Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023
Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023

Vėjo jėgainių sparnai ne visiems prisuka auksinių

2021/02/05


Lumpėnų seniūnijos kraštovaizdis šiandien.

Šilutės seniūnijos pakraštyje, Gnybalų kaime, gyvenanti Irena Remėnienė neslepia savo vargų ir nepatogumų, kuriuos patiria dėl maždaug už puskilometrio, Didšilių kaime, pastatytų vėjo jėgainių. Jų savininkai pastaruoju metu giriasi, kad pinigais stengiasi kompensuoti žalą, kurią patiria šalia jų esančios kaimų bendruomenės, tik prarastos sveikatos už jokius pinigus dar niekas nenusipirko...

Ūžesys – ligų priežastis?

Šilutės lopšelyje-darželyje mokytoja dirbanti I. Remėnienė „Ūkininko patarėjui“ guodėsi, kad didžiausia vėjo jėgainių keliama problema – ūžesys. Jo stiprumas priklauso nuo to, iš kurios pusės pučia vėjas. „Jeigu vėjas į mūsų pusę, vasarą neįmanoma miegoti atsidarius langą, – pasakojo Irena. – Atrodo, kad lėktuvas skrenda ir niekada nenusileidžia. Kai dar prieš vėjo jėgainių statybos darbus nuvykome pas visuomenės sveikatos specialistus, jie sakė, kad viskas daroma pagal normatyvus. Pirmaisiais ir antraisiais metais, kai jėgainės pradėjo veikti, man pradėjo skaudėti galvą, ausis. Gana ilgokai gydžiausi, ausys bijojo bet kokio stipresnio garso.“

Dabar Didšilių kaime jau stovi visas parkas – dešimt vėjo jėgainių. Irena sakė, kad prieš šešerius metus, pradėjus jų statybą, niekas vietos gyventojams jokios kompensacijos nesiūlė. Nors buvo girdėjusi, kad netoli Kintų viename gyvenamajame name jėgainių statytojai senus medinius langus pakeitė plastikiniais, norėta ten gyvenančią šeimą apsaugoti nuo sklindančio triukšmo.

„Ar dėl to kas nors pasikeis? – retoriškai klausė I. Remėnienė. – Žinoma, triukšmas bus mažesnis tik esant uždarytiems langams. O iš kur mums žinoti, kokios pasekmės laukia po kelerių metų? Kaip nuolatinis triukšmas paveiks, niekas nenustato, niekas tiesos nepasako.“

Kaip gyventi?

Vos Didšiliuose pradėjus veikti pirmosioms vėjo jėgainėms, kaimo gyventojai ėmė varstyti Šilutės rajono savivaldybės ir vietos laikraščių redakcijų duris, skųsdamiesi, kad nebegali ten gyventi: pablogėjo sveikata, naktį prabudę jaučia ausų dirginimą.

„O kaip bus, kai netrukus pradės suktis dar penki tokie sparnai?“ – piktinosi žmonės.

Gyventojams teko kreiptis į gydytojus, o jie išrašė vaistų ir pasakė, kad medikamentai padės tik užmigti, blogų pojūčių nepanaikins. Žmonės buvo nuvažiavę pas savivaldybės administracijos direktorių, jis žadėjo, kad vėjo jėgainė naktį bus stabdoma. Bet atsitiko priešingai – vos sutemus jos sparnai ima suktis dar greičiau.

„Valandą ar pusantros pamiegu, atsibundu – ausį skauda. Rytais būna padidėjęs kraujospūdis. Kartais nakčiai nuvažiuoju pas gimines. Visai kitoks būna miegas – ryte atsikeliu žvalus ir darbingas“, – pasakojo vienas vyriškis. Jo kaimynei pradėjo dažniau skaudėti kojas. Veikiančios vėjo jėgainės – vos už 600 metrų nuo jų sodybos.

Dabar ir išsikraustyti iš Didšilių kaimo ten gyvenantiesiems beveik nebeįmanoma, nes niekas nepirks jų sodybų. Kaimo gyventojai suvokia, kad joks straipsnis laikraštyje apie jų vargus nepadės. Bet nori, kad kiti žmonės tai žinotų. Juk didžiuliai vėjo jėgainių parkai Lietuvoje vis dar sparčiai tebestatomi.

Natkiškiečiai sakė „ne“

Tadas Girčius prisimena, kaip jis Pagėgių savivaldybės tarybos sprendimu buvo paskirtas gyventojų apklausos komisijos nariu Natkiškių seniūnijoje. Klausimas buvo paprastas: „Ar pritariate vėjo jėgainių parkų steigimui Pagėgių savivaldybėje?“ Apklausos būdas – tiesioginis gyventojų nuomonės įrašymas apklausos dalyvių sąrašo lapuose. Beveik visų gyventojų atsakymai buvo vienodi – jie nepritarė.

„Ar būtų pastatyta atominė elektrinė, ar vėjo jėgainės, jeigu tai nėra gamtos tvarinys, kenkia žmogui, – teigė T. Girčius. – Nesakyčiau, kad vėjo jėgainės būtų labai kenksmingos, jei jos būtų statomos toliau nuo gyvenamųjų vietų. Aš, kaip Švedijos humanitarinės paramos organizacijos atstovas mūsų šalyje, dažnai keliauju po Švediją ir matau, kiek ten yra vėjo jėgainių, kur jos pastatytos. Vėjo jėgainės, kaip ir Olandijoje, stovi jūroje arba toli nuo gyvenviečių.“

T. Girčius pateikė konkretų pavyzdį, kaip neturėtų būti daroma Lietuvoje. Štai Griežpelkių kaime, kaimyniniame Tauragės rajone, viena prie kitos stovi dvidešimt tokių jėgainių. T. Girčiaus nuomone, žmonėms gyventi šalia jų turėtų būti baisu. „Važiuodami pro šalį specialiai sustojame pasiklausyti, koks ten ūžesys, – teigė natkiškietis. – Ten nėra nė pusės kilometro iki gyvenamųjų namų... Kalbama, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje iš viso turėtų būti pastatyta 160 „malūnų“. Įsivaizduokite, tokioje mažoje savivaldybėje bus tiek daug vėjo jėgainių! Planuose matyti, kad pradedama nuo Lumpėnų, toliau bus apsupti Piktupėnai, Kentriai, Ropkojai, Natkiškiai, iki Katyčių, Šilutės rajono ribos. O kodėl jos nestatomos rytiniame savivaldybės pakraštyje – Žukuose ir Vilkyškiuose, ar ten vėjas silpnesnis? Ne, ten gyvena jau buvęs savivaldybės meras, žemės ūkio paskirties žemės turi kiti įtakingi asmenys.“

Ilgalaikė sutartis

T. Girčius minėjo, kad vėjo jėgainių statytojai su žemės savininkais pasirašo sutartis galbūt net devyniasdešimt devyneriems metams, kuriose pastarieji įsipareigoja sumokėti visus mokesčius. Daugybę lapų turinčias sutartis pasirašantys žmonės net neatkreipia dėmesio, kokius įsipareigojimus prisiima.

„Žmogui dabar gerai gauti kasmet po kelis tūkstančius, bet ateityje valstybė gali sumanyti tą žemės gabalėlį apmokestinti kaip verslo šaltinį ir atimtų iš tokių žmonių paskutinius pinigus. Pateikdami tokias sutartis statybų iniciatoriai galimai apgaudinėja žmones, – įsitikinęs T. Girčius. – Žmonėms reikia pateikti ir informaciją, kokia yra vėjo jėgainių daroma žala. Dabar tik teigiama, kokia bus nauda: jos nekenksmingos, nesprogs ir pan. Netoli vėjo jėgainių gyvenantys žmonės skundžiasi, kad svaigsta galva, kyla kraujospūdis, pradeda nebeveikti internetas, palydovinė televizija. Anksčiau buvo nustatyti atstumai – du ar trys kilometrai iki gyvenamojo namo, o dabar griežtesnių reikalavimų nebėra, galima statyti už dviejų penkių šimtų metrų. Neva dabar stato naujas, modernias vėjo jėgaines, kurios nebebus kenksmingos žmonėms. Bet ar tikrai?“

T. Girčiaus nuomone, kažkam vėjo jėgainių statyba labai naudinga. „Yra žmonių, besistengiančių „prastumti“ tokias statybas. Įsivaizduokite, viena Pagėgių savivaldybės tarybos narė išvakarėse surinko daugiau nei 100 gyventojų parašų prieš vėjo jėgainių statybą, o kitą dieną tarybos posėdyje balsavo už vėjo jėgainių parkų steigimą. Kaip tai reikėtų suprasti?“ – retoriškai klausė pašnekovas.

Dabar valdžia Pagėgiuose pasikeitusi, bet, anot T. Girčiaus, požiūris liko toks pat. Pasak jo, menka paguoda, jog kasmet iš vėjo jėgainių eksploatuotojų į savivaldybės biudžetą surenkama po kelis šimtus tūkstančių eurų žemės mokesčių.

Parama sveikatos nepagerins

Pastaruoju metu vėjo jėgainių savininkai stengiasi padėti kaimų bendruomenėms, kurių teritorijose stovi vėjo jėgainių parkai. Natkiškių kaimo bendruomenės pirmininkė Nida Bušniauskienė viešojoje erdvėje teigė, kad neseniai gauta 2,5 tūkst. eurų parama. Už šiuos pinigus bendruomenė pirmiausia planuoja įrengti vaikų žaidimų aikštelę. Kaimo bendruomenės „Lumpėnų strazdas“ pirmininkė Gražina Jankauskienė džiaugėsi, kad gauti 5 tūkst. eurų bus panaudoti kaimui gražinti: vasarą – gėlėmis, žiemą – kalėdinėmis girliandomis. Bus sukurtos kelios darbo vietos, o sodiečiams suorganizuota ekskursija. Bet į autobusą telpa daugiausia 50 žmonių. Ar dėl tokios išvykos kokia nors močiutė, gyvenanti šalia vėjo jėgainių, pasijus sveikesnė?

„Tiems žmonėms, kurie kenčia nuo vėjo jėgainių, jokios naudos nebus, – „Ūkininko patarėjui“ teigė T. Girčius. – Aš esu prieš jėgaines ir žmonių apgaudinėjimą. Mano nuomone, tokią žalą, kokią padaro vėjo jėgainės, tie keli tūkstančiai ir vaikų žaidimo aikštelės neatperka. Jos kenkia ir žmonių sveikatai, ir gamtovaizdžiui, ir paukščiams. Jeigu vėjo jėgaines statytų protingai, niekas nieko nesakytų, bet ne taip, kaip yra Pagėgiuose, kai pastato kelis šimtus ir viskas aplinkui šniokščia.“

Pašnekovas juokais pasišaipė, klausė, kas žaidimų aikštelėse žais, kai kaime vaikų jau nebėra. Natkiškiuose prie mokyklos yra ir vaikų žaidimų aikštelė, ir treniruoklių, bet ten niekas nežaidžia. Jau seniai Natkiškiuose buvusi numatyta vieta prie parkelio tokiai aikštelei įrengti, vienas vietos gyventojas ją išsinuomojo, nes yra šalia jo namų. Dabar jis ten tik žolę nušienauja ir nieko nestato.

Pasak Tado, bendruomenių pirmininkės turėtų visomis išgalėmis kovoti prieš vėjo jėgainių statymą tokiu mastu, o ne galvoti, kur išleisti pinigus. „Prie pat jūros, Klaipėdos rajone, kur vėjas tikrai stipresnis, nėra nė vienos vėjo jėgainės. Ten jų statyboms savivaldybė neišdavė leidimų. Tai reiškia, kad savivalda gali parodyti savo ryžtingą valią“, – esama situacija stebėjosi T. Girčius.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus darbuotoja Vaidilutė Boreišienė „Ūkininko patarėjui“ patvirtino, kad vėjo jėgainės nestatomos todėl, kad yra priimtas savivaldybės tarybos sprendimas neplėtoti šio verslo savivaldybės teritorijoje.

Stasys BIELSKIS

ŪP korespondentas

 

Autoriaus nuotrauka

2021-02-05

Dalintis

2023/03/25

Galas laikinam valstybės žemės naudojimui

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ. – Žemdirbiai šiemet kaip niekad neramiai laukia pasėlių deklaravimo, kurį gali apsunkinti ne tik jau patvirtintos įvairios „žaliosios“ naujovės, bet ir nauji aplinkos ministro sprendimai. A...
2023/03/25

Politikai grįžta prie siūlymų steigti „valstybines vaistines“

Vilnius, kovo 25 d. (BNS). „Valstiečiai“ ir kiti opozicijos politikai grįžta prie idėjos steigti vaistines ligoninėse, jau anksčiau pramintas valstybinėmis vaistinėmis.
2023/03/25

Nutarta griežtinti baudžiamąją atsakomybę teršėjams

Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK) toliau svarstant parlamentinės kontrolės klausimą dėl atliekų vežėjų kontrolės, pristatyti Aplinkos ministerijos planai išplėsti Aplinkos apsaugos departamento įgaliojimus.
2023/03/25

Geriausi daržovių kaimynai

Tema nėra nauja, bet ne prošal prisiminti, kad kai kurie augalai kitų draugijos nepakenčia arba, atvirkščiai, kaip tik mėgsta. Specifiniai junginiai – fitoncidai gali teigiamai veikti greta augančius augalus: reguliuo...
2023/03/25

Kovo 25-oji – Gandrinės, Blovieščiai

Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša la...
2023/03/25

Statiniai Šapelių ežero pakrantėje pastatyti pažeidžiant įstatymus

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai, reaguodami į Aplinkos apsaugos departamento pranešimą dėl galimai neteisėtai pastatytų statinių dviejuose sklypuose Vertybiškio kaime, Rokiškio rajone, greta...
2023/03/25

Rizikos valdymo fondai – naujovė Lietuvoje

Jau rengiamasi įgyvendinti bandomuosius rizikos valdymo fondų projektus, kurių steigimui skiriama 100 tūkst. Eur paramos lėšų. Nuo balandžio 3 d. bus galima teikti paraiškas dėl paramos, skirtos kurti instrumentus žemės ūkio rizikoms...
2023/03/25

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: ekonominis nuosmukis gali atsiliepti ir darbo rinkai

Kaunas (KTU). 2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui (BVP) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai vis dar išliekant šalių, kuriose infliacija yra didžiausią Europos Sąjungoje, penketuke, ekonominės recesijos grėsmė...
2023/03/25

Kada mėgausimės arbatėle pas Užpalių dvaro administratorių?

Užpalių dvare (Utenos r.) jau kvepia pabaigtuvėmis. Na, ne pačiame dvare, o dvaro sodybos administratoriaus name. Taip jau susiklostė, kad dvaro savininkas Pranciškus Sapiega, Lietuvos didžiojo kanclerio Mykolo Sapiegos sūnus, apie 1800 m. ...