Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Užsieniečiai mūsų šalies darbo rinkoje: kokie pokyčiai?

2023/10/04


Užsieniečių srautas darbo rinkoje šiek tiek atslūgo – darbuotojų iš ES skaičius nuo metų pradžios iki liepos sumažėjo 11,3 proc., o iš trečiųjų šalių – 2,4 proc. Lietuvoje šiuo metu dirba 127,3 tūkst. atvykusių žmonių iš įvairių valstybių. Daugelis jų – 117,9 tūkst. – yra trečiųjų šalių piliečiai, o 9,4 tūkst. – Europos Sąjungos. Tai fiksuota pirmojo pusmečio stebėsenoje apie Lietuvoje dirbančius užsieniečius.

Daugumą dirbančių ES piliečių sudaro rumunai (2,8 tūkst.), latviai (2,1 tūkst.), lenkai (1,5 tūkst.) ir bulgarai (1,1 tūkst.). Per pirmąjį pusmetį labiausiai sumažėjo dirbančių rumunų (-503 asm.) ir latvių (-177 asm.), ispanų ir lenkų skaičius smuktelėjo kiek daugiau nei šimtu. Darbo rinkoje daugėjo dirbančių austrų, belgų, bulgarų, danų, estų, olandų, švedų ir vokiečių bei prancūzų.

„Darbo rinkoje dešimtadaliu ūgtelėjo aukštos kvalifikacijos darbus dirbančių darbuotojų, atvykusių iš Europos Sąjungos, t. y. daugėjo vadovų, specialistų, jaunesniųjų specialistų“, – pabrėžė Jurgita Zemblytė, Užimtumo tarnybos Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja.

Aukštos kvalifikacijos reikalaujančiose pareigose iš viso dirba 1,8 tūkst. ES piliečių, iš jų – 1,2 tūkst. yra specialistai ir technikai, 0,6 tūkst. – vadovai. Daugiausiai tokioms pareigoms įsidarbina atvykę iš Austrijos, Vokietijos, Nyderlandų, Danijos, Švedijos, Suomijos, Prancūzijos, Kipro ir Italijos. Mažiausiai – atvykusieji iš Rumunijos ir Bulgarijos.

Latviai, rumunai, kroatai ir lenkai daugiausiai įdarbinti vidutinės kvalifikacijos reikalaujančiose pareigose, bulgarai ir vengrai – daugiausiai žemos kvalifikacijos ir nekvalifikuotiems darbams.

Dauguma atvykusių iš kitų Europos Sąjungos šalių Lietuvoje darbinasi administracinės ir aptarnavimo veiklos (3,2 tūkst.), statybos (2,1 tūkst.) ir apdirbamosios gamybos (1,4 tūkst.) įmonėse. Labiau nei ES piliečiams Lietuvos darbo rinka patrauklesnė atvykėliams iš trečiųjų šalių: vidurvasarį tokių darbuotojų skaičius siekė 117,9 tūkst.

„Palyginti su metų pradžia, dirbančiųjų iš trečiųjų šalių skaičius šiek tik mažėjo, tačiau keitėsi atvykėlių šalių geografija. Tikėtina, kad tai susiję su vežėjų trūkumu šalyje ir logistikos įmonių atsigręžimu į Vidurinės Azijos šalis ieškant darbuotojų“, – teigė J. Zemblytė.

Nors didesnę dirbančiųjų iš trečiųjų šalių dalį sudaro baltarusiai (44,2 tūkst.) ir ukrainiečiai (43,5 tūkst.), per pirmąjį pusmetį fiksuotas dirbančių ukrainiečių mažėjimas – jų skaičius nuo metų pradžios susitraukė septintadaliu. Tuo tarpu dirbančių uzbekų ir tadžikų daugėjo trečdaliu: vidurvasarį siekė atitinkamai 4,1 tūkst. ir 3,4 tūkst.

Be ukrainiečių ir baltarusių į gausiausias dirbančiųjų iš trečiųjų šalių bendruomenes patenka kirgizai (4,6 tūkst.), rusai (4,5 tūkst.), uzbekai (4,1 tūkst.), tadžikai (3,4 tūkst.), azerbaidžaniečiai (2,5 tūkst.), kazachai (2,2 tūkst.), kartvelai (1,7 tūkst.) ir indai (1,6 tūkst.). Kirgizų, kazachų ir azerbaidžaniečių skaičius per pusmetį ūgtelėjo 10-15 proc. Darbuotojų iš Indijos padaugėjo beveik trečdaliu (32,6 proc.). Jie iš pirmojo tautybių dešimtuko išstūmė moldavus.

Kas antras trečiųjų šalių pilietis dirba transporto ir saugojimo veiklą vykdančiose įmonėse (66,1 tūkst.). Čia darbuotojų skaičiaus didėjimas (0,8 tūkst.) fiksuotas ir pirmąjį pusmetį. Statybos sektoriuje dirba 19,2 tūkst. užsieniečių, tačiau šiuo laikotarpiu jų sumažėjo tūkstančiu. Atvykėlių skaičius apdirbamosios gamybos įmonėse siekia 11,5 tūkst. – tai yra 2,1 tūkst. mažiau nei metų pradžioje.

J. Zemblytės teigimu, aukštos kvalifikacijos reikalaujančiose pareigose dirbančių trečiųjų šalių piliečių skaičius per pusmetį taip pat augo dešimtadaliu ir vidurvasarį siekė 11,4 tūkst. Daugiausia jų dirba IT specialistais, verslo ir administravimo specialistais (pardavimų vadybininkais ir pan.), inžinerijos specialistais.

Aukštos kvalifikacijos reikalaujančiose pareigose dirba 5,1 tūkst. baltarusių, 2,5 tūkst. ukrainiečių, 1,5 tūkst. rusų, 0,4 tūkst. indų.

Dauguma (100,4 tūkst.) trečiųjų šalių piliečių Lietuvoje dirba vidutinės kvalifikacijos darbus, daugiausiai – įrenginių ir mašinų operatoriais (68,8 tūkst.). 65,9 tūkst. šios grupės užsieniečių įdarbinta vairuotojais ir judamųjų įrenginių operatoriais, statybininkais ir giminiškų profesijų kvalifikuotais darbininkais, metalo apdirbimo ir giminiškų profesijų darbininkais.

Tarp šalyje dirbančių 43,5 tūkst. ukrainiečių 28,4 tūkst. įsidarbino prasidėjus karui Ukrainoje. Užimtumo tarnyba padėjo įsidarbinti 16,6 tūkst. šios šalies piliečių. Aukštos kvalifikacijos reikalaujančius darbus dirba 8,2 proc. nuo karo pasitraukusių ukrainiečių. Tai – verslo ir administravimo specialistai (logistikos ir pardavimų vadybininkai), sveikatos specialistai: gydytojai, slaugytojai, veterinarai, o taip pat mokymo, IT specialistai, fizikos inžinerijos, teisės, socialinės srities ir kultūros specialistai.

Vidutinės kvalifikacijos reikalaujančius darbus Lietuvoje dirba 73,9 proc. nuo karo pasitraukusių ukrainiečių. Tai – pardavėjai, statybininkai, metalo apdirbimo specialistai, elektromechaninių ir elektroninių įrenginių mechanikai, stacionariųjų įrenginių ir mašinų operatoriai, vairuotojai.

Žemos kvalifikacijos reikalaujančiose srityse dirba 17,9 proc. atvykusių ukrainiečių, dauguma – biurų ir viešbučių valytojais, virtuvės pagalbininkais ir pakuotojais, žemės ir miškų ūkio darbininkais, maisto ruošimo, pagalbiniais darbininkais.

 

Užimtumo tarnybos informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...
2023/12/04

Neskubėkime išmesti bulvių lupenų – jos dar gali praversti

Kodėl patyrę daržininkai pataria neišmesti bulvių lupenų? Pasirodo, jos gali praversti lysvėse. Ir ne tik. Patarimais dalijasi daržininkė mėgėja Daiva L.