Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Ūkininkai remia Ukrainą

2022/03/05


Iškeliavus pirmajai žemdirbių paramos siuntai, rengiama antroji, tačiau muitininkai neatsisako savo biurokratizmo

Kiek vėliau, nei buvo planuota, – ketvirtadienį, iš Lietuvos Ukrainos link išvyko pirmoji maisto produktų siunta kariaujantiems bei nuo Rusijos agresijos kenčiantiems ukrainiečiams. Ši siunta – 22 t pieno, mėsos bei žuvies konservų – nupirkta už lėšas, surinktas specialios akcijos, kurią paskelbė „Ūkininko patarėjas“ kartu su žemdirbių organizacijomis, metu. Tai pirmoji, tačiau tikrai ne paskutinė ukrainiečiams skirta maisto produktų siunta.

Užtruko ilgiau, nei tikėjosi 

Iš Lietuvos jau išvyko pirmoji žemdirbių siunčiamų maisto produktų siunta Ukrainai.

Kaip ŪP jau skelbė, Lietuvos žemės ūkio tarybai (LŽŪT) priklausančios žemdirbių organizacijos iš Visos Ukrainos žemės ūkio tarybos (Всеукраїнська Аграрна Рада) (VUŽŪT) sulaukė prašymo pagelbėti Ukrainos žemdirbiams – aprūpinti maisto produktais labiausiai nuo karo kenčiančių Ukrainos miestų gyventojus. Todėl ir buvo paskelbta akcija, kurios metu žemdirbiai ne tik renka lėšas maisto produktams, keliaujantiems į Ukrainą, bet ir pasirūpina jų pirkimu, net gamyba.

„Pirmajai siuntai pasirinkome daugiausia tuos maisto produktus, kurių galėjome nupirkti mūsų šalies perdirbimo įmonėse. Tai buvo mėsos ir žuvies konservai, kondensuotas pienas“, – ŪP aiškino paramos akciją koordinuojančios Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius. Produktus savikaina pardavė „Biovela“, „Norvelita“ ir Marijampolės pieno konservai.

Anot akcijos organizatoriaus, nors buvo tikėtasi, kad pirmoji paramos siunta Ukrainai nuo Lietuvos žemdirbių iškeliaus dar trečiadienį, tačiau užsitęsus dokumentų tvarkymui bei tinkamo gabenimui automobilio paieškoms, tai įvyko tik ketvirtadienio popietę. Kaip teigė R. Juknevičius, jie nesitikėjo, kad bus tiek daug biurokratizmo norint išsiųsti labdarą – reikėjo sutvarkyti įvairius būtinuosius siuntos ir muitinės dokumentus, gauti humanitarinės pagalbos krovinio žymą. Muitinės departamentas, nors buvo oficialiai žadėjęs paramos kroviniams formalumus supaprastinti, tačiau nieko nepadarė idant ukrainiečius labdara pasiektų greičiau. R. Juknevičius ir Kelmės LŪS pirmininkas Martynas Puidokas muitinėje vargo vos ne pusdienį. „Tai buvo pirmasis kartas, kai mūsų organizacija siuntė labdarą, todėl teko daug ką sužinoti ir daug ko išmokti“, – atsiduso LŪS pirmininkas, vildamasis, kad vilkikas su kroviniu, kurį iš Lietuvos tautiečiams gabena ukrainietis Anatolijus, sėkmingai pasieks Lenkijos–Ukrainos pasienį. Ten krovinys bus iškrautas, perduotas VUŽŪT ir išskirstytas gabenti į tuos Ukrainos regionus, kuriuose maisto produktų reikia labiausiai, ypač į Rusijos kariuomenės apšaudymais alinamus miestus. Tiesa, krovinį gabenantis Anatolijus pageidavo leisti jam vežti maisto produktus iki pat tų vietų, kur jų reikia, tačiau, pasak R. Juknevičiaus, tai būtų pernelyg sudėtinga, be to, neaišku, kiek laiko užtruktų, todėl sutarė, kad iškrovęs krovinį, jis su vilkiku vėl grįš ir taip, gabendamas maisto produktus, prisidės prie savo tautos kovos už laisvę. 

Toliau renka aukas 

Paramą maisto produktais Ukrainos gyventojams koordinuojančios LŪS patarėja žemės ūkio politikos klausimais Jovita Motiejūnienė ŪP teigė, kad nuo vasario 28 d., kai buvo pradėta lėšų maisto produktams rinkimo akcija, iki kovo 3 d. vidudienio į specialią paramai skirtą sąskaitą įplaukė per 83 tūkst. Eur. Daugiausia aukojo pavieniai asmenys, kurių aukos prasidėjo nuo keliolikos iki keleto šimtų eurų. Vidutinė paaukota suma – 100–200 Eur. „Buvo žmonių, kurie aukojo ir tūkstantį bei daugiau eurų“, – pastebėjo ji. Įstaigos ir įmonės kol kas aukoja nelabai drąsiai. Didžiausią sumą – 5 tūkst. Eur – paaukojo UAB „Scandagra“.

Kiek iš surinktų lėšų jau panaudota – kol kas nesuskaičiuota. Pasak J. Motiejūnienės, įmonės dar nėra pateikusios visų reikalingų buhalterinių dokumentų apmokėjimui už į Ukrainą ketvirtadienį jau išvežtus maisto produktus.

Renka naują siuntą 

Paramą maisto produktais Ukrainos gyventojams koordinuojančios LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius ir Kelmės r. ūkininkų sąjungos vadovas Martynas Puidokas įsitikinę, kad vienu vilkiku Lietuvos žemdirbių parama ukrainiečiams tikrai nesibaigs.  

Pirmajai maisto produktų siuntai ukrainiečiams buvo nupirkta daugiau konservų, nei tilpo į vilkiką. Todėl, anot R. Juknevičiaus, likusi dalis – apie 2 t – bus išgabenta antrąja siunta. Ji jau yra renkama. Šį kartą daugiausia bus mėsos konservų. Su vienu ūkininku, turinčiu mėsos perdirbimo cechą, jau yra sutarta, kad ukrainiečiams bus skirti šiame ceche pagaminti jautienos konservai. Galvijai jau keliauja į skerdyklas, o jų mėsa naudojama gaminti jautienos konservus su įsibrovėliais kariaujančiai šaliai.

„Iš karto gavę žinią, kad mūsų pirmoji siunta pasiekė tikslą, formuosime antrąją. Joje bus ne tik tai, kas netilpo į pirmąją siuntą, bet ir dar daugiau maisto produktų, nes žemdirbių organizacijos, pavieniai ūkininkai dideliais kiekiais yra pripirkę labai daug įvairių konservų. Tad ketiname išgabenti juos. Be to, paramos lėšų kiekis nuolat didėja, todėl ir vėl pirksime maisto produktus paramai“, – aiškino R. Juknevičius. 

Keis logistiką 

LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad jie nesitikėjo, jog taip ilgai užtruks labdarai išsiųsti reikalingų dokumentų tvarkymas.

Pasak LŪS vadovo, šį kartą bus keičiama tik maisto produktų surinkimo logistika – jau nebebus bandoma vilkiku apvažiuoti visas vietas, kur kaupiami maisto produktai paramai. Siekiama, kad jie būtų suvežti į vieną kokį nors sandėlį centrinėje Lietuvos dalyje, pavyzdžiui, Kėdainių rajone, ir ten būtų sukraunami į vilkiką, važiuosiantį Ukrainos link. Tinkamą laisvą sandėlį surasti, anot R. Juknevičiaus, tikrai nėra sunku, nes ūkininkai jų turi.

„Nemanau, kad ir antrąja siunta mes baigsime paramą Ukrainai. Tikriausiai, bus ir trečioji, ir dar daugiau. Jei pavyks logistiką „sustyguoti“ taip, kad siuntos kelyje ir pasienyje ilgai neužstrigtų, siųsti į Ukrainą ketiname ne tik konservuotus maisto produktus, bet ir kitaip apdorotus, turinčius kiek trumpesnį vartojimo laiką – vakuume fasuotus rūkytus, vytintus, sūdytus mėsos gaminius, sūrius. Gal net ir duonos gaminius, nes ir jų Ukrainoje labai trūksta“, – teigė R. Juknevičius.

  

   

ŪP ir žemdirbių akcija nesibaigia. Norintieji paaukoti

pinigų maistui Ukrainos žmonėms ir toliau pinigus

gali pervesti į specialiąją LŪS sąskaitą:

Gavėjas: Lietuvos ūkininkų sąjunga

Įmonės kodas: 190736960

Sąskaitos Nr.: LT104010042500136790

Lėšų paskirtis: Parama.

  2022.03.05

ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas - Kazys KAZAKEVIČIUS

 

Dalintis