Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Viceministras: baudos už pasėlių deklaravimo pažeidimus sušvelnintos maksimaliai

2023/04/26


Vilnius, balandžio 26 d. (BNS). Daugiau nei savaitę vykstant žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimui pagal naujas taisykles, žemės ūkio viceministras teigia, kad sankcijos už pažeidimus šiemet yra labai sušvelnintos. Pasak Egidijaus Giedraičio, pavyzdžiui, ūkininkai nebus baudžiami, kitais metais jiems neišmokant išmokų.

„Dėl sankcijų taikymo, visos sankcijos yra sušvelnintos, reglamentas neleidžia visiškai panaikinti sankcijų, tačiau jos sušvelnintos iki žemiausios ribos. Atsisakyta ilgalaikių sankcijų už neteisingai deklaruotus plotus. Ūkininkai būdavo baudžiami, kad kitais metais negaus išmokų, tai šito dabar nėra“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete sakė viceministras Egidijus Giedraitis.

Kai kurie parlamentarai bei žemdirbių atstovai praėjusią savaitę teigė, kad deklaravimo taisyklės yra sudėtingos, kai kurios pakeistos prieš pat deklaravimą, todėl prašoma ūkininkams netaikyti sankcijų už pažeidimus.

Anot viceministro, ūkininkai nuogąstauja dėl paukščiams svarbių teritorijų deklaravimo – sutarta, kad paukščių apsauga lieka tik daugiametėse pievose, o kraštovaizdžio elementų priežiūrai numatytos išmokos skatins ūkininkus nenaikinti šių elementų.

„Kadangi mokėsime išmoką už jų priežiūra, tikimės, kad nereikia dvigubai bausti ūkininkų ir tie paukščiai, matyt, suskris į kraštovaizdžio elementus per metus ar dvejus, o šiuo metu svarbiausia daugiametės pievos. Kadangi ūkininkai išgyvena dėl galimų sankcijų, tai aiškiai pasakome, kad jei paukščiai matosi pasėliuose, kai kur stebime, kad net ir 2018 metais buvusiose pievose dar ir klaidų pasitaiko, tai jei ta žemė išarta ir apsėta iki šių metų, jokių sankcijų nebus“, – sakė viceministras.

Komiteto narys Juozas Baublys siūlė, kad sankcijos pažeidimų atveju būtų taikomos tik už tą lauką, kuris neatitinka taisyklių, tačiau ne visam ūkiui.

„Jei dalyvauja augalų kaitoje su 100 hektarų, o kažkur neatitikimas yra 10 hektarų, tai kad būtų nemokama už tuos 10 hektarų, bet nenukentėtų visas ūkis. Siūlymas, kad tik to, ko neįvykdo, tada jau už tą plotą, kuris neatitinka, nes priešingu atveju dauguma negaus tu papildomų išmokų ir bus didelė problema“, – komitete teigė J. Baublys.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pabrėžė, kad kai kurių taisyklių elementai keičiami, kad būtų palengvinta ūkininkams ir būtų išvengta sankcijų.

Viceministras taip pat informavo, kad šiemet pasėlių deklaravimo laukų įbraižymo intensyvumas yra kur kas aktyvesnis nei įprastai. Pernai per pirmąją deklaravimo savaitę sistemoje įbraižyta 230 tūkst. hektarų, o šiemet per praėjusią savaitę – beveik 480 tūkst. hektarų.

„Aiškiai matosi, kad šiemet mažieji ūkininkai dar nedeklaruoja, bet didieji intensyviai tą daro“, – sakė viceministras.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu neužfiksuota sistemos sutrikimų, kurie trukdytų deklaruoti pasėlius.

 

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas tęsis iki birželio 20 dienos. Kai kurių savivaldybių atstovai prašė ministerijos pratęsti šį laiką, kadangi procesai sudėtingi ir laiku tą padaryti gali nepavykti.

„Reikia pripažinti, kad 50-60 proc. ūkininkų ateina pas seniūnijos specialistus nieko negirdėję ir neskaitę, tai mūsų specialistams reikia atlikti visą procedūrą, visus konsultavimus. (...) Darbai patiems specialistams gana sudėtingi, pasikeitė deklaravimo sistemos sudėtingumas, tai vienas prašymas – atsižvelgti ir pratęsti deklaravimo laiką“, – sakė Pagėgių savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis.

Manoma, kad šiemet paraiškas teiks apie 110 tūkst. ūkininkų, pernai 118,7 tūkst. pareiškėjų deklaravo 2,9 mln. ha žemės ūkio naudmenų.

 

 

 

Erika ALONDERYTĖ-KAZLAUSKĖ/BNS

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...