Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Vasarinių miežių ir kviečių apsaugos sprendimai gausiam derliui užauginti

2023/05/22


Vasarinių miežių ir vasarinių kviečių derlingumą pirmiausiai lemia sveikos sėklos ir pasirinktas beicas, sėja optimaliu laiku, tinkamas tręšimas. Augalų apsaugos produktų naudojimas taip pat turi didelės įtakos būsimo derliaus išsaugojimui.

Vasarinių kviečių apsauga nuo ligų

Pasirenkant veislę, pirmiausiai reikia atkreipti dėmesį, ar ji jautri miltligei. Iš visų lapų ligų būtent miltligė vasariniuose kviečiuose pradeda plisti anksčiausiai. Todėl auginant jautrią šiai ligai veislę, fungicidų purškimą reikia planuoti tuo laiku, kai kviečiai baigia krūmytis ir prasideda stiebo ilgėjimo tarpsnis (BBCH 29–32).

Be miltligės, didelę žalą vasarinių kviečių pasėliuose padaro lapų ligos – kviečių dryžligė ir lapų septoriozė. Šios ligos daugiau ar mažiau pažeidžia visas vasarinių kviečių veisles. Dryžligės ir septoriozės plitimui didelės įtakos turi meteorologinės sąlygos. Lietingais metais ligos plinta gausiau, o sausais – mažiau. Intensyviai auginant vasarinius kviečius, purškimus fungicidais nuo lapų ligų reikia numatyti kiekvienais metais.

Miltligė.
Septoriozė kviečiuose.

Kokius sprendimus pasirinkti, siekiant efektyviai apsaugoti vasarinius kviečius nuo ligų ir gauti derliaus priedą?     

Pirmasis kviečių pasėlių purškimas fungicidais bamblėjimo tarpsniu (BBCH 30–33) apsaugo augalus nuo ankstyvos septoriozės, dryžligės ir miltligės infekcijos. Šiuo metu fungicidus naudoti reikia, jeigu ligos pasėliuose pradeda plisti anksti.

Jeigu vasariniuose kviečiuose randama daug miltligės, rekomenduojame rinktis Balaya Flex Pack fungicidą, kurio vienas pakas skirtas nupurkšti 1520 ha. Jeigu miltligės nėra arba jos yra mažiau, puikiai tiks Priaxor Power Pack fungicidas, kurio vienas pakas skirtas nupurkšti 1012,5 ha.

Kartu su fungicidais reikia pridėti ir augimo reguliatorių: Medax® Top 0,4 l/ha + Turbo 0,4 l/ha ar Medax® Max 0,3 kg/ha.

Antrąjį purškimą vasariniuose kviečiuose galima atlikti jau jiems pradedant plaukėti. Kadangi vasariniai kviečiai labiau jautrūs varpų fuzariozei, reikėtų rinktis produktus, veiksmingus ne tik nuo septoriozės ir kviečių dryžligės, bet ir nuo varpų fuzariozės. BASF rekomenduoja Juventus Pack, kurio vienas pakas skirtas nupurkšti 2025 ha, arba Juventus® 0,71,0 l/ha fungicidus.

Vasarinių miežių apsauga nuo ligų

Su sėkla plinta nemažai žalingų miežių ligų pradų. Tai – dulkančiosios ir kietosios kūlės, tinkliškoji dryžligė, ramularija ir kt.

Tinkliškoji dryžligė miežiuose.

Tinkamai parinkti beicai gerai apsaugo augalus nuo kūlių ir nuo ankstyvos tinkliškosios dryžligės infekcijos, tačiau beveik nekontroliuoja ramularijos ir vėlesnių, oru plintančių ligų: dryžligės, rinchosporiozės, miltligės, smulkiųjų rūdžių infekcijų (tas negalioja beicui-fungicidui Systiva®, kuris saugo nuo visų ligų ilgai – iki miežių išplaukėjimo).

Be fungicidų išauginti geresnį miežių derlių sunku. Fungicidų naudojimas nuo vasarinių miežių lapų ligų kasmet duoda apčiuopiamą derliaus priedą. Bamblėjimo pradžioje (BBCH 30–32) fungicidai padeda jiems išsaugoti besiformuojančius šoninius ūglius ir būsimas varputes, vamzdelėjimo tarpsniu (BBCH 41–49) prailgina žalių lapų išsilaikymą ir pagerina grūdų užsipildymą, padidėja 1000 grūdų masė ir saiko svoris.

Vasarinių miežių sėklų apsaugai kartu su įprastu beicu galima rinktis pirmąjį ir kol kas vienintelį rinkoje beicą-fungicidą Systiva®. Jeigu miežių sėklos apdorotos Systiva®, tada pirmąjį pasėlių purškimą fungicidais galima praleisti, nes Systiva® apsaugo miežius ilgai net iki BBCH 49 augimo tarpsnio.

Jeigu miežių sėkla buvo beicuota kitais, mažesnio sisteminio efektyvumo beicais ir anksti pradėjo plisti tinkliškoji dryžligė, T1 purškimas reikalingas, nes tuo metu formuojasi varputės ir šoniniai ūgliai, o jų kiekis tiesiogiai priklauso nuo augalo sveikatos. Ligų nusilpnintas augalas atmeta tiek varputes, tiek šoninius ūglius. T1 purškimui puikus pasirinkimas būtų fungicidas SyrexTM. 0,5 l/ha.

Antrasis purškimas prieš miežių išplaukėjimą (BBCH 41–49) yra pagrindinė vasarinių miežių pasėlių apsauga nuo tinkliškosios dryžligės, ramularijos, rinchosporiozės ir rūdžių. Šio purškimo tikslas – kuo ilgiau išsaugoti sveikus augalų lapus, siekiant gauti didesnį grūdų derlių, padidinti grūdų masę ir užsipildymą, prailginant lapijos žaliavimo laiką. Priešingai negu kviečių, miežių antrieji lapai yra svarbesni grūdų užsipildymui nei vėliaviniai, nes pastarieji daugumos veislių būna gana maži.

Rekomenduojame miežių pasėliuose naudoti fungicidą Balaya® 0,5 l/ha (jei beicavimui buvo naudota Systiva®) arba SyrexTM. 0,5 l/ha. Tai yra sisteminiai fungicidai, turintys apsauginį ir gydomąjį poveikį, skirti miežių apsaugai.

Purškiant miežių pasėlius vieną kartą per sezoną rekomenduojame naudoti SyrexTM 0,75 l/ha.

Miežiams reikia ir augimo reguliatorių

Kartu su fungicidais Balaya® arba SyrexTM. tikslinga panaudoti ir augimo reguliatorius. Pirmo T1 purškimo metu bamblėjimo pradžios tarpsniu (BBCH 3032) fungicidą reikėtų naudoti mišinyje su augimo reguliatoriais Medax® Top + Turbo 0,40,5 l/ha ar Medax® Max 0,2–0,3 kg/ha.

Pagrindinio T2 purškimo metu, prieš pasirodant pirmiesiems akuotams (BBCH 39–49), rekomenduojame fungicidus naudoti mišinyje su Terpal® 1,0 l/ha. 

 

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus. Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...
2023/10/01

Tyrimas: gyventojai aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų ...