Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Vienas produktas – trys privalumai

2023/09/16


Kasmet vis daugiau javų augintojų renkasi rudeninius herbicidus, nes toks sprendimas turi bent kelis privalumus: geriau sukont­roliuojamos piktžolės, ypač probleminės, be piktžolių konkurencijos užtikrinamas geresnis javų vystymasis ir pasiruošimas žiemai, daug mažiau rūpesčių būna pavasarį. Rudenį sudygusios piktžolės mažina javų derlių, nes jos tampa kultūrinių augalų konkurentėmis. Be to, stebimas piktžolių atsparumo vystymasis kai kurioms herbicidų veikliosioms medžiagoms, todėl tenka ieškoti naujų sprendimų.

Naikina vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles

Dirvines smilguoles, vienmetes migles, pelinius pašiaušėlius, daržines žliūges, dirvines našlaites, įvairių rūšių notreles, ramunes, rapsų ar pupų pabiras – visas šias ir kitas, daug problemų javų augintojams keliančias piktžoles galima sunaikinti vienu herbicidu, naudojamu rudenį. Tai – pernai Lietuvos rinkai pristatytas BASF herbicidas „Pontos“®.

Plataus poveikio spektro, sisteminio ir dirvinio veikimo herbicidas „Pontos“® naudojamas žieminių kviečių, kvietrugių, rugių ir miežių pasėliuose rudenį vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių kontrolei.

„Pontos“® turi dvi veikliąsias medžiagas: 100 g/l pikolinafeno ir 240 g/l flufenaceto. Flufenacetas į piktžoles patenka per šaknis arba per dygstančius daigus. Pikolinafenas – ir per šaknis, ir per dygstančius daigus, taip pat – per piktžolių lapus, kai purškiama joms sudygus.

Šios dvi veikliosios medžiagos pasižymi viena kitą papildančiu veikimu, be to, neleidžia išsivystyti piktžolių atsparumui herbicidams, nes yra iš skirtingų cheminių grupių, kurios priskiriamos mažos rizikos atsparumui išsivystyti.

Ką rodo bandymų duomenys?

Dviejų veikliųjų medžiagų derinys rudenį užtikrina platų veikimo spektrą nuo vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių visuose žieminiuose javuose.

„Europoje atliktų bandymų duomenys rodo, kad tokias piktžoles kaip ramunės, notrelės, žliūgės, našlaitės herbicidas „Pontos“® kontroliuoja labai efektyviai. Herbicidas sunaikina ir pupų ar rapsų pabiras. „Pontos“® 0,5–0,6 l/ha efektyvumas prieš vienaskiltes piktžoles taip pat labai geras. Tik prieš pelinius pašiaušėlius rekomenduojame normą padidinti iki 0,75 l/ha“, – pataria BASF agronomas vadybininkas Rimantas Petrauskas.

LAMMC Žemdirbystės institute atlikti bandymai parodė, kad Lietuvos sąlygomis „Pontos“® efektyvumas taip pat buvo labai geras tiek prieš smilguoles, tiek prieš pagrindines dviskiltes piktžoles. 

Ūkininkai pernai taip pat įsitikino „Pontos“® veiksmingumu. Vienas Alytaus r. ūkininkas padarė ūkinį bandymą savo laukuose, tiesiog viename lauke paliko nepurkštą 3 metrų ruožą. Ten, kur buvo purkštas „Pontos“® 0,6 l/ha, piktžolių visai nebuvo, o kur buvo nepurkša, smilguolės ir kitos piktžolės puikiai augo toliau.

Saugus sėjomainoje

Produktas suskyla augalų vegetacijos metu, todėl yra saugus sėjomainoje. Taip užtikrinamas lankstumas, kitais metais pasirenkant sėjai žemės ūkio augalus. Mažesnė rizika, atsirandanti dėl nepalankių oro sąlygų.

Panaudojus „Pontos“® nėra jokių sėjomainos apribojimų kitam sezonui. Dėl kokių nors priežasčių žuvus žieminiams javams, rudenį lauką galima atsėti bet kokiais javais, o pavasarį galima sėti visų rūšių augalus be jokių apribojimų.

Trys privalumai viename produkte

Sunaikinus piktžoles rudenį, javai geriau krūmijasi, nekonkuruoja su piktžolėmis dėl maisto medžiagų, vandens ir šviesos. Pasėlis geriau pasiruošia žiemoti. O pavasarį bus mažiau rūpesčių – naujai išdygusias dviskiltes piktžoles, jeigu reikės, galima sunaikinti pigiu herbicidu, javai galės netrukdomi augti ir formuoti didesnį derliaus potencialą.

„Pontos“® herbicidas – tai 3 privalumai viename produkte: platus veikimo spektras nuo vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių, saugus sėjomainoje, mažiau rūpesčių pavasarį, nes mažėja rizika esant ekstremalioms oro sąlygoms, galima geriau suplanuoti ūkio darbus. Rudenį nupurškus javus „Pontos“®, pavasarį likusias piktžoles galima sukontroliuoti vėliau ir pigesniais produktais.

BASF rekomenduojama purškimo norma: 0,5–0,6 l/ha „Pontos“®. Herbicidą galima panaudoti pasėjus javus arba jiems, taip pat piktžolėms sudygus. Tinkamiausios sąlygos purkšti – iš karto po sudygimo: mažos piktžolės ir drėgna dirva.

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

 

Partnerio turinys

Titulinėje nuotr. – Ten, kur buvo purkštas „Pontos“® 0,6 l/ha, piktžolių visai nebuvo, o kur buvo nepurkša – smilguolės ir kitos piktžolės.

 

Nr. 138/7

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...