Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Ukrainos ūkininkai dirba ties bankroto riba (papildyta)

2023/10/24


Nuo liepos 18 d., kai Rusija vienašališkai pasitraukė iš Juodosios jūros grūdų iniciatyvos, rusija surengė 17 masinių antskrydžių prieš grūdų saugyklas visoje Ukrainoje, sunaikino daugiau nei 300 000 tonų Ukrainos grūdų ir apgadino bei iš dalies sunaikino 105 Ukrainos uostų infrastruktūros įrenginius. Taip pat vien per rugsėjo mėnesį į Ukrainą paleista daugiau nei 500 dronų kamikadzių „Shahed-136“. Dauguma jų buvo nutaikyti į ypatingos svarbos infrastruktūros objektus ir žemės ūkio įmones.

Kiekvienas išpuolis prieš Ukrainos uostų infrastruktūrą ir žemės ūkio įmones yra išpuolis prieš viso pasaulio aprūpinimą maistu.

„Dunojaus klasterio uostai Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui šiuo metu yra vienintelis vandens kelias. Jei jis nebus apsaugotas galingomis oro gynybos sistemomis, pasekmės bus dar didesnės. Pirmiausia toms šalims, kurios yra priklausomos nuo Ukrainos žemės ūkio produktų", – komentuoja Ukrainos agrarinės tarybos (UAT) vadovas Andriy Dykun. Taip pat jis priduria: „rusai naikina ne tik uostų infrastruktūrą, bet ir kitas grūdų saugyklas bei žemės ūkio įmones visoje Ukrainoje, siekdami sukelti maisto krizę Ukrainoje ir pasaulyje. Smūgis grūdų saugyklai Umanėje yra pavyzdys, kad agresorius taikosi niokoti ne tik energetikos infrastruktūrą, bet ir užsibrėžė naują tikslą: sunaikinti pasėlius, elevatorius, grūdų sandėlius ir transporto priemones. Nebesvarbu, kur yra elevatoriai, kokiame ekonomikos regione. Tai iliustruoja Umanės miesto pavyzdys, kur septyni dronai kamikadzės „Shahed-136“ buvo nutaikyti į vieną iš grūdų bokštų. Miestas, kuriame įsikūrusi Ukrainos agrarinės tarybos pagrindinė buveinė, yra Ukrainos centre ir labai toli nuo uostų."

Andriy Dykun

Kiekvienas priešo išpuolis Ukrainos žemės ūkio sektoriui pridaro didžiulių nuostolių. Dėl atakų prieš Dunojaus klasterio uostus ir jūrų uostų blokados grūdų eksportas į Aziją, Afriką ir Europą sumažėjo beveik 3 milijonais tonų per mėnesį, o Ukraina prarado 40 proc. savo uostų eksporto potencialo. Kai kuriuose regionuose infrastruktūrai atkurti prireiks mažiausiai metų ir milijonų dolerių. Šiuo metu žemės ūkio įmonių išlikimas yra svarbiausias Ukrainos klausimas.

Ukraina karas

„Galime daug kalbėti apie atstatymą pokariu ir kaip integruosimės po Pergalės, bet dabar turime tik vieną strategiją – išgyventi. Žmoniją įkaite laiko teroristinė šalis, kuri badu šantažuoja visą pasaulį. Pasaulis turi reaguoti tvirtai ir pagal situaciją! Ukrainos žemės ūkio sektoriui kaip niekada anksčiau reikia paramos, nes tai yra tiesioginė pagalba Ukrainos ekonomikai, tai reiškia mokesčius valstybės biudžetui ir darbo vietas gyventojams, taip pat tai yra galimybė pirkti ginklus priešui nugalėti. Jei negalėsime eksportuoti maisto, skurdžiausių šalių gyventojai bus ties išlikimo riba. Be to, nukentės ne tik Ukrainos, bet ir pasaulio ekonomika. Grūdų kaina kils, ir ne visos šalys galės sau leisti pirkti žemės ūkio produktus, o tai reiškia, kad maisto produktai gerokai brangs: miltai, grūdai, mėsa“, – pridūrė UAT vadovas.

Oficialiais duomenimis, TVF pagalba Ukrainai per 2023 metų 7 mėnesius siekė 3,5 mlrd. JAV dolerių. O mokesčiai, kuriuos Ukraina galėtų gauti iš atvirų uostų, yra apie 5 mlrd. Be to, JAV finansinė pagalba Ukrainai 2022 m. siekė 18 mlrd. JAV dolerių, o tai yra ta pati suma, kurią Ukraina galėjo uždirbti pati, jei turėtų galimybę eksportuoti produktus jūra.

Ukrainos žemės ūkio sektorius yra kritinėje padėtyje dėl 2023 m. finansinių rezultatų. Pasak UAT ekspertų, tiesioginiai žemės ūkio sektoriaus nuostoliai iki 2023 metų pabaigos sudarys daugiau nei 3 mlrd. dolerių, daugelis įmonių bankrutuos. Pagrindinės priežastys yra Juodosios jūros blokada ir brangi logistika. Padėtį dar labiau apsunkina degalų, agrocheminių medžiagų ir atsarginių dalių kainų kilimas – visa tai dar labiau padidino gamybos sąnaudas, tuo tarpu kainos už produkciją sumažėjo.

„Bandėme įvertinti šių metų žemės ūkio sektoriaus finansinius rezultatus, orientuodamiesi į augalininkystės subsektorių. Ukrainos centriniuose regionuose mūsų pagrindinės lauko kultūros – kviečiai, kukurūzai, saulėgrąžos, miežiai, sojų pupelės ir rapsai. Dėl mažų supirkimo kainų ir didelių gamybos sąnaudų visi augalai, išskyrus sojas, šiais metais yra nepelningi. Remiantis prognoze, augalininkystės nuostoliai viršys 3 mlrd. Pagal scenarijų, esant geresnėms jūrų uostų darbo sąlygoms, šis skaičius sumažėtų iki 1,2 milijardo dolerių, tačiau pramonė vis tiek patirs didelių nuostolių, net ir esant optimistiniam scenarijui", – sako Andriy Dykun.

Pasak didžiausios Ukrainos žemės ūkio asociacijos UAT ūkininkų, žemės ūkio sektorius pirmą kartą per 20 metų yra nepelningas.

„Buvo laikai, kai kviečių pelningumas sumažėjo iki 1 proc., tačiau saulėgrąžų gamyba niekada nebuvo nuostolinga. Ir tai nepaisant to, kad šių metų oro sąlygos žemės ūkio gamybai buvo palankios. Praėjusį rudenį žieminių pasėlių plotai sumažėjo, tačiau palankūs orai lėmė normalų bendrą derlių. Kitais metais pasėliai toliau mažės. Ūkininkai taupo trąšas ir mašinas, o tai neigiamai atsilieps veiklos rezultatui, gerokai sumažės bendras derlius. Vidutinis ukrainietis turės pakankamai maisto. Tačiau eksporto klausimas taps dar aštresnis, Ukraina negaus pajamų užsienio valiuta", – teigia Ukrainos agrarinės tarybos nariai.

Ukrainoje dega grūdų

 

Ukrainos agrarinė taryba

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...