Ashburn +19,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Ashburn +19,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Vadoklietė kostiumų kūrėja A. Vasiliauskaitė: „Įsikūnijimas į personažą man visados išliks magišku potyriu“

2024/04/13


Panevėžys (JP.lt). 25-erių vadoklietė Austėja Vasiliauskaitė stebina kuriamais kostiumais, su kuriais keliauja į „Comic Con Baltics Cosplay“ konkursą. Mergina studijavo multimedijų ir interneto technologijų programą, kurią, kaip sako, pavadintų „viduriuku tarp buvimo menininku ir IT specialistu“. Vis dėlto, baigusi mokslus, ji patraukė visai kitu keliu ir šiuo metu dirba pinigų plovimo ir kitų finansinių nusikaltimų prevencijos srityje.

Pradžia – tėvų siuvimo mašina

Kaip minėta, Austėja kuria įdomius kostiumus, kuriuos apsirengusi eina į „Comic Con Baltics“ kasmetinį renginį ir dalyvauja kostiumų konkursuose.

„Pirmoji pažintis su siuvimo mašina buvo per technologijų pamokas mokykloje, kur išmokau tik įverti adatą ir susiūti paprastą tiesią siūlę. Viskas tapo kiek rimčiau, kai tėvai nusipirko siuvimo mašiną. Pamenu, tuo metu galvojau, kad tai bus visiškai nereikalingas pirkinys, kuris tik stovės spintoje ir rinks dulkes. Bet prabėgo jau geras dešimtmetis, ir tą pačią siuvimo mašiną naudoju iki šiol. Ji tapo vienu svarbiausių įrankių kuriant kostiumus. Taip pat šįmet nusipirkau ir antrą mašiną. Niekada neteko lankyti rimtesnių siuvimo kursų, pusė mano sukauptų žinių atėjo iš vaizdo pamokų internete, kita pusė – iš eksperimentavimo“, – pasakojo mergina.

Pirmasis vadoklietės kurtas kostiumas buvo skirtas dešimtos klasės kalėdiniam vaidinimui.

kostiumų kūrėja Vasiliauskaitė
Vadoklietė kostiumų kūrėja A. Vasiliauskaitė: „Įsikūnijimas į personažą man visados išliks magišku potyriu“.

„Tai buvo Auksaplaukės kostiumas. Būtent jam pirmą kartą panaudojau siuvimo mašiną. Šiam kostiumui teko ne vien siūti suknelę, bet ir sugalvoti, kaip pasigaminti ilgus, žemę siekiančius plaukus. Bet manau, jog susidomėjimas kostiumais ir scena atsirado daug anksčiau, nuo pat pirmojo vaidinimo vaikystėje. Įsikūnijimas į personažą ir tapimas kitu žmogumi man visados išliks magišku potyriu“, – kalbėjo ji.

Sunkiausia – detalės

Anot pašnekovės, siuvimas dažniausiai yra lengviausia viso proceso dalis.

„Žymiai daugiau darbo įeina į planavimą ir kitų kostiumo dalių gamybą. Pavyzdžiui, kuriant vieną kostiumą, teko nuo nulio gaminti metalinius grandelinius šarvus. Su kitu kostiumu teko sukti galvą, iš kokių medžiagų pasigaminti skrybėlę, jog ji atlaikytų didelį dekoracijų svorį, ir kaip pagaminti suknelės apačią, kad ši išlaikytų apskritimo formą neprarasdama natūralaus audinio judesio. Žmonės, gaminantys „Cosplay“ kostiumus, gali greitai išmokti ir pasitelkti daugybę technikų ir medžiagų kostiumams kurti bei sugalvoti išeitį iš neįmanomų situacijų. Tam tikra prasme jie yra visų galų meistrai, todėl kiekvienam sutiktam kolegai jaučiu pagarbą ir taip pat noriu daugiau sužinoti apie jų kūrybos procesą“, – atviravo kostiumų kūrėja.

„Comic Con Baltics“

„Comic Con Baltics“ yra didžiausias populiariosios kultūros renginys Baltijos šalyse. Šiemet renginys vyks gegužės 24–26 dienomis Vilniuje.

Austėja „Comic Con Baltics Cosplay“ konkurse dalyvavo jau keturis kartus (renginys Lietuvoje šiemet vyks šeštąjį kartą).

„Renginys kiekvienais metais vis tobulėja. „Cosplay“ konkursas yra didžiausias Baltijos šalyse. Šiame renginyje buvo pirmasis kartas, kai pasirodžiau su kostiumu viešumoje ir dalyvavau konkurse. „Comic Con Baltics“ tam tikra prasme tapo antraisiais namais. Čia visada galima sutikti bendraminčių, pamatyti nuostabius kostiumus ir meno instaliacijas, susitikti su aktoriais, menininkais, dalyvauti konkursuose, turnyruose ir dar daugiau. O renginiui pasibaigus, kartais sunkoka sugrįžti į realybę“, – tikino mergina.

Pirmąjį kartą dalyvaudama konkurse ji nieko nelaimėjo, o ir pačiam kostiumui iki tobulumo, kaip sakė ji, trūko dar daug.

„Tačiau buvo be galo smagu, kas, mano manymu, yra svarbiausia „Cosplay“ dalis. Manau, jog tai galioja kiekvienam hobiui, juk jeigu nesmagu, greičiausiai darai kažką ne taip. Antraisiais dalyvavimo metais grįžau su stipresniu kostiumu ir vienoje kostiumų kategorijų laimėjau 3-iąją vietą. Grįžusi trečiąjį kartą laimėjau dvi vietas: 2-ąją vietą komiksų/knygų/filmų kategorijoje bei geriausio iš geriausių (angl. „The best of the best“) apdovanojimą. Tais pačiais metais su tuo pačiu kostiumu Rygoje „UniCon“ renginyje laimėjau filmų kategoriją. 2023 metais su savo vėliausiu kostiumu laimėjau dvi vietas – apgyniau savo geriausio iš geriausių titulą bei laimėjau kvietimą atstovauti Lietuvai šiais metais vyksiančiame „Nordic Cosplay Championship“ Švedijoje“, – pasiekimais džiaugėsi vadoklietė.

Pasiteiravus, kuo ketina būti šiais metais vyksiančiame konkurse, Austėja atskleidė, kad jos vaidmuo konkurse šiemet kitoks.

„Įprastai mėgstu išsirinkti veikėjus, dėl kurių sudėtingo dizaino sunku judėti ir/ar neįmanoma sėdėti. Tačiau šiais metais gavau kvietimą tapti viena iš „Comic Con Baltics Cosplay“ konkurso teisėjų, todėl išsirinkau veikėją, su kurio kostiumu galėčiau patogiai sėdėti prie teisėjų stalo. Jeigu viskas įvyks kaip planuota, šiais metais įkūnysiu Baltąjį Deimantą iš animacinio filmuko „Stivenas Visata“ (angl. „Steven Universe“). Kviečiu visus, mylinčius populiariąją kultūrą, atvykti į „Comic Con Baltics“, – kvietė kūrėja.

vadokliete kostiumu kureja
Vadoklietė kostiumų kūrėja A. Vasiliauskaitė: „Įsikūnijimas į personažą man visados išliks magišku potyriu“.

6 mėnesiai darbo

Mergina paatviravo ir apie kostiumų kūrimo procesą. Pasak Austėjos, idėjų, kokį kostiumą kurti, ji semiasi iš mėgstamiausių filmų ir animacijų. Renkantis veikėją svarbu, jog jai patiktų jo asmenybė bei dizainas, kitaip kostiumo gamyba neteiktų tiek džiaugsmo.

„Kostiumo gaminimo trukmė priklauso nuo dizaino sudėtingumo ir naudojamų medžiagų. Dažniausiai užtrunku apie 3–6 mėnesius. Pavyzdžiui, viso kūno šarvams pagaminti užtrukau apie pusę metų. Į šį procesą įėjo trafaretų gamyba, detalių išpjovimas iš EVA gumos, klijavimas, šveitimas, gruntavimas, paviršiaus tekstūros sukūrimas, dažymas, ir galiausiai vidinių detalių tvirtinimas, jog šarvai laikytųsi prie rūbų. Visus kostiumus gaminu pati, tačiau supirkti medžiagas, priimti kai kuriuos sprendimus bei konkurso ryte pasiruošti ir užsidėti kostiumą man visada padeda mano sesė Akvilė, tapusi mano svarbiausia patarėja ir dešiniąja ranka“, – pasakojo ji.

Kūrėja beveik visas medžiagas perka internetu, kadangi dažniausiai jos būna labai specifinės, ir bet kuriame prekybos centre jas rasti sunku, o išvaikščioti parduotuves keliuose miestuose taip pat nėra laiko.

„Tiesa, kai kurių medžiagų Lietuvoje net neįmanoma arba labai sunku surasti. Didžiąją dalį medžiagų randu įvairiose dailės prekių, audinių ir statybinių medžiagų parduotuvėse. Kostiumų gamyba – brangus hobis, tačiau džiaugsmas juos gaminti ir dėvėti vertas kiekvieno cento“, – pabrėžė Austėja.

„Didžiąją dienos dalį atima darbas, tad kostiumus gaminti tenka vakarais bei savaitgaliais. Tačiau dažniausiai to neužtenka, todėl prieš renginį tenka imti atostogas, jog suspėčiau viską pabaigti laiku“, – sakė mergina bei pridūrė, jog visus kostiumus saugo ir pasilieka atsiminimui, kadangi parduoti būtų gaila.

 

Autorius Samanta ILONYTĖ / JP.lt

Živilės VEČIORKUTĖS, asmeninio albumo nuotraukos

Dalintis