Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Vairuotojas su adata rankoje

2023/07/22


Plungė („Žemaitis“). Visą gyvenimą sunkvežimio vairuotoju dirbęs plungiškis Damijonas Starkutis anksti neteko brangių tėvų ir namų. Savo kailiu pajuto, ką reiškia pikta ir nemylinti pamotė, karas, badas, sunki liga. Bet šio vyriškio būta tvirto charakterio – atsitiesęs po visų negandų, į rankas čiupo... adatą ir siūlą. Pavasarį atšventęs 90-ies metų jubiliejų, plungiškis ir toliau siuvinėja neregėto grožio darbus.
per bulviakasį
Domijonas (kairėje) per bulviakasį. Nuotr. iš D. Starkučio asmeninio archyvo

Anksti neteko tėvų

Damijonas Starkutis gimė 1933 metais Stalgo kaime, Plungės rajone. Neilgai džiaugėsi nerūpestingos vaikystės dienomis – sulaukęs vos ketverių metų neteko mylimos mamos, tuo pačiu namuose neliko ir ramybės. Ją sudrumstė pagiežinga pamotė. Septynerių Damijonas išėjo piemenauti ir pas tėvą grįžo tik po gero dešimtmečio, 1949 metais. Bet ir tada laimė truko neilgai.

Tais pačiais metais tėvas susirgo plaučių uždegimu. Viena kaimo moterėlė dievagojosi, kad išvirs žolelių arbatų, pagirdys ligonį ir šis tikrai išgis.

„Be reikalo klausėm tos moteriškės, reikėjo į ligoninę geriau iškart vežti – žolės nepadėjo, tėvas pradėjo blūdyti. Tada kaimynas paskolino savo arklį, lakinom jį į ligoninę, bet nespėjom – tą patį vakarą pasimirė nabagas“, – skaudžius išgyvenimus prisiminė pašnekovas.

Paliktas likimo valiai

Po tėvo laidotuvių, likęs našlaitis, užuovėjos ieškoti Damijonas išėjo pas tėvo seserį Antosėlę į Kvėdarną. Laikinai ten apsistojo, bet moteris pati gyveno varganai, vos galą su galu sudurdama, tad neliko nieko kito, kaip tik ieškotis naujos pastogės. Kad ir kaip sopėjo širdį, panarinęs galvą grįžo atgal pas pamotę, kuri su savo dukra nė dėmesio nekreipė į jį. Leido prisiglausti vos vienai nakčiai, o tada išgrūdo lauk pro duris.

Sulaukęs keturiolikos metų, jaunuolis pradėjo gyventi „ant savęs“. D. Starkučio kraitis buvo skurdus – tik bulvinis maišas ir kailiniai. Atėjus žiemos speigui glausdavosi tai pas vieną, tai pas kitą žmogelį kur prie krosnies ant grindų.

Vyriškis pasakojo, kad kartais net po trejetą dienų nieko nevalgęs išbūdavo, akyse imdavo žaliuoti ir galva suktis. Labiausiai tuo metu svajojo, kad jį į kariuomenę tarnauti paimtų. Bet nebuvo lemta ir šiai svajonei išsipildyti – sveikatos patikrinimo metu medikai plaučiuose rado juodą dėmę...

„Kaip šiandien atsimenu, kad iš to bado sykį į kolūkio žirnių lauką buvau įlindęs: tol žirnius ėdžiau, kol prigavo darbininkai. Galiausiai užrašė mane prie darbo – linus rauti. Viską dariau, kad tik išvengčiau bausmės, paskui tris vasaras paeiliui ganiau karves“, – porino prisiminimus D. Starkutis.

Senolis pasakojo, kaip būdamas jaunas vaikis, sugalvojo kitą pragyvenimo šaltinį. Nuėjęs pas Rietavo gatvėje, Plungėje, gyvenantį kalvį Gadeikį, į delną šiam įspraudė sutartą dvidešimtinę. Už ją meistras laikinai paskolino tokią seną, sutrūkinėjusią mentį – su ja eidavo pas žmones į bulviakasį. Toji kurį laiką jį maitinusi mentis iki šiol guli Damijono palėpėje.

Sunki vaikystė atvėrė kelius į kūrybą

Vos tik užėję pas D. Starkutį į svečius, tuoj pat buvome pakviesti pasižiūrėti, kokia veikla mėgstantis užsiimti nuo paauglystės iki pat šiol. Ant lovos gulėjo du pagalvių užvalkalai, iš tolo šviečiantys siuvinėtais ryškiais gėlių žiedais.

„Žiūrėk, vaikeli, čia yra grynai mano paties rankų darbas. Kaip išmokau siuvinėti būdamas keturiolikos metų, taip iki pat šiol, kiek sveikata leidžia, užsidėjęs akinius ir siuvinėju“, – porino pašnekovas.

Plungiškis pasakojo, kad pamotė jo neišmokiusi jokių darbų, kadangi pati buvo nemokyta. O jam štai kilo noras sužinoti, kaip reikia marškinius pasisiūti, kojines nusimegzti. Po truputį vis pasižiūrėdamas, kaip kitos moterys siuva ir mezga, kibo į darbus. Jeigu pamatydavo, kad kuriai nors rankose siūlai pinasi, suimdavo toks siutas, kad pagatavas būdavo pats paimti ir padaryti.

Iš to smagumo siūlais audeklus marginti ir per naktis galėdavo nemiegoti. Parduotuvėse vis dažniau būdavo galima rasti siūlų, likdavo tik raštus išsipiešti ir pasinerti į kūrybą. Vieną staltiesę siuvinėjo net trejus metus ir dabar ji – tarsi D. Starkučio vizitinė kortelė: gali atidžiai nagrinėti tiek vieną, tiek kitą jos pusę, niekur nerasi jokio išlindusio siūlelio ar mazgelio.

Starkutis
D. Starkutis savo gyvenimo neįsivaizduoja be rankdarbių.

Drabužių, kepurių ir staltiesių kolekcija

Išrodęs visus pačio siuvinėtus audeklus, kuriais labai mėgsta puošti kiekvieną namų kertelę, senolis skubėjo praverti spintų duris ir pademonstruoti sukauptą drabužių ir staltiesių kolekciją. Užaugęs nepritekliuje, išmoko kiekvieną rūbelį ar rankon pakliuvusį daiktelį saugoti ir taupyti kaip nežinia ką.

„Drabužėlius visada labai mylėjau ir saugojau, visada parėjęs iš daktaro ar iš bažnyčios visų pirma eidavau persirengti, dailiai pasverdavau ant kėdės atlošo ar į spintą pasikabindavau. O vėliau, kuomet prabagotėjau, tai išvis strainas vyras buvau, turiu pasisiuvęs net kepurių kolekciją“, – kalbėjo pašnekovas.

Netrukome tuo ir patys įsitikinti, pamatę spintoje tvarkingai sukabintus vienas už kitą dailesnius kostiumus, su kuriais, pasirodo, ne į pasimatymus lėkdavo, o į tuo metu lankytus tautinių šokių kolektyvo užsiėmimus.

Negali nestebinti ir D. Starkučio sukaupta staltiesių kolekcija. Ir kokių tik staltiesių čia nėra: parvežtos iš svečių šalių, įsigytos pagal tematiką, gėlėtos, languotos, raštuotos, kokių tik nori spalvų. Už vieną nepagailėjo ir 70 rublių sumokėti...

Prie automobilio vairo – iki pat 90-ies

Visą brandų amžių pradirbęs vairuotoju, Damijonas vairuotojo pažymėjimą giliai stalčiuje paslėpė vos prieš metus. Ir dabar pasakojo, kad puikiai be jo išsiverčia – yra viešasis transportas ir kojos, kurios iki parduotuvės, bažnyčios ar kapinių dar nuneša.

O „Plungės transporte“ pradėjęs dirbti šoferiu, įsėdęs į mašiną be atokvėpio, negailėdamas jėgų ir sveikatos, vairuodavo dieną naktį. Sako, gaudavęs solidų atlyginimą, todėl buvo verta stengtis.

„Vairuodamas akylai stebėdavau kelią, kad tik kokio išbėgusio zuikio ar ežiuko nepervažiuočiau. O kartą veržiau pilną mašiną arbūzų, bet, gink Dieve, nė durų priekabos nebuvau pravėręs, kad ir kaip norėjosi to arbūzo pakaštavoti. Sustojau parduotuvėje, sumokėjau keletą kapeikų ir nusipirkau arbūzą. Užtai už dorą elgesį visada buvau gerbiamas ir vertinamas aplinkinių.“

Vaikystėje bei jaunystėje patyręs daug sunkių ir skaudžių akimirkų, sutikęs nedorų žmonių, praradęs sveikatą, dabar vyriškis iškėlęs nykštį į viršų sako: „Pagaliau gyvenu puikiai“.

Starkutis tvarkosi sodyboje nmaie
Namų šeimininkas pats vienas tvarkosi ne tiki namuose, bet ir sode bei šiltnamyje.

 

Lina RUIBIENĖ/ŽEMAITIS

Autorės nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...