Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Ūkininkavimas – su švietėjiškais ir degustacijos prieskoniais

2022/07/31


„Medus mums, lietuviams, yra daugiau nei maistas. Vasarą tai gardumynas su šviežiu agurku ar naminiu varškės sūriu. Šaltuoju metų laiku smaližiaudami medumi prie arbatos su citrina, imbieru, spanguolėmis, įvairiomis žolelėmis ir netgi česnaku gauname natūralų ir maistingą desertą, kuriuo galima įveikti įvairius negalavimus“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė Mociškių kaimo (Vilkyškių sen., Pagėgių sav.) ūkininkas Sigitas Stonys, konkurso „Metų ūkis 2021“ pirmosios vietos laimėtojas.

Dvigubo jubiliejaus proga gegužės 15-ąją Mociškių palivarke surengta Šeimų dienos šventė.

Palivarkas – kas tai?

S. Stonys savo kaimo turizmo sodybą yra pavadinęs Mociškių palivarku. 90 proc. poilsiautojų klausia, ką reiškia žodis „palivarkas“. Sodybos šeimininkas kiekvienam smalsuoliui paaiškina, kad palivarkas (lenk. folwark ir vok. vorwerk) būdavo dvarui priklausantis ūkinis ir administracinis kompleksas. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pirmieji palivarkai atsirado XV–XVI a., kai Valakų reformos metu iš esmės buvo pakeista iki tol buvusi žemės valdymo sistema.

Beje, toje vietoje, kur dabar yra Mociškių palivarkas, nei dvaro, nei palivarko niekada nebuvo. Anot S. Stonio, dvaras buvo visiškai netoli – Kalvaičių kaime, truputį toliau – Vilkyškių dvaras, nedidelis dvarelis kitoje Mociškių vietoje, važiuojant Vėžininkų kaimo link. „Mociškių palivarku savo sodybą pavadinome todėl, kad tiesiog į istorijos paraštes nenueitų žodis „palivarkas“ ir supratimas apie šito krašto dvarų sistemą“, – pasakojo S. Stonys.

Mociškių palivarko daugiau nei 70 bičių avilių yra Rambyno regioninio parko teritorijoje ir jo prieigose. Čia nevykdoma intensyvi žemės ūkio veikla, nėra pramonės įmonių, todėl surenkamas medus, žiedadulkės ir duonelė yra išskirtinės kokybės. Sparčiai besivystančios maisto gamybos technologijos leido į medų pažvelgti kitaip. Atsiradus galimybei liofilizuoti (džiovinti šaltyje) įvairias uogas, žoleles bei šaknis, pasitelkus žinomų fitoterapeutų rekomendacijas, gaminami įvairių skonių medaus desertai gurmanams. Gaminiai fasuojami įvairių dydžių stikliniuose induose. Mociškių palivarko bityno produkcijai suteiktas Nacionalinės kokybės produkto sertifikatas.

Sigitas Stonys, Metų ūkis, Mociškių palivarkas Edukacijų metu Rasa ir Sigitas Stoniai verda Mažosios Lietuvos šiupinį ir juo vaišina visus renginio dalyvius.

Kitoks ūkininkavimas

S. Stonys daugiau nei 30 ha plote augina grūdines kultūras, bet pagrindinės pajamos yra iš bitininkystės. Renkami ne tik bičių produktai, aviliai yra įvairių konstrukcijų, gausu senoviško bitininkystės inventoriaus – visa tai reikalinga, nes čia vykdomos įvairios su bitininkyste susijusios edukacijos. Viena jų – „Bitininkystė Mažojoje Lietuvoje“. Edukacinių užsiėmimų metu pasakojama ir rodoma, kuo ji skyrėsi nuo kitos Lietuvos dalies bitininkystės. Dar viena edukacijų tema – „Bičių produktai maistui, grožiui ir sveikatai“.

„Jos metu supažindiname žmones su įvairiausiais bitininkystės produktais, kartu pasigaminame žvakučių, lūpų balzamų, kuriuos žmonės parsineša namo ir gali toliau naudoti. Kalbamės apie tai, kad labai geras produktas yra ne tik medus, bet ir pikis, vaškas, žiedadulkės bei duonelė. Ir dar daug kitokių produktų, kuriais bitutės pasidalina su žmonėmis“, – pasakojo S. Stonys.

Mociškių palivarke vykdomos ir kitokios edukacijos. Tai ir „Lietuvininkų maisto ypatumai“ – šiame krašte seniau gyvenusių žmonių maistas. Jis išsiskiria ne tik šišioniškių šiupiniu, kafija (gilių kava). Kepamas ir Mažosios Lietuvos kuchenas (liet. pyragas) štrudelis. Edukacijos dalyviai sočiai pavalgo ir sužino apie šio krašto maitinimosi ypatumus, kaip patiems pasigaminti vieną ar kitą patiekalą. Be to, ant laužo verdama jėgerio sriuba, t. y. žvėrienos sriuba, ir mokomasi, kaip tai padaryti. Ruošiami ir valdininko pietūs, kokius seniau šiame krašte valgydavo valdininkai ir dvaro ponai. Senoviškas maistas patiekiamas antikvariniuose induose.

Gaminami patys įvairiausi medaus produktai.

Dviguba šventė

Šiemet sukako 30 metų, kai Sigitas ir Rasa Stoniai įregistravo įmonę, ir lygiai prieš 15 metų įkūrė kaimo turizmo sodybą, kurią vėliau pavadino Mociškių palivarku.

Todėl, norėdami paminėti šias datas, darbštūs sodybos šeimininkai pasirinko gegužės 15-ąją – Šeimų dieną. Padarė renginį – sukvietė į sodybą šeimas su vaikais, ir taip visi kartu šventė sodybai reikšmingas datas.

S. Stonys, 1988 m. baigęs Lietuvos žemės ūkio akademiją, pagal įgytą inžinieriaus elektriko profesiją beveik nedirbo. Laimėjęs konkursą, tapo Vilkyškių seniūnu, vėliau dirbo asociacijos Vietos veiklos grupė „Pagėgių kraštas“ administracijos vadovu, Pagėgių savivaldybės mero pavaduotoju. 2010 m. apdovanotas garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“, 2013 m. – medaliu „Už nuopelnus Pagėgių kraštui“.

Mociškių palivarke visi bičių aviliai skirtingų konstrukcijų ir formų.  

Sigito STONIO nuotraukos

2022.07.31 ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS Susijusios temos - skaitykite: Sigitas Stonys, Metų ūkis, Mociškių palivarkas    
Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...