Columbus +10,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024
Columbus +10,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024

Unikalias augalų kolekcijas puoselėjantis VDU Botanikos sodas įamžintas pašto ženkle

2023/07/07


Liepos 7 d. Lietuvos paštas (LP) išleidžia menininkės Irmos Balakauskaitės kurtą keturių  pašto ženklų bloką „VDU botanikos sodui – 100 metų“. Pašto ženklų nominalas – 1,80 Eur, tiražas – 6,70 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Kauno pašte, adresu Karaliaus Mindaugo pr. 49. Pašto ženklų blokas oficialiai pristatytas ir Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) Botanikos sode.

Pristatymo data pasirinkta ne atsitiktinai: prieš šimtą metų, 1923-iųjų liepos 8 d., toje pačioje vietoje, buvusio Aukštosios Fredos dvaro teritorijoje, įvyko iškilminga Botanikos sodo atidarymo ceremonija bei pašventinimas, kurio metu prezidentas Aleksandras Stulginskis padėjo kertinį akmenį būsimai oranžerijai.

„VDU Botanikos sodas savo šimto metų kelią ėjo per ilgą ir sudėtingą istoriją. Bet akivaizdu, kad žmonės myli šitą vietą, nuo pat pradžių projektuotą su meile grožiui ir gamtai. Žvelgiant į dabartinį VDU Botanikos sodą, nebereikia kalbėti apie integraciją į universitetą, į miestą, į Lietuvą – jis jau yra visų mūsų dalis. Ir šiandien pristatomais pašto ženklais tai dar kartą patvirtiname. Linkiu ir toliau išlikti tokia pat svarbia bei reikšminga šiuolaikinės Lietuvos dalimi ir nesustoti augti,“ – sakė VDU universiteto rektorius, prof. Juozas Augutis.

1,8 Eur nominalo ženkluose pavaizduotas VDU Botanikos sodo pirmasis vadovas ir įkūrėjas, šveicarų kilmės botanikas prof. Konstantinas Regelis, didžiausios Lietuvos oranžerijos atvaizdas iš paukščio skrydžio, unikali sodo parko tvenkinių sistema – suformuota pagal kažkada Aukštosios Fredos dvarą valdžiusio ir kūrusio Jozefo Godlevskio inicialus, ikoniškasis VDU Botanikos sodo tiltelis ir sodo kolekcijose puoselėjama vienos garsiausių Lietuvos selekcininkių, dr. Onos Skeivienės, išvesta bijūnų veislė 'Professor K. Grybauskas'.

ŠImtmečio pašto ženklo pristatymas.

Kaip pastebėjo šventiniame pristatyme dalyvavęs ir ne vieną savo sukauptų pašto ženklų bei atvirukų kolekcijos parodą VDU Botanikos sode rengęs Europos parlamento narys prof. Liudas Mažylis: „Turiu galimybę palyginti šį ženklą platesniame filateliniame kontekste ir manau, kad jo autoriams puikiai pasisekė užčiuopti esmę – labai vykusiai atpažįstamas VDU Botanikos sodas per keturiuose ženkluose pavaizduotus simbolius, kuriuose sudėti pagrindiniai vizualūs akcentai“.

Pašto ženklų bloko autorė, menininkė Irma Balakauskaitė, jau ne vienerius metus dirba su pašto ženklais: „Atradau juos kaip tam tikrą hobį, suteikiantį galimybę prisiliesti prie istorijos ir tokių objektų, apie kuriuos nežinojau, patekti į tokius archyvus, į kuriuos niekada nepatekčiau. Šiuo atveju užduotis buvo stipriai palengvinta, nes atsirinkti svarbius simbolius labai padėjo Botanikos sodo darbuotojai.

Vis dėlto didžiausiu atradimu man tapo pats Botanikos sodas. Pastaruosius keletą metų atrandu neturistinį Kauną ir vis labiau jį įsimyliu. Todėl pykstu ant savo draugų kauniečių, kurie iki tol man nebuvo parodę tokio Kauno perlo kaip VDU Botanikos sodas. Tad su malonumu dirbau prie šių pašto ženklų ir gilinausi į sodo istoriją, įdėdama visą širdį“.

Tai jau 878-tas pašto ženklas, kurį Lietuvos paštas išleidžia nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

Pašto ženklo autorė Irma Balakauskaitė ir sodo direktorius Nerijus Jurkonis.

Sodo teritorijoje auga daugiau kaip 15 tūkst. augalų rūšių, veislių ir formų, o pats sodas lankytojams yra atvertas ištisus metus. Svarbiausios sodo funkcijos yra augalų kolekcijų formavimas, kaupimas, atnaujinimas ir tyrimas.

Visos Botanikos sode esančios kolekcijos yra itin svarbios botaninei įvairovei išsaugoti, mokslo tyrimams, studijoms, edukacijai ir visuomenės ekologiniam švietimui.

Ypač gausios yra sodo dekoratyvinių augalų kolekcijos: didžiausiame Lietuvos rožyne auginama daugiau kaip 1,5 tūkst. veislių ir rūšių rožių, tūkstančius lankytojų kasmet sutraukia tulpių, bijūnų, rododendrų, viendienių, jurginų kolekcijų didieji žydėjimai. Eksponuojamos ir čia, VDU Botanikos sode, sukurtos dekoratyvinių ir uoginių augalų veislės.

Per šimtą savo gyvavimo metų VDU Botanikos sodas virto unikalia vieta ir traukos objektu, kuriame turtinga istorija persipina su botaninės įvairovės išsaugojimo ir gamtos tausojimo dvasia. Sodas tapo aktualia miesto ir bendruomenių švenčių bei edukacijos erdve: kiekvienais metais čia organizuojami festivaliai, mugės, koncertai, parodos ir didžiausia botaninė vasaros šventė Lietuvoje – „Kvapų naktis“.

 

VDU Botanikos sodo ir LP informacija bei nuotraukos

Dalintis