Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Vienas produktas – trys privalumai

2023/09/16


Kasmet vis daugiau javų augintojų renkasi rudeninius herbicidus, nes toks sprendimas turi bent kelis privalumus: geriau sukont­roliuojamos piktžolės, ypač probleminės, be piktžolių konkurencijos užtikrinamas geresnis javų vystymasis ir pasiruošimas žiemai, daug mažiau rūpesčių būna pavasarį. Rudenį sudygusios piktžolės mažina javų derlių, nes jos tampa kultūrinių augalų konkurentėmis. Be to, stebimas piktžolių atsparumo vystymasis kai kurioms herbicidų veikliosioms medžiagoms, todėl tenka ieškoti naujų sprendimų.

Naikina vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles

Dirvines smilguoles, vienmetes migles, pelinius pašiaušėlius, daržines žliūges, dirvines našlaites, įvairių rūšių notreles, ramunes, rapsų ar pupų pabiras – visas šias ir kitas, daug problemų javų augintojams keliančias piktžoles galima sunaikinti vienu herbicidu, naudojamu rudenį. Tai – pernai Lietuvos rinkai pristatytas BASF herbicidas „Pontos“®.

Plataus poveikio spektro, sisteminio ir dirvinio veikimo herbicidas „Pontos“® naudojamas žieminių kviečių, kvietrugių, rugių ir miežių pasėliuose rudenį vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių kontrolei.

„Pontos“® turi dvi veikliąsias medžiagas: 100 g/l pikolinafeno ir 240 g/l flufenaceto. Flufenacetas į piktžoles patenka per šaknis arba per dygstančius daigus. Pikolinafenas – ir per šaknis, ir per dygstančius daigus, taip pat – per piktžolių lapus, kai purškiama joms sudygus.

Šios dvi veikliosios medžiagos pasižymi viena kitą papildančiu veikimu, be to, neleidžia išsivystyti piktžolių atsparumui herbicidams, nes yra iš skirtingų cheminių grupių, kurios priskiriamos mažos rizikos atsparumui išsivystyti.

Ką rodo bandymų duomenys?

Dviejų veikliųjų medžiagų derinys rudenį užtikrina platų veikimo spektrą nuo vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių visuose žieminiuose javuose.

„Europoje atliktų bandymų duomenys rodo, kad tokias piktžoles kaip ramunės, notrelės, žliūgės, našlaitės herbicidas „Pontos“® kontroliuoja labai efektyviai. Herbicidas sunaikina ir pupų ar rapsų pabiras. „Pontos“® 0,5–0,6 l/ha efektyvumas prieš vienaskiltes piktžoles taip pat labai geras. Tik prieš pelinius pašiaušėlius rekomenduojame normą padidinti iki 0,75 l/ha“, – pataria BASF agronomas vadybininkas Rimantas Petrauskas.

LAMMC Žemdirbystės institute atlikti bandymai parodė, kad Lietuvos sąlygomis „Pontos“® efektyvumas taip pat buvo labai geras tiek prieš smilguoles, tiek prieš pagrindines dviskiltes piktžoles. 

Ūkininkai pernai taip pat įsitikino „Pontos“® veiksmingumu. Vienas Alytaus r. ūkininkas padarė ūkinį bandymą savo laukuose, tiesiog viename lauke paliko nepurkštą 3 metrų ruožą. Ten, kur buvo purkštas „Pontos“® 0,6 l/ha, piktžolių visai nebuvo, o kur buvo nepurkša, smilguolės ir kitos piktžolės puikiai augo toliau.

Saugus sėjomainoje

Produktas suskyla augalų vegetacijos metu, todėl yra saugus sėjomainoje. Taip užtikrinamas lankstumas, kitais metais pasirenkant sėjai žemės ūkio augalus. Mažesnė rizika, atsirandanti dėl nepalankių oro sąlygų.

Panaudojus „Pontos“® nėra jokių sėjomainos apribojimų kitam sezonui. Dėl kokių nors priežasčių žuvus žieminiams javams, rudenį lauką galima atsėti bet kokiais javais, o pavasarį galima sėti visų rūšių augalus be jokių apribojimų.

Trys privalumai viename produkte

Sunaikinus piktžoles rudenį, javai geriau krūmijasi, nekonkuruoja su piktžolėmis dėl maisto medžiagų, vandens ir šviesos. Pasėlis geriau pasiruošia žiemoti. O pavasarį bus mažiau rūpesčių – naujai išdygusias dviskiltes piktžoles, jeigu reikės, galima sunaikinti pigiu herbicidu, javai galės netrukdomi augti ir formuoti didesnį derliaus potencialą.

„Pontos“® herbicidas – tai 3 privalumai viename produkte: platus veikimo spektras nuo vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių, saugus sėjomainoje, mažiau rūpesčių pavasarį, nes mažėja rizika esant ekstremalioms oro sąlygoms, galima geriau suplanuoti ūkio darbus. Rudenį nupurškus javus „Pontos“®, pavasarį likusias piktžoles galima sukontroliuoti vėliau ir pigesniais produktais.

BASF rekomenduojama purškimo norma: 0,5–0,6 l/ha „Pontos“®. Herbicidą galima panaudoti pasėjus javus arba jiems, taip pat piktžolėms sudygus. Tinkamiausios sąlygos purkšti – iš karto po sudygimo: mažos piktžolės ir drėgna dirva.

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

 

Partnerio turinys

Titulinėje nuotr. – Ten, kur buvo purkštas „Pontos“® 0,6 l/ha, piktžolių visai nebuvo, o kur buvo nepurkša – smilguolės ir kitos piktžolės.

 

Nr. 138/7

Dalintis