Columbus +16,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 19 Geg 2024
Columbus +16,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 19 Geg 2024

Ukrainos paukštininkystės lyderio finansinė sėkmė Lenkijoje vėl įžiebė neigiamas reakcijas

2024/05/06


Gegužės pradžioje dėmesio centre atsidūrė „MHP Agroholding“ (MHP) – Ukrainos bendrovė, kurios akcijos kotiruojamos Londono vertybinių popierių biržoje. Kaip tik šiomis dienomis bendrovė pateikė finansinę ataskaitą bei pranešė apie plėtrą.

MHP yra pirmaujanti paukštienos gamintoja Ukrainoje – kontroliuoja daugiau nei 55 proc. savo šalies rinkos. Taip pat tai yra viena svarbiausių paukštienos eksportuotojų į Europos Sąjungą (į ES eksportuojama 45 proc. šios grupės užaugintos paukštienos).

Grupės gamybos pajėgumai sutelkti Ukrainoje, ji taip pat turi įmonių Slovėnijoje, Serbijoje, Kroatijoje bei Bosnijoje ir Hercegovinoje.

MHP plėtoja kelias veiklas – ne tik paukštininkystę, bet ir mėsos perdirbimą, grūdų auginimą.

Metinės pajamos – trys milijardai

Pasak gegužės 2 d. paskelbtos finansinės ataskaitos, agroholdingo pajamos per praėjusius metus išaugo iki 3 mlrd. JAV dolerių (iki Rusijos agresijos siekė 1,9–2,3 mlrd. dolerių). Pajamos iš eksporto padidėjo iki 1,8 mlrd. dolerių (anksčiau eksporto metinė vertė siekė apie 1 mlrd. dolerių). O grynasis pelnas išaugo iki 141 mln. JAV dolerių (2022 m. grupė patyrė 240 mln. dolerių nuostolį). Gerą pajamų priedą suteikė grūdinės kultūros, ypač kukurūzai ir kviečiai; grūdai buvo pelningai parduodami užsienio rinkose.

Tačiau MHP taip pat pabrėžia, kad savo šalyje yra didžiausias mokesčių mokėtojas agrariniame sektoriuje, o tai ypač svarbu karinio konflikto metu.

„Į Ukrainos valstybės biudžetą sumokėjome 164 milijonus dolerių mokesčių ir esame didžiausi mokesčių mokėtojai žemės ūkio sektoriuje. Ši parama dar niekada nebuvo didesnė ir svarbesnė nei tebesitęsiančio konflikto metu", – akcininkams teigė agroholdingo generalinis direktorius Yuriy Kosyuk, kuris, beje, valdo 60 proc. grupės akcijų.  Taip pat MHP pabrėžė, kad išleido 21 mln. dolerių iniciatyvoms, susijusioms su pagalba Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Per 2,3 tūkst. darbuotojų buvo mobilizuoti į Ukrainos kariuomenę, iš jų 125 žuvo, yra dingę be žinios arba yra nelaisvėje.

Lenkijos gamintojų reakcija – neigiama

Lenkijos žiniasklaidoje MHP finansiniai rodikliai gyvai aptarinėti ir interpretuoti suteikiant jiems neigiamą atspalvį. Tai akivaizdu jau antraštėse: „Didžiausias Ukrainos ūkininkas parodė, kiek daug jis uždirbo ES dėka. Mūsų ūkininkai priblokšti“ („Wiadomości“); „Ukrainos paukštienos gamintojas parodė, kiek jis uždirbo iš eksporto į ES“ („Farmer“); „Ukrainos milžinas stumia lenkišką paukštieną iš parduotuvių lentynų. Dempingo kainos ir didėjantis MHP pelnas“ („CenyRolnicze“) ir pan.

Pasak Lenkijos šaltinių, ukrainietiška produkcija vietos gamintojams sudaro didelę konkurenciją. Aptariant MHP pelnus ne vienas ūkininkų atstovas apgailestavo, kad pasienio blokados baigėsi – suprask, galimai per anksti.

Lenkijos žiniasklaida taip pat vieningai pabrėžia, kad MHP Ukrainoje valdo 351 000 hektarų žemės.

Kaltina kainų dempingu

Lenkijos ūkininkus ypač papiktino MHP įvardyta vidutinė jų parduodamos vištienos kaina – mažesnė nei 2 USD už kilogramą. 

„MHP produktas buvo platinamas visoje ES mums nepasiekiamomis kainomis, netgi dempingo kainomis", – Lenkijos žiniasklaidai sakė Nacionalinės paukštienos tarybos-prekybos rūmų prezidentas Dariusz Goszczyński, patikindamas, jog ukrainietiška produkcija išstumia lenkišką paukštieną. Parduotuvėse vištienos krūtinėlė siūloma už 13–14 zlotų, kai Lenkijos gamintojas negali nė galvoti apie pelningumą, jei kaina yra mažesnė nei 19 PLN.

„Jų pelnas iš tikrųjų yra mūsų pinigai“, – ganėtinai drastiška Roman Kondrów iš Pakarpatės apgauto kaimo judėjimo nuomonė.

Buvo viešos diskusijos ir Prancūzijoje – štai kaip reagavo MHP

Dėl ukrainietiškos vištienos anksčiau buvo kilusios viešos diskusijos ir Prancūzijoje.

MHP grupė šių metų vasarį paskelbė pranešimą. Keletą jame minimų akcentų paminėsime:

  • ukrainietiškos vištienos importo mastai yra gerokai pervertinami (Prancūzijoje sudarė vos 1,3 proc. viso paukštienos ir valgomųjų subproduktų importo).
  • MHP produktai gaminami laikantis aukščiausių kokybės ir gyvūnų gerovės standartų bei sertifikatų ir daugeliu atvejų viršija ES reikalavimus. Gamybos procesus sistemingai stebi kompetentingos ES ir Ukrainos institucijos. Pabrėžiama, kad MHP yra vienintelė paukštienos įmonė visame pasaulyje, pasiekusi „Carbon Trust“ akreditaciją paukštienos gamybai.
  • Žemė, kurioje veikia MHP, priklauso daugiau nei 130 tūkst. mažų žemės savininkų, kurių pragyvenimas karo metu visiškai priklauso nuo bendrovės mokamos nuomos. Grupė, kurioje dirba apie 30 tūkst. asmenų, turi 30 tūkst. įmonių partnerių ir remia daugiau nei 500 verslininkų, veikiančių pagal franšizės sutartis bendradarbiaujant su MHP.

„Mes nebandome pasinaudoti Europos pranašumais. Mes kartu su kitais ukrainiečiais tiesiog bandome išgyventi ir atlikti savo vaidmenį stabdant Rusijos invaziją“, – teigiama įmonės pranešimo pabaigoje.

Plečia rinką

Didžiausia Ukrainos vištienos gamintoja yra pasiryžusi plėsti savo veiklą.

„MHP Agroholding“ įsigys Ukrainos mėsos perdirbimo įmonę už 14 milijonų eurų ir jau sumokėjo pradinę 3,5 milijono eurų įmoką, gegužės 3 d. žinia pasidalijo „Ukraine Business News“. Tikimasi, kad sandoris bus užbaigtas iki 2024 m. pabaigos.

Anksčiau antimonopolinės valdžios institucijos Albanijoje ir Ukrainoje leido Slovėnijos paukštienos gamintojui „Perutnina Ptuj“, kuris yra MHP dalis, ir Albanijos „Balfin Group“ įsteigti bendrą įmonę „Perutnina Ptuj Albania“. Pagal sandorį ji įsigys kelias vietines įmones.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/19

Kaimo turizmo sodybos jau atlapojo duris

Kaimo turizmo sodybos jau atlapojo duris: laukia poilsiautojų. Tiesa, daugiau lankytojų sulaukti tikimasi vasaros pradžioje, tačiau jau dabar registruojamasi, rezervuojamos dar likusios laisvos vietos.
2024/05/19

Kaip elgtis miškuose, nesukeliant gaisro pavojaus

Esant sausiems orams, miškuose didėja gaisrų tikimybė, todėl Valstybinė miškų tarnyba (VMT) primena apie Miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklėse nurodytus draudimus gaisrams palankiu laikotarpiu, miško kirtimo l...
2024/05/19

„Eurobarometras“: 52 proc. jaunuolių Lietuvoje ketina balsuoti Europos Parlamento rinkimuose

Artėjant birželio 6–9 d. vyksiantiems Europos Parlamento rinkimams, Europos Komisija paskelbė „Eurobarometro“ apklausą apie jaunimą ir demokratiją, kuri parodė, kad 52 proc. jaunuolių Lietuvoje (64 proc. ES) teigia ketinantys bal...
2024/05/19

Grikiai darže – vertingas maistas ir ekologiška trąša dirvai

Vertingi ne tik grikių grūdai, žmogaus organizmui daug naudos suteikia ir žiedai, lapai, stiebai. Jų verta užsiauginti ne vien valgiui, arbatai ar daigams. Biomasės įterpę į savo daržo žemę, pagerinsite dirvos kokybę žaliąja trąša. Auginti ...
2024/05/19

Šiemet gegužę šilumos energijos vidutinė kaina 5,5 proc. mažesnė nei pernai ir 4,5 proc. mažesnė nei šį balandį

Balandžio mėnesį istoriškai baigiasi šildymo sezonas. Gegužės mėnesį ryškiai sumažėja šilumos gamyba, tam naudojami sandėliuose esantys biokuro likučiai, o šiluma naudojama tik karštam vandeniui ruo&scaron...
2024/05/19

Tūkstančiai keturkojų neturi namų: kaip siekti geresnių sąlygų gyvūnams augintiniams?

18,5 tūkst. augintinių Lietuvoje neturi namų – toks rodiklis atskleidžiamas tarptautinės korporacijos „Mars“ atliktame tyrime „Beglobių gyvūnų augintinių situacija pasaulyje“, į kurį įtraukti ir Lietuvos duomenys.
2024/05/19

Parama ūkiui modernizuoti – projektui galima gauti iki 700 tūkst. eurų

Žemės ūkio ministerija primena, kad iki gegužės 31 d. priimamos paraiškos investicinei paramai pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valda...
2024/05/18

Lilija Valatkienė: „Jei darai – nebijok, jei bijai – nepradėk“

Trakai („Trakų žemė“). Pas Liliją Valatkienę sodyboje, Karaliūnuose (Trakų raj.), lankėmės saulėtą, bet dar kiek vėsoką ankstyvo pavasario dieną. Jaukioje gamtos apsuptyje su vyru Vytautu Jonu Juška įsikūrusi žurnalistė, fotogra...
2024/05/18

Komerciniai bankai verslui tebesvilina padus

Pastaraisiais metais Lietuvos komerciniai bankai ne tik akylai stebi verslininkus, bet ir nenurodydami priežasčių apriboja jų teises laisvai disponuoti savo lėšomis, sustabdo pervedimus, užšaldo lėšas. Ar Lietuvos bankininkyst...