Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Žemės ūkio ministerija

 

Vartotojai vertina kokybiškus produktus: didėja jų pasiūla

2024/02/13


Nacionalinės maisto kokybės (NKP) sistemos produktus vertinantys vartotojai žino, kad prekyboje yra ženklais „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ir „Kokybė“ pažymėtų sertifikuotų vaisių ir daržovių, kiaušinių, medaus, paukštienos. Galima įsigyti ir sertifikuotos kiaulienos, žymimos ženklu „Kokybė“, o neseniai specialius sertifikatus gavo ir pirmieji žalio karvių pieno, jo produktų tiekėjai  bei kviečių augintojas, jų produkcija nuo šio puikuosis kokybę reiškiančiu NKP ženklu.

VšĮ „Ekoagros“ ir UAB „Ekoliuks“ duomenimis, 2023 m. NKP asortimentas ne tik pasipildė naujais produktais: augo ir produkcijos sertifikatus gavusių paukštienos bei kiaušinių gamintojų skaičius.

2023 m. pabaigoje buvo 319 galiojančių NKP sertifikatų. Daugiausia iš jų – 270 – specialiais kokybę reiškiančiais ženklais  yra pažymėtų vaisių ir daržovių, 29 produktai pažymėti pagal medaus specifikaciją, 6 – pagal kiaušinių, 9 – pagal paukštienos, 2 – pagal pieno ir po 1 pagal mėsos, cukrinės konditerijos, grūdų specifikacijas.

Daugiausia sertifikuotų kokybiškų produktų pažymėta ženklu „Kokybė“ – 2023 m. galiojo 299 sertifikatai.  Šie produktai sertifikuoti pagal medaus, vaisų ir daržovių, mėsos (kiaulienos), kiaušinių, paukštienos, cukrinės konditerijos, pieno specifikacijas.

Praėjusiais metais  buvo suteikta 20 sertifikatų, leidžiančių ženklinti produkciją 2022 m. atsiradusiu ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“, šie produktai yra sertifikuotų pagal medaus, vaisių ir daržovių, kiaušinių, paukštienos, pieno, grūdų specifikacijas.

Ženklai, užtikrinantys išskirtinę produkto kokybę: „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ir „Kokybė“

„Vartotojai jau įvertino NKP ženklu ženklinamų produktų kokybę, tad gamintojai, siekiantys išsiskirti rinkoje ir užpildyti išties kokybiškos produkcijos nišą, vis drąsiau siekia gauti sertifikatus. Dabar teisę sertifikuoti ir prižiūrėti NKP auginimo, gamybos ir perdirbimo procesus turi ne tik VšĮ „Ekoagros“, UAB „Ekoliuks“, bet ir praėjusiais metais leidimą sertifikuoti NKP gavęs akredituotas Žemės ūkio rūmų Sertifikavimo skyrius. Tad gamintojams ir perdirbėjams atsivėrė dar daugiau galimybių sertifikuoti savo produkciją NKP ženklais“, - sako Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės ir kooperacijos skyriaus vedėja Jolita Martutaitytė.

Šiais ženklais gali puikuotis produktai, kurie išsiskiria natūralumu, maistingumu ir aplinkos tausojimu. Jie pasižymi išskirtiniu skoniu, kvapu, išvaizda ir konsistencija, nes taikomi ekstensyvūs auginimo, gamybos bei maistingumą išsaugantys perdirbimo būdai.

Maisto pramonės ir kooperacijos skyriaus vedėja J. Martutaitytė pabrėžia, kad gaminant NKP ženklinamus produktus naudojami geriausi gamybos būdai ir aplinką tausojančios technologijos, jų sudėtyje yra didesnis biologiškai vertingų medžiagų kiekis, sumažinta energinė vertė bei riebalų, sočiųjų riebalinių rūgščių, druskos, cukraus kiekis.

Šių produktų kokybei įtakos turi ir tai, kad NKP gamybos procese ribojamas mineralinių trąšų, pesticidų, vaistų naudojimo kiekis, dažnumas ir laikas, įgyvendinami paukščių auginimo be antibiotikų reikalavimai. Perdirbant tokius produktus nenaudojami konservantai, saldikliai, aromato ir skonio stiprikliai, dažikliai.

„Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, populiarėja trumpos maisto tiekimo grandinės, kurios naudingos tiek vartotojams, tiek vietos ūkininkams, tad labai svarbu, kad šie produktai yra šviežesni, nes pateikiami vartotojui per trumpesnį nei įprasta tos kategorijos produktams laikotarpį. Parduotuvėse išvydę produktus, ženklinamus žalios spalvos „Nacionalinė kokybė Lietuva“ arba raudonos spalvos „Kokybė“ pirkėjai gali būti tikri, kad  tokie žymėjimai gali būti suteikti tik ypatingos kokybės produktams“, - sako J. Martutaitytė.

„Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu žymimi sertifikuoti, aukštesnės nei įprastos kokybės maisto produktai, atitinkantys pagrindinius NKP specifikacijos reikalavimus.

nacionalinė kokybė

 

Ženklu „Kokybė“ – žymimi tie produktai, kurie atitinka ne tik pagrindinius, bet ir papildomus, dar aukštesnius, kiekvienoje NKP specifikacijoje atskirai išdėstytus kokybės, aplinkosaugos ir gyvūnų gerovės reikalavimus.

kokybės ženklas

 

ŪP redakcijos nuotrauka

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.