Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Už tvoros – 2024-ieji!

2024/01/02


Duonos augintojų nuogąstavimais apipinti, politikų gražbylystėmis padabinti, klimato kaitos rykštėmis plakami, kaip rinkos svarstyklės svyruodami už mūsų užsiveria 2023-iųjų metų varteliai. Kur link einame? Ką rasime rytoj? Ką naujo atneš politiniai vėjai iš Europos ir Vilniaus? Kaip gyvensime mūsų kaime 2024-aisiais? Apie tai ir pakalbėkime su Lietuvos žmonėmis, kurie kvėpuoja obelų ir žemuogių žiedų, rapsų ir kviečių laukų, pievų ir mėšlo kvapais.

Vytautas ŠERLINSKAS, Telšių r. ūkininkas:

Norint ūkininkauti, reikia suprasti, kad nuo mūsų mažai kas priklauso. Įstatymai ir taisyklės – nuo valdžios, kainos – nuo perdirbėjų, o daugiausiai netikėtumų sulaukiame iš gamtos. Drauge su sūnumi Aurelijumi laikome 110 melžiamų karvių. Šiemet dėl pašarų ne juokais buvome išsigandę, nes tokios sausros, kokia buvo Žemaitijoje, nesitikėjome. Įsivaizduokit, atolo prišienavome daugiau nei pirmosios žolės!

Geru laiku pataikėme pasėti kukurūzus, tad sulaukėme neblogo derliaus. Žiemkenčiai pusiau bėdos užderėjo, o štai vasarinių derliaus nebuvo. Atsisakiau ekologinio ūkio – kas gali ištverti, kai taisyklės keičiamos lyg kojinės. Vieną dieną tokia naujiena, kitą – jau kitokia. Pernai jas keitė net keturis kartus.

Apie nesąmones dėl pieno kainų jau visi girdėjo. Rengėme akcijas, aš pats atidaviau toną pieno, kad miestiečiams išdalintų. Akcijomis sunku ką nors pakeisti, jomis mes tik parodome, jog esame nepatenkinti. Tik ar daug kas to mūsų nepasitenkinimo paiso? Ir ne tik pieno kainos į neviltį varo. Pardavėme limuzinų veislės jaučius, tai vos po 2,4 Eur/kg išprašėme. O kokios juokingai mažos veršelių supirkimo kainos... Jei esi sąžiningas ir padorus žmogus, nori darbininkams mokėti neblogą atlyginimą, pats gali ir galo su galu nesudurti.

Tiesa, negaliu sakyti, kad jau taip blogai, jog gyvent nesinori. Ne. Abu su žmona Jadze į Birštoną pailsėti buvome išvažiavę, dabar abu po Palangą vaikštinėjame, bet žmogus visada pirmiausia sako tai, kas jam labiausiai skauda. Aš norėčiau, kad Naujaisiais metais ŽŪM protingai sutvarkytų paramos taisykles. Dabar balų sistema tokia, kad beveik neįmanoma surinkti 60 balų. Kodėl to su ūkininkais neaptarus, neįsiklausius į jų pasiūlymus? Ir informuoti, ar gausi tą paramą, ar ne, reikėtų anksčiau. Šiemet gavome 55 balus. Praėjo mėnuo – informacijos jokios. O kas su srutų išvežimu darosi? Būdavo taip: kol žemė neįšalusi, gali vežti. Į viską reikia protingai žiūrėti.

Savo šeimai ateinančiais metais noriu palinkėti geros sveikatos ir tarpusavio sutarimo. Turiu palinkėjimą ir Ukrainai, kurią remiame ir palaikome. Tikiu, kad ji laimės karą prieš monstrą – Rusiją. Tuomet bent jau Europoje įsivyraus taika.

Mindaugas DILIAUTAS, Radviliškio r. ūkininkas:

Man 2023 m. buvo pirmieji ir gana sėkmingi ūkininkavimo metai, atnešę daug atradimų ir staigmenų. Šiuo metu laikau 33 galvijus, iš jų – penkios melžiamos karvės, kurias kasdien pačiam tenka melžti rankomis, traukiant pamėgtas operų arijas. Pieną parduodu supirkėjams, kurie moka žiauriai mažai – tik 18 ct/kg. Bet neprarandu pasiryžimo ūkininkauti ir sieksiu laikyti net 200 melžiamų karvių, kurias melš robotai. Planuoju gaminti ilgai brandintus gardžius fermentinius sūrius, kurie bus paklausūs visame pasaulyje.

Patikėkite, karvės mane išlaikys, po keleto metų supirkėjams pieno neparduosiu, gaminsiu sveiką produkciją ir būsiu kietas fermeris. Tiesa, to dar reikia palūkėti – dar tik antrus metus Kaune studijuoju veterinariją – noriu tapti veterinarijos gydytoju. Paskaitos vyksta nuotoliu, tik dvi dienas per savaitę, kai vyksta praktiniai užsiėmimai, pamelžęs karves sėdu į automobilį ir lekiu į Kauną. Apie svajones 2024-aisiais geriau patylėsiu, nes svajoti reikia tyliai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...