES sostinėje vėl sklinda mėšlo smarvė, blokuojamos gatvės

2024/02/26


Ankstų pirmadienio rytą į Rue de la Loi gatvę įriedėjo didžiulė traktorių kolona. Šiame kvartale įsikūrusios pagrindinės Europos Sąjungos (ES) įstaigos. Be to, šiandien susitinka ES žemės ūkio ministrai – tad ūkininkai vėl eskaluoja protestą prieš ES žaliąją politiką.

Žiniasklaidos kanalai pilni vaizdų, kaip privažiavimus prie ES institucijų spygliuota viela užtvėrę Briuselio teisėsaugininkai protestuotojus pasitinka vandens patrankomis: įsismarkavusi minia nepaisydama užtvarų padegė padangas ir gatvėje išvertė mėšlą.

Prie belgų prisijungė ir Čekijos bei kitų šalių atstovai. Situacija buvo įtempta – protestuotojai degino padangas, buvo šaudomos petardos. Policija panaudojo vandens patrankas.

Briuselio policija pranešė, kad į miestą įvažiavo 900 traktorių, kurių daugelis atvažiavo prie Europos Vadovų Tarybos (EVT) pastato, kuriame susirinkę Bendrijos žemės ūkio ministrai.

ūkininkų protestai Briuselyje
Protestuotojai gatvėse išvertė mėšlo, degino padangų krūvas.

Anksčiau šį mėnesį Europos ūkininkai jau buvo surengę audringą protestą ES sostinėje. Tada priešais Europos Parlamentą uždegė laužą ir nuvertė statulą.

Šiuos metus aršiais protestais pradėję žemdirbiai nepritaria Bendrijos aplinkosaugos politikai, kovoja su mažėjančiomis pajamomis, didelėmis išlaidomis ir pigaus importo konkurencija.

Jie piktinasi dėl ukrainietiškų grūdų, vištienos ir cukraus importo, kurie neapmokestinami muitais, o kokybė žymiai prastesnė nei ES žemdirbių pagamintos produkcijos. Baiminamasi ir to, kad ES sudarys prekybos susitarimą su Mercosur šalimis ir Bendriją užplūs pigi Pietų Amerikos jautiena.

Europos ūkininkams atstovaujančios organizacijos tvirtina, kad atėjo laikas priimti realybę atitinkančius žemės ūkio ir maisto įstatymus ir piktinasi, kad, sprendžiant keblias problemas nacionaliniu lygmeniu, politikai visada duria pirštu į ES. „Todėl mes ir esame čia“, – sako Flandrijos generalinio ūkininkų sindikato politikos pareigūnas Markas Wulfrancke'as.

„Mus ignoruoja“

Kai kurie apgailestavo, kad, jų nuomone, žemdirbystė lėtai miršta.

„Žemės ūkis. Vaikystėje apie jį svajoji, o suaugęs dėl jo miršti“, – sakė vienas iš ūkininkų.

„Mus ignoruoja“, – naujienų agentūrai AP teigė ūkininkė Marieke Van De Vivere (Marikė Van De Viver) iš Gento regiono Belgijos šiaurėje.

Ji pakvietė ministrus būti supratingus, ateiti vieną dieną padirbėti laukuose, su arkliais ar gyvuliais, pamatyti, kad, jos žodžiais, tai nėra labai lengva dėl jų taikomų taisyklių.

Ūkininkų protestai Briuselyje
Traktoriai Briuselio gatvėmis riedėjo, nepaisydami metalinių policijos užkardų.

Šie protestai – tai naujausi iš daugybės ūkininkų mitingų ir demonstracijų visoje Europoje.

Šeštadienį Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną (Emaniuelį Makroną) per Paryžiaus žemės ūkio parodos atidarymą ūkininkai, teigiantys, kad jis nepakankamai juos remia, pasitiko švilpimu. Pastarosiomis savaitėmis protestai vyko Ispanijoje, Nyderlanduose ir Bulgarijoje.

Lenkijos ūkininkai pirmadienį antrą dieną toliau blokuoja svarbų į Vokietiją vedantį kelią, protestuodami prieš, jų nuomone, pernelyg griežtas aplinkosaugos taisykles ir pigesnį importą iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių.

Politinėms partijoms rengiantis birželio 6–9 dienomis vyksiantiems Europos Parlamento rinkimams, judėjimas įgavo pagreitį ir jau davė rezultatų.

Anksčiau šį mėnesį ES vykdomoji valdžia ūkininkų, sudarančių svarbią rinkėjų dalį, labui atšaukė pasiūlymą dėl kovos su pesticidų naudojimu.

„Aiškiai girdime skundus“

Kitoje barikadų pusėje Briuselyje ministrai stengėsi parodyti, kad klausosi.

Šiuo metu Europos Tarybai pirmininkaujanti Belgija pripažino, kad ūkininkams nerimą kelia aplinkosaugos reglamentų laikymosi našta, sumažėjusi parama iš bloko žemės ūkio subsidijų sistemos ir Rusijos išpuolių prieš Ukrainos grūdų tiekimą poveikis.

„Aiškiai girdime jų skundus“, – sakė Belgijos žemės ūkio ministras Davidas Clarinvalis (Davidas Klarenvalis). Vis dėlto jis paragino juos susilaikyti nuo smurto: „Galime suprasti, kad kai kurie iš jų atsidūrė sunkioje padėtyje, tačiau agresija niekada nebuvo sprendimų šaltinis.“

Prancūzijos žemės ūkio ministras Marcas Fesneau (Markas Fesno) keliems žurnalistams, kuriems policija leido įeiti į pastatą, sakė, kad „reikia nedelsiant pasiųsti signalus, parodant ūkininkams, kad kažkas keičiasi, ne tik trumpuoju, bet ir vidutiniu bei ilguoju laikotarpiais“.

Tuo tarpu Airijos žemės ūkio ministras Charlie McConalogue (Čarlis Makoneligas) nurodė, kad prioritetas turi būti administracinės biurokratijos mažinimas.

Pasak jo, ES turėtų užtikrinti, kad žemės ūkio politika būtų paprasta, proporcinga ir ūkininkams kuo paprasčiau įgyvendinama.

Ch. McConalogue pabrėžė, kad „mes gerbiame labai svarbų darbą, kurį ūkininkai kasdien atlieka gamindami maistą“.

 

ŪP portalo ir BNS informacija

Socialinių tinklų vaizdo įrašų stop kadrai

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/23

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Prieš 33 metus (1991 m. balandžio 23 d.) Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui su...