Columbus +27,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024
Columbus +27,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024

Verstaminai kvepia levandomis

2015/08/01

Loretai auginti levandas ir distiliuoti augalus padeda mama Jūratė Stirbienė.

Lietuviškame kraštovaizdyje neįprasta matyti mėlynai žydintį levandų lauką. Loreta Zajankauskienė šiuos kvapius augalus savo ekologiniame ūkyje Verstaminų kaime Lazdijų rajone augina jau penkerius metus ir planuoja jų plotus plėsti.

Idėja kilo netikėtai Loreta Zajankauskienė, baigusi Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą ir tapusi drabužių modeliuotoja, pagal specialybę nedirbo. „Pirmaisiais Nepriklausomybės metais įvyko daug pokyčių, išnyko siuvimo ateljė, praradau galimybę įsidarbinti“, – sako pašnekovė. Sugrįžusi į mamos tėviškę Lazdijų rajone, L. Zajankauskienė pradėjo savo verslą. Idėja kilo atsitiktinai, kai kartą pauostė natūralių kvepalų. „Kodėl aš pati negaliu jų pagaminti?“ – pagalvojo ji. Įkūrusi natūralios kosmetikos parduotuvėlę, įsteigė ekologinį ūkį ir pradėjo auginti kvapiuosius augalus: čiobrelius, šalavijus, ramunėles, įvairių rūšių mėtas, citrinžoles, katžoles, rozmarinus. Nusipirkusi alembiką, išmoko distiliuoti augalus. „Man daug padeda mama, be jos pagalbos nieko nebūčiau padariusi. Mes pasiskirstėme darbais – aš prekiauju kosmetika, raviu ir prižiūriu augalus, o mama juos distiliuoja“, – sako L. Zajankauskienė.

Pirmieji aliejaus lašai Šešių arų sklypą netoli sodybos L. Zajankauskienė apsodino levandomis. Kartu su mama plėšė dirvoną, pievą pavertė dirbama žeme be jokios technikos ir chemijos. Iš pradžių vietiniai stebėjosi tokiu keistu sumanymu – kur girdėta, kad vietoj bulvių levandas augintų. Nebuvo iš ko pasisemti ir patirties – šie augalai ypač paplitę Pietų Europoje, net Lenkijoje jų neaugina. Dažnai manoma, kad Lietuvoje saulės per mažai, todėl augalai nesukaupia eterinių aliejų. Pasirodo, tai netiesa: L. Zajankauskienė šiais metais išgavo levandų eterinio aliejaus. „Tikriausiai Lietuvoje esu pirmoji, kuriai tai pavyko. Per vieną distiliavimą 60 litrų alembike išgavau 15–18 litrų hidrolato, iš jo išsiskyrė 30 mililitrų eterinio aliejaus, – pasakoja Loreta. – Iš viso lietuviško levandų eterinio aliejaus išgavau 200 mililitrų. Žinoma, kiekis labai nedidelis. Iš Provanse auginamų levandų 10 litrų alembike išgaunama 50 mililitrų eterinio aliejaus.“

Sudaiginti nelengva Šiais metais L. Zajankauskienė planuoja plėsti levandų lauką. Jau paruoštas 30 arų laukas, liepos pabaigoje jis bus užsodintas levandų daigais. Sudaiginti šiuos augalus nėra taip paprasta. Sėklas iš rudens reikia stratifikuoti, kitaip jos nesudygs. Loreta levandas pasėjo šiltnamyje. Prieš dvejus metus jos sėkmingai sudygo, o sėtos pernai – ne, nes per šilta buvo žiema. Laimei, levandos prisisėjo savaime ir sudygo prieš penkerius metus apsodintame lauke. Belieka iškasti ir persodinti 3000 daigų. „Naują lauką pasodinsiu prie miško ir ežero, labai gražioje vietoje. Ten leisiu fotografuoti, ir dabar yra daug norinčiųjų pamatyti mėlynuojančią levandų jūrą“, – sako L. Zajankauskienė. Ji žino, kad dar viena sodyba netoli Vilniaus garsėja levandomis.

Nereiklūs ir ilgaamžiai augalai Levandos žydi iki rugpjūčio. Nukirptos atželia ir dar kartą pražysta rugsėjo mėnesį, gali žydėti iki vėlyvo rudens, tik ne taip gausiai. Rudenį L. Zajankauskienė levandas apkarpo, kad kerai būtų gražesni. Vienoje vietoje šie augalai gali augti iki dešimt metų, tai yra bendra rekomendacija. Nežinia, kaip jas seksis auginti Lietuvos klimato sąlygomis. L. Zajankauskienė augina tikrąsias levandas (Lavandula angustifolia). Kelis daigus atsivežė ir iš Lenkijos. Deja, veislės pavadinimo nežino, bet jos skiriasi nuo tikrųjų – žiedai stambesni ir ryškesni, kotai trumpesni. „Levandos atsparios ligoms, kenkėjams, auga smėlyje ir žvyre, jų nelaistau ir netręšiu. Tik keli kerai iš viso lauko pradėjo skursti, nykti. Kas joms pakenkė, nežinau, neturiu iš kur pasisemti patirties“, – sako Loreta. Unikalaus ūkio savininkė svajoja ateityje visą Verstaminų kaimą apsodinti levandomis. „Kaip būtų gražu! Internete mačiau, kad panašus teminis kaimas yra Japonijoje, tik jame auginamos ir kitos gėlės, ne vien levandos. Nors mano mintys materializuojasi, kažin ar ši svajonė išsipildys. Lietuvoje labai sunku pradėti veiklą. Prieš trejus metus pradėjau tvarkyti dokumentus, norėdama įkurti augalų distiliavimo laboratoriją. Bet viskas vyksta labai lėtai, leidimo iki šiol neturiu ir negaliu pardavinėti savo kosmetikos produktų. O idėjų turiu daug – noriu gaminti ir kremus. Rašiau projektą, kad gaučiau finansavimą laboratorijai įrengti, bet nesulaukiau teigiamo įvertinimo, tai niekam neįdomu“, – apgailestauja pašnekovė.

Hidrolatai iš kvapiųjų augalų L. Zajankauskienės gaminamas levandų hidrolatas yra labai kokybiškas ir kvapus. Nors pagal taisykles jį galima laikyti ne ilgiau kaip šešiolika mėnesių, Loreta turi dar prieš penkerius metus pagaminto produkto ir iki šiol jis neprarado savo savybių. Atkakli moteris eksperimentuoja ir su kitais augalais. Pamėgino išgauti hidrolatą iš ramunėlių – nustebo, kad jis mėlynos spalvos kaip rašalas. Nepaprastai kvapus iš pipirmėčių, turi vėsinamąjį poveikį. Jis labai tinka vyrams nusiskutus, galima naudoti ir kaip dezodorantą. Aromatingi šalavijų ir čiobrelių mišinio, medetkų, anyžinių lofantų, liepžiedžių, kadagių spyglių, miros dervų hidrolatai. Loreta pabandė išgauti hidrolatą iš agurkų sulčių – pavyko pagaminti puikų natūralų agurkinį losjoną, sutraukiantį veido odos poras. Juodųjų serbentų lapų hidrolatą, primenantį prinokusias uogas, ypač malonu naudoti žiemą. Ūkyje L. Zajankauskienė septynių arų sklypą apsodino erškėt­rožėmis. Jų kvapas toks pat kaip damaskinių rožių, kurių eterinis aliejus nepaprastai brangus: iš 1 tonos rožių išgaunamas 1 litras eterinio aliejaus. „Tinka daugelis šviežių kvapių augalų, tik reikia labai daug darbo. Kaimynų lauke užaugo daug rugiagėlių – gavusios leidimą su mama jų prisiskynėme. Vienam alembikui reikia pririnkti kibirą žiedų. O distiliavimas užtrunka visą die- ną“, – sako Loreta Zajankauskienė.

Loretos Zajankauskienės patarimai 4 Levandų aliejų, kaip ir pelargonijų, arbatmedžių, galima naudoti tiesiai ant odos. Kitų rūšių eterinius aliejus reikia skiesti. Jie tirpsta alkoholyje, meduje, piene, aliejuje, bet nesimaišo su vandeniu (plaukia paviršiuje). 4 Grynas eterinis aliejus, užlašintas ant servetėlės, turi išgaruoti nepalikdamas jokio pėdsako. Jei lieka riebalų dėmelė, jis maišytas su aliejumi. 4 Eterinių aliejų negalima išgauti iš alyvų ir pakalnučių. Kvepalai ir kosmetika su šiais kva- pais – tik sintetiniai. 4 Distiliuoti netinka ir žibutės, bijūnai.

Rita Šemelytė Loretos Zajankauskienės nuotraukos

kaimo_laikrastis Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/02

Patvirtinti Medžioklės taisyklių pakeitimai

Aplinkos ministras pasirašė Medžioklės taisyklių pakeitimus, kuriuose atsisakoma šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo juos keičiant į skaitmeninius bei numatomi atvejai, kada bus galima naudoti medžioklėje na...
2024/05/02

VMVT užtiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir parduodantį lesalus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai Telšių rajone aptiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir pardavinėjantį vištoms skirstus pašarus. Nustatyta ir tai, kad nebuvo laikomasi higienos reikalavimų ir sa...
2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/02

Vištų klausimo imsis jau net Europos Teisingumo Teismas

Gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos Europos Komisiją (EK) apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tam nevyriausybininkai ryžosi nesulaukdami, kada Komisija pateiks siūlymą dėl gyvūnų laikymo sąlygų pagerinimo. Dė...
2024/05/02

Dėl deginamų laužų ugniagesiai per dieną kviečiami net po kelis kartus

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Sušilę orai žmones kviečia tvarkytis gyvenamųjų namų, sodybų, sodų aplinką. Ne visi lapus, žoles ar šakas kompostuoja, tad tarp kaimynų dėl deginamų gamtinių atliekų dažnai kyla nesusip...
2024/05/02

Prokuroras M. Sinkevičiui prašo skirti 30 tūkst. eurų baudą, draudimą eiti pareigas

Piktnaudžiavimu, dokumento suklastojimu ir turto pasisavinimu kaltinamam Jonavos rajono merui Mindaugui Sinkevičiui prokuroras prašo skirti 30 tūkst. eurų baudą, penkerius metus atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje.
2024/05/02

Pirkdami daigus, ūglius ir mikrožalumynus – saugokitės pelėsio

Pastebėta, kad keičiantis vartotojų mitybos įpročiams, vis daugiau žmonių domisi sveika mityba, stengiasi racioną papildyti naudingomis medžiagomis, tad vis dažniau į kasdieninę mitybą įtraukia įvairių daigų, ūglių ar mikrožalumynų.
2024/05/02

Keliai bus saugesni ir vairuotojams, ir gyvūnams

Kiekvieną pavasarį šalies keliuose fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija. Siekiant didinti eismo dalyvių saugumą keliuose, „Via Lietuva“ plečia apsauginės infrastruktūros priemonių skaičių bei primena vairuotojams, j...
2024/05/02

Paslaptingieji eozinofilai: kaip juos suvaldyti sergant astma

Astmos paplitimas pasaulyje įgauna epidemijos mastą. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys rodo, jog šia nepagydoma liga serga apie 339 mln. žmonių, kasdien ji nusineša apie 1 tūkst. gyvybių.