Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Ūkininkai vėl skuba į pagalbą

2022/12/09


Ūkininkas su galinga technika ištraukė į griovį įslydusį automobilį. Nuvalė sniegą nuo keliuko. Suremontavo, atnaujino duobėtą žvyrkelį. Dovanojo savo užaugintų daržovių. Tai tik keli faktai apie geranorišką ūkininkų pagalbą bendruomenei, seniūnijai, kaimynui, nepažįstamajam, į nelaimę pakliuvusiam žmogui.

Suklaidino navigacija

Kelmės rajono Šedbarų kaimo ūkininkas Donatas Bandžiukas į pagalbą yra skubėjęs ne kartą. Pernai sausio pradžioje, kai slidžius kelius dar ir sniegu užklojo, pūga siautė, netoli Budraičių sodų iš griovio ištempė ten atsidūrusį sunkvežimį. Patį galingiausią traktorių Donatas jau kūrė ir šią žiemą – atbuline eiga ištraukė navigacijos suklaidintą krovininį automobilį. „Net nežinau, kaip ir kodėl, bet vis pasitaiko ką nors gelbėti. Jei tik galiu, padedu, kaip ir dauguma kitų ūkininkų“, – atviravo D. Bandžiukas.

Šedbaruose ūkininkaujantis Donatas Bandžiukas, kaip ir dauguma ūkininkų, jei tik gali, visuomet geranoriškai padeda.

Kalvotame Kelmės rajone, netoli Tytuvėnų įkalnės ir nuokalnės, vingiuoti žvyrkeliai, ypač žiemos metu, kai smarkiau pasninga ar plikledžiu pasidengia, tampa sunkiai įveikiami ir pavojingi automobilių vairuotojams. „Mes, vietiniai, tuos kelelius gerai žinome, ir tai vargstame. O iš kitur atvykusieji, žiūrėk, per neatsargumą, neapsižiūrėjimą jau ir į griovį nuslydę“, – pasakojo ūkininkas.

Tačiau šiemet D. Bandžiuko pagalbos sunkvežimio vairuotojui prireikė dėl kitos priežasties – žmogų paprasčiausiai suklaidino navigacija. Krovininis automobilis su grūdais nuo Šedbarų turėjo pasiekti Pagryžuvį. Bet nepasiekė. Kelio, rodomo navigacijoje, nebebuvo. Vairuotojui beliko suktis atgal, bet savarankiškai to padaryti buvo neįmanoma. „Netoliese gyvena firmos, į kurią ir buvo vežami grūdai, darbuotojas. Jis mane pažįsta, todėl paskambino ir paprašė padėti. Sunkvežimis nebuvo įslydęs ar užklimpęs. Tačiau teko gerokai pavargti, kol patraukiau atbuline eiga, kad galėtų aplinkui apvažiuoti. Ne iškart pavyko išjudinti. Ne pirmas toks atvejis, kai sunk­vežimiai ten kelio pabaigą privažiuoja. Nori nuvažiuoti greičiau, o kelio staiga nebėra“, – tikino Donatas.

Užvilko net kombainą

Ūkininkas apgailestavo, kad negalėjo padėti į panašią situaciją pakliuvusiam vilkikui iš Ukrainos, nes tuo metu buvo laidotuvėse. Pagelbėjo kiti ūkininkai. D. Bandžiukas sunkvežimį, įslydusį į griovį, gelbėjo pernai sausį. Ūkininkas pasakojo, kad tuomet važiavimo sąlygas labai sunkino siautusi pūga, kelias buvo apsnigtas. Sunkvežimis buvo sunkus, o jo priekaba – lengva, vėjas netruko techniką nustumti tiesiog į šalikelę. Slydo ir įslydo. Gerai, kad vairuotojas nenukentėjo. „Sunkvežimį bandė traukti ir vienas, ir kitas automobilis, bet tik mano pats galingiausias traktorius įveikė“, – džiaugėsi pagelbėjęs ūkininkas.

Įslydusiems į griovį, užklimpusiems, į slidžias įkalnes nebeįvažiuojantiems lengviesiems automobiliams ar sunkvežimiams gelbėja ūkininkai su savo galinga technika.

D. Bandžiukas į statų kalną yra padėjęs užvilkti net kombainą. Šedbariškis turi įvairios technikos, pasirinkęs augalininkystės kryptį ūkininkauja ne vienerius metus. Nepamiršta ir savo pomėgio – medžioklės. Medžioja visa Bandžiukų šeima – ir žmona Jovita, ir dukra Gabrielė, sūnūs dvyniai – Rokas ir Lukas. Ir pakeliauti spėja. „Rimtos pagalbos mums nėra prireikę, smagiau, kai galima kitiems padėti“, – sakė ūkininkas iš Šedbarų.

Kas, jei ne ūkininkai

Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas sakė, kad ūkininkai be savo tiesioginių darbų dar sugeba pagelbėti įvairiose nemaloniose, net pavojingose situacijose atsidūrusiems žmonėms. „Šiandien (gruodžio 5 d.) mūsų krašte keliai labai slidūs. Visiškai tikėtina, kad kelmiškiai ūkininkai ir vėl padės į griovius nuslydusiems vairuotojams. Mums tai jau senokai žinoma praktika. Žinome, kaip sudėtinga išsikviesti kokią nors avarinę tarnybą, kiek ilgai tenka laukti. O vietiniai ūkininkai tokiais atvejais yra arčiausiai, greičiausiai sureaguoja ir gali padėti“, – kalbėjo M. Puidokas.

Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas teigė, kad bent kiek rimtesni ūkininkai turi neprastos technikos. Todėl jau nebereikia stebėtis, kad dažnai ir užpustytą keliuką nuvalo, sniegą nusistumdo ne tik apie savo namus ar ūkius.
M. Puidoko iniciatyva jau pernai grotažymėse #kasjeineūkininkai buvo dalijamasi ūkininkų gerais darbais. Pavyzdžiui, kaip stambūs ūkininkai ir ūkiai Šiaulių rajone remontuoja, prižiūri vietinius kaimų kelius.

Pasak M. Puidoko, tokia ir panašios iniciatyvos kyla dėl valdžios požiūrio į kaimą ir kaimo žmogų. Jei didžiausias sostinės rūpestis – siaurinti asfaltuotas gatves ir sodinti medelius, provincija apie kokybiškesnius kelius gali tik svajoti. „Valdžios atsakymas į daugelį problemiškų klausimų vienas – trūksta lėšų. Kas belieka – pagal galimybes tvarkytis patiems“, – tvirtino M. Puidokas.

 

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ

Autorės ir Puidokų ūkio nuotraukos

Dalintis

2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...