Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Ūkininkai verslumo moko kaimynus

2015/05/16

Ūkininkas Gediminas Jančauskas rankose vos išlaikė stiprų gražuolį gaidį.

Žemės ūkio rūmų pirmininko patarėja Rimantė Misiūnienė džiaugiasi, kad Joniškio rajone imtasi įdomios iniciatyvos – sodiečiai vieni kitiems pasakoja apie savo verslą, dalijasi patirtimi, skatina domėtis naujovėmis. Taip kaimo žmonės vieni iš kitų mokosi verslumo, raginami imtis naujos veiklos. Gataučių seniūnijos Mekių kaimo ūkininkas Gediminas Jančauskas visiems noriai pasakoja, kaip jam sekasi auginti ir veisti dedekles vištas, dalijasi patirtimi, kurią sukaupė per keletą metų.

Vištos – vietoj karvių ir kiaulių

Gediminas Jančauskas iš Kauno į Mekių kaimą su šeima gyventi sugrįžo antrąjį kartą. Čia jis kaip ir anksčiau yra savas, turi daug bičiulių ir draugų. Dabar sodiečiai jį išrinko kaimo bendruomenės pirmininku.

Priminsime, kad kauniškių pora Mekiuose buvo apsigyvenusi dar sovietmečiu. Jauna šeima tada laikė karvių, ožkų, turėjo ir naminių paukščių. Gediminas dirbo vairuotoju, buvo Stupurų kultūros namų direktorius. Paskui grįžo į Kauną. Po keliolikos metų Jančauskai vėl persikėlė į Mekių kaimą, nusipirko vienkiemį ir ėmėsi ūkinės veiklos. Apie tokį sprendimą Gediminas trumpai tarsteli: „Černobylis padarė savo, teko ten pabūti, todėl sušlubavo sveikata.“

Prieš septynerius metus G. Jančauskas įregistravo savo valdas. Žemės jis turi nedaug – apie 70 arų, be to, dideliam gyvulininkystės ar augalininkystės ūkiui plėtoti neturėtų tiek fizinių jėgų, todėl nusprendė laikyti vištas. Pirmaisiais metais įsigijo tradicinių dėsliųjų rudųjų vištų. Po to nusprendė auginti mėsines dedekles, mat pradėjo domėtis retomis naminių paukščių veislėmis, vyko į parodas, lankė seminarus.

Jau penktus metus augina veislinius paukščius, per sezoną turguje parduoda apie du tūkstančius viščiukų. Kol kas savo inkubatoriaus neturi, todėl kiaušinius perinti veža į netoli Kauno esantį inkubatorių. Perinimo sezonas tęsiasi tris mėnesius: balandžio, gegužės ir birželio. Inkubaciniai kiaušiniai yra brangesni, o kitu metų laiku, kai neperina viščiukų, kiaušinius parduoda maistui.

Gedimino aptvaruose – įvairių veislių vištos ir gaidžiai: žaliakojės kurapkinės, jubiliejinės Kučino, minorkos, australorpai, turi ir fazanų. Pasak ūkininko, patys produktyviausi yra australorpų veislės paukščiai. Kiekvienai veislei kieme įrengtas atskiras aptvaras, atskiras įėjimas į ūkinį pastatą. Paukščiams lesinti iš ūkininkų perka grūdus ir kombinuotųjų pašarų.

„Nedideliame ūkyje labiau apsimoka laikyti ne tradicines dėsliųjų veislių vištas, o mėsines dedekles, taip daug ekonomiškiau, paprastai tariant, du viename – ir mėsa, ir kiaušiniai. Gaidžiai sveria net po keturis kilogramus, šeimos stalui užtektinai galima užsiauginti ekologiškos mėsos. Labai gražūs mano paukščiai, ne kartą vežiau į parodas. Šių metų pradžioje veislinių paukščių parodoje jubiliejinė Kučino višta pelnė trečiąją vietą, atitiko savo veislės standartus“, – Gediminas optimistiškai pasakojo apie savo nedidelį paukštyną. G. Jančauskas yra Veislinių paukščių augintojų asociacijos narys.

Viename iš aptvarų šeimininkauja žaliakojės kurapkinės vištos ir du puošnūs gaidžiai.

Neabejoja, susimąstys ne vienas

Gataučių seniūnė Agnė Daugėlaitė pritarė idėjai, kad ūkininkai dalytųsi sukaupta patirtimi, bandytų imtis naujos veiklos, nes verslumui skatinti reikia postūmio. Kaime dabar mažai kas belaiko melžiamų karvių, nepeni ir bekonų – pieno ir mėsos eina pirkti į parduotuvę.

Pasak seniūnės, tuščiuose tvartuose, daržinėse galima ne tik vištas laikyti, bet ir triušius, kas turi jėgų, galėtų ir kelias ožkas auginti. Juk kaime darbštus žmogus visada buvo sotus, užsiaugindavo ne tik daržovių, bet ir kitų gėrybių.

„Auginti paukščius nereikia didelių investicijų, svarbu turėti pasiryžimo ir nusiteikimo imtis tokios veiklos. Patarčiau laikyti mėsines dedekles, taip daug ekonomiškiau ir taupiau, šeimai nereikės mėsos pirkti parduotuvėje ar turguje, be to, mėsinių dedeklių ir kiaušiniai kokybiški, mažiau cholesterolio. Kaime dar daug neišnaudotų galimybių, bandykite kurti savo šeimos verslą, nebijokite rizikuoti“, – sodiečiams aiškino G. Jančauskas. Ir priminė, kad antrąjį kartą sugrįžęs gyventi į Mekių kaimą nutarė imtis ūkinės veiklos, tam turi geras sąlygas – kaimo pakraštyje yra sodyba, nemažas ūkinis pastatas, kieme užtenka vietos aptvarams įrengti. Kol kas auginti veislinius paukščius sekasi gerai, ketina dar plėsti paukštininkystės ūkį.

 Autorės nuotraukos

Aldona SIREIKIENĖ

kaimo_laikrastis Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...