Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) organizuojamo respublikinio konkurso „Metų ūkis 2024“ Radviliškio r. vertinimo komisija aplankė Pakalniškių seniūnijos Mažulių kaimo ūkininką G. Narbutą, kuris ūkininkauja netradiciškai, tausoja dirvožemį, sėja įvairius kultūrų mišinius, ieško naujovių. Ūkininkas pasakojo, kad augina apie 12 įvairių mišinių, kartu sėja rugius ir vikius, kviečius ir vikius, augina motiejukų ir dobilų, gargždenių, kmynų ir esparcetų, avižų bei kitus mišinius, atlieka įvairius bandymus, eksperimentuoja. Dalį kviečių, rugių sėja ir be vikių. Supirkėjams pristato išvalytus, be trąšų ir be cheminių augalų apsaugos priemonių užaugintus kviečius ir rugius. Sėklai augina liucernas, raudonuosius dobilus, motiejukus, esparcetas, gargždenius, pašarinius aliejinius ridikus ir kitus augalus.
G. Narbuto ūkininkavimo tikslas – tausoti dirvožemį ir saugoti gamtą. Ūkininkas ŪP kalbėjo, kad ūkyje naudoja nedaug cheminių priemonių, tik prieš sėją patręšia įvairių kultūrų mišinius, stengiasi su technika kuo mažiau važiuoti į laukus, žemei ir augalams sudaro geras sąlygas.
„Aš einu prieš srovę, man nepatinka daryti, kaip visi daro. Mano ūkis regeneracinis – aš stengiuosi atkurti dirvožemio struktūrą, neariu ir netręšiu dirbamų laukų. Nuo 2017 m. eksperimentuoju – ūkyje įdiegiau nulinio žemės dirbimo (angl. no-till) technologiją, sėju tiesiai į ražienas arba į žalieną. Šį rudenį dirvožemio struktūrai pagerinti nusipirkau granuliuotų kalkių. Pirmą kartą pabandysiu. Prieš dvejus metus įregistravau savo ženklą – „NO-TILL akademija“. Noriu visiems skleisti gerąją žinią – turime saugoti dirbamą žemę, jos nenualinti. Kviečiu ūkininkus nebijoti naujovių ir eiti išvien su gamta“, – taip apie savo ūkininkavimo naujoves kalbėjo G. Narbutas.
ŪP pašnekovas pasakojo, kad 2002–2003 m. jis dirbo Danijoje viename stambiame augalininkystės ir kiaulininkystės ūkyje. Ten įgijo vertingos ūkininkavimo patirties. Po dvejų metų sugrįžo į gimtinę, perėmė savo tėvo turėtą ūkį ir 100 ha nuomojamos žemės. Savo valdas įregistravo 2004 m. Nuo pat ūkininkavimo pradžios žemės nearia plūgu, įdirba skutikliu. Danijoje uždirbtus pinigus panaudojo ūkiui plėsti ir modernizuoti, stengėsi nusipirkti daugiau dirbamos žemės, įsigyti technikos. Dabar G. Narbutas su broliu deklaruoja 400 ha, beveik pusė plotų yra nuosavi. Nuo ūkininkavimo pradžios iki šių metų pavasario laikė mėsinius galvijus, bet priėmė sprendimą jų nebeauginti. Gyčio tėvas nebedirba žemės, tik šeimynos reikmėms užaugina kelis bekonus. Ūkininkas įgyvendino du verslo projektus, gavo finansinę paramą, įsigijo naujos technikos, modernizavo ūkį.
ŪP G. Narbutas aiškino, kad grūdams ir mišiniams laikyti turi net aštuonis sandėlius. Vertinimo komisijos nariams parodė vieną sandėlį, kuriame supiltas kviečių ir vikių mišinys. Ūkininkas pasakojo apie pirminį to mišinio valymą. Specialus įrenginys atskiria įvairias šiukšles ir priemaišas. Nuovalos yra kompostuojamos, tai – puiki žalioji trąša, o dalį nuovalų naudoja kurui. Po pirminio valymo kviečių ir vikių mišinys yra supilamas į kitą sandėlį. Parodė, kaip specialiu įrenginiu kviečių ir vikių mišinys supilstomas į didelius maišus ir paruošiamas išgabenti antriniam valymui.
G. Narbutas kol kas neturi įrenginių, kurie galėtų atskirti grūdus nuo vikių sėklų. UAB „Agrolitpa“ kviečių ir vikių mišinį dar kartą išvalo, speciali įranga atskiria kviečius nuo vikių. Supirkėjas sėklai pasiima vikius, o kviečius, užaugintus be cheminių priemonių ir trąšų, parduoti išsiveža ūkininkas. Taip pat valomi ir nuo vikių atskiriami rugiai ir kiti grūdai.
Netradicinio ūkio savininkas kartu su žmona Oksana augina tris sūnus: Gustui jau 14 metų, vidurinysis Danas – dvylikos, o jaunėlis Rytis – devynerių. LŪS Radviliškio krašto ūkininkų skyriaus vadovas, Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas dr. Ignas Hofmanas pasidžiaugė, kad auga puiki pamaina, tikėtina, kad kuris iš trijų ūkininko sūnų pasirinks žemdirbio kelią ir tęs tėvo darbus.
Autorės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.