Columbus +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Valdžios sprendimai – žemdirbių galvos skausmas

2022/07/11


Lietuvos pieno gamintojus kaip reikiant sukrėtė žinia, kad, visiems procesams įsivažiavus, niekam iš anksto nepranešusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) staiga pakeitė žaidimo taisykles.

Sankcijos nebus taikomos

Deklaruodami žemės ūkio naudmenas, ūkininkai, dalyvaujantys programoje „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ ir ekstensyviai tvarkantys pievas, sužinojo, kad nuo šių metų jie nebegali deklaruoti pievų, pasėtų prieš mažiau nei penkerius metus.

 „Dvejus metus šiai programai tiko ir jaunesnės nei penkerių metų pievos, o dabar jau nebetinka“, – piktinosi Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) vadovė Renata Vilimienė. Ji „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad žmonės nieko nežinojo apie numatomus pakeitimus, o juk, pasak pašnekovės, vienai karvei turi tekti vienas ha ekstensyviai tvarkomos, t. y. netręštos, cheminiais preparatais neapdorotos pievos. „Deklaruojamų pievų plotas dėl šios priežasties stipriai sumažėjo, todėl karvės nebetelpa ganyklose“, – piktinosi R. Vilimienė.

Kupiškio r. Rudikų kaimo ūkininkė Aistė Petrulienė ŪP sakė, kad nebegalint deklaruoti mažiau nei prieš 5 metus pasėtų pievų kaip daugiamečių, tenka karvių bandą išskaidyti. „Tarkim, turiu vienoje vietoje 5 ha daugiametės ganyklos, tai toje pievoje galiu ganyti tik 5 karves ir su jomis dalyvauti minėtoje programoje, o ant šalia esančių jaunesnių pievų, pagal reikalavimus, jau negaliu rodyti besiganančių gyvulių“, – aiškino ūkininkė. Be to, A. Petrulienė nerimauja, kad jai, galiojant naujai tvarkai, nepavyks laikytis priimtų įsipareigojimų, o dėl to gali būti pritaikytos sankcijos, gal net teks grąžinti gautas programos išmokas.

Ieškodama šio klausimo išaiškinimo, ŪP redakcija kreipėsi į ŽŪM, o jos specialistai pateikė tokį atsakymą: „KPP programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veikla „Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“ siekiama paskatinti žemdirbius, laikančius gyvulių, mažinti natūralių ir pusiau natūralių pievų, kurios daugiau nei 5 metus buvo deklaruojamos kaip daugiametės, ganiavos apkrovą.“ Pasak ministerijos pareigūnų, atsižvelgiant į tai, buvo patikslintos minėtos priemonės įgyvendinimo taisyklės bei žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatorius.

ŽŪM specialistai, sumažėjus įsipareigotiems plotams, siūlo gyvulius ganyti ne ekstensyviai, o taikant įprastinę praktiką, tačiau tarsi pamiršta, kad tuo metu gyvulių augintojai neteks ir tos programos išmokų, kurios labai prisideda prie pieno gamybos plėtojimo.

ŽŪM pripažino, kad šiemet nebeleidžiant kodu „EPT“ deklaruoti pievų ir ganyklų iki 5 m., plotai, pareiškėjų deklaruojami „EPT“ kodu, sumažėjo. „Atsižvelgiant į tai, kad vietovėje niekas nesikeitė, o plotas sumažėjo dėl to, kad keitėsi teisės aktai, sankcija paramos gavėjams nebus taikoma, vadovaujantis priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklių 58.7 papunkčiu: „kai atnaujinamas KŽS_DR5LT, ploto būklė vietovėje nepakinta, o minėtas plotas tampa paramai netinkamas dėl pasikeitusių teisės aktų reikalavimų ir dėl to sumažėja deklaruoti plotai“, – teigiama ŽŪM atsakyme.

Vienodi reikalavimai – skirtingos išmokos?

Ūkininkai, ekstensyviai tvarkantys pievas ganant gyvulius, gaudavo 101 Eur/ha išmoką, todėl visi labai nustebo, kai sužinojo, jog nuo šių metų naujai pradėjusieji dalyvauti šioje programoje gaus beveik dvigubai didesnes išmokas – 192 Eur/ha.

„Naujai pradėjusieji dalyvauti programoje gauna didesnes išmokas nei tie, kurie joje jau keletą metų“, – piktinosi Telšių r. ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė. Pasak jos, taip negali būti, nes reikalavimai ir įsipareigojimai visiems vienodi.

„Gyvulininkyste besiverčiantys ūkininkai traukioja pečiais, niekas nieko nežino, o bandydami ieškoti atsakymų ministerijoje, atsimušame tartum į sieną“, – redakcijai  dėstė Z. Dargienė, tikindama, kad tokie valdžios veiksmai tikrai neskatina gyvulininkystės plėtros.

Kolegei pritaria ir LVPŪA vadovė R. Vilimienė: „Iš kur atsirado būtent tokia – 192 Eur – suma? Kokie ministerijos pareigūnų motyvai, niekas nieko nežino.“ Žinoma, pašnekovė džiaugėsi padidėjusiomis išmokomis, tačiau teigė pasigendanti valdžios bendravimo su ūkininkais, numatomų sprendimų aptarimo.

ŪP pasidomėjus šiuo klausimu, ŽŪM specialistai ramino: „2022 m. padidintas kompensacinės išmokos dydis 192 Eur/ha (vietoj 101 Eur/ha) bus taikomas visiems pareiškėjams: prisiėmusiems įsipareigojimus ankstesniais metais ir pareiškėjams, prisiėmusiems įsipareigojimus šiemet.“

Paklausti, kodėl buvo pakeista išmokų suma, ŽŪM specialistai teigė: „Kompensacinės išmokos perskaičiavimas buvo atliktas atsižvelgus į pasikeitusią ekonominę situaciją, taip pat įvertinus tai, kad ekstensyviai tvarkant pievas, t. y. ganant gyvulius, gaunamos daug mažesnės pajamos, laikantis nustatytų agronominių reikalavimų sumažėja produktų gamybos apimtys.“ Išmokos perskaičiavimą atliko nepriklausoma įstaiga – pagal jungtinės veiklos sutartį veikiančios ūkio subjektų grupės, kurią sudaro VšĮ „Europos socialiniai, teisiniai ir ekonominiai projektai“ ir Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimo vystymo institutas, ekspertai.

  Redakcijos nuotrauka 2022.07.11 ŪP korespondentas Dainius ŠEPETYS

Susijusios temos - skaitykite: pievų deklaravimas, Renata Vilimienė, programa, „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, kodas EPT

 
Dalintis
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Pakeistos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Augalų apsaugos produktų (AAP) saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklės.
2024/04/19

Pareikšti nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Marija...
2024/04/19

Istorija, kaip atstatytoje sodyboje atsirado 800 ąsočių, piligrimai ir po saulėgrąžų lauką žirgliojanti žirafa

Gyvenimas nuolat primena, kad asmeninės žmonių iniciatyvos visada veiksmingesnės nei valdiškos. Tuo ne kartą įsitikinsime, pasižvalgę, kaip entuziastingai ir išradingai atstatomos senos kaimų sodybos. Viena tokių yra Radvilišk...
2024/04/19

Beda pirštu: šalia atliekų deginimo įrenginių gaunami maisto produktai grėsmingai užteršti

Europos organizacija „Zero Waste Europe“, bendradarbiaudama su fondu „ToxicoWatch“, paskelbė tyrimų duomenis, kurie kelia didelį nerimą. Atskleista, kad atliekų deginimo įrenginių išmetami dideli patvariųjų orga...
2024/04/19

Tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa

Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokros...
2024/04/19

Į Europos Parlamentą kandidatuojančioms partijoms liko savaitė surinkti rinkėjų parašus

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad daliai politinių partijų, keliančių kandidatų sąrašus rinkimuose į Europos Parlamentą, liko 7 dienos pristatyti rinkėjų parašų lapus.
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...