Įdomiausias sodininkystės aspektas
Šeimos medžiai, DUO vaismedžiai ir Mezzo augalai populiarėja tarp naujakurių, nes, auginant vieną augalą, nuo jo galima skinti skirtingų veislių vaisius. Kaip tai įmanoma? Vienas įdomiausių sodininkystės aspektų – skiepijimas. Taip galima sukurti žmogaus poreikius atitinkančius augalus. Skiepyti galima tik tos pačios rūšies augalus, pavyzdžiui, į obelį įskiepijama kita obelis, o į kriaušę – kita kriaušė.
Tarp šių augalų esama ir vizualių skirtumų. Šeimos medžiai ir Mezzo augalai yra su vienu kuokštu šaknų ir kamienu, o jų vainiką sudaro dviejų veislių šakos. Mezzo augalų vainikas horizontaliai padalytas į dvi veisles: vienos veislės vaisiai augs žemiau, o kiti augs viršūnėje. Šeimos medžių – vertikaliai: vienoje pusėje vienos veislės vaisiai, kitoje – kitos. DUO medeliai ypatingi tuo, kad į vieną poskiepį (apatinę augalo dalį) įskiepijamos dvi skirtingos veislės. Išeina kaip du atskiri augalai tik su vienu šaknynu.
Kaip galvojate, ar kaimynai nepavydės, kai jūsų sode vienas iš tokių medžių pražys dviejų spalvų žiedais arba skirtingu metu? Kaip vaikai stebėsis, nes mokykloje per biologijos pamokas niekas nepaaiškino, kad tai įmanoma. Kelių spalvų žiedai, keli skoniai, skirtingų formų, dydžių ir spalvų vaisiai, nevienodas derėjimo laikas – tokiems augalams viskas įmanoma!
Pliusai ir minusai
Skirtingas veisles ant vieno augalo brandinantys vaismedžiai pranašesni, jeigu turima nedaug vietos. Tačiau, palyginti skirtingais būdais skiepytus augalus, galima įžvelgti pliusų ir minusų.
Pavyzdžiui, DUO augalams reikia daugiau vietos. Nors jie turi vieną šaknyną, bet iš poskiepio auga du kamienai ir formuoja atskirus vainikus. Be to, reikia specifinių genėjimo žinių, kad suvaldytumėte augalo formą.
Šeimos medžių šakos auga ant vieno kamieno ir užima šiek tiek mažiau vietos, bet problema iškyla genint, nes reikia saugoti, kad nebūtų nukirptos įskiepytos veislės šakos. Be to, kad šeimos medis būtų tvirtas ir gražios formos, perkant reikėtų įsitikinti, kad įskiepytos veislės yra linkusios proporcingai šakotis, nes galite nusivilti vaizdu.
Mezzo augalai yra patys paprasčiausi ir turbūt turi daugiausia pranašumų. Jų genėjimas lygiai toks pats kaip tradicinių augalų, nes skirtingos veislės išsidėsčiusios viena aukščiau, kita žemiau. Šių augalų forma palaikoma lengviausiai, o dviejų spalvų ir skonių derlius visus žavi.
Ankščiau, jei norėdavai valgyti obuolius ne tik vasarą, rudenį bet ir žiemą, reikėdavo pasodinti mažiausiai tris obelis. Jei skaniais obuoliais pavaišina kaimynas, kyla pagunda tokį sodinuką įsigyti ir savo kiemui. Ilgainiui sode darosi ankšta, o derliaus nespėjama suvalgyti. Šią problemą dabar išsprendžia Mezzo vaismedžiai. Į juos galima įskiepyti skirtingo derėjimo veisles, pavyzdžiui, vasarinę ir žieminę. Vaisių skanausite visą sezoną ir turėsite atsargų žiemai. Jei įskiepysite daugiau veislų, derlių skinsite nuo liepos pabaigos iki spalio pabaigos.
Derlius kasmet
Sodininkai žino, kad ne visada pavyksta sulaukti gero derliaus. Tam įtakos gali turėti nepalankūs aplinkos veiksniai (šalnos) ar augalų biologinės savybės. Tokiais metais gelbėja, jei turite daugiau nei vieną veislę.
Augindami šeimos medį, derliaus sulauksite kasmet, nes jei viena bus jautresnė šalnoms ir nesubrandins vaisių, kita vis tiek užderės. Augalai lengviau apsidulkina, kai šalia yra kitos veislės žiedadulkių. Kai renkatės šeimos medelį, atsižvelkite ir į poskiepį, kad jis būtų tvirtas ir atsparus šalčiui bei ligoms (ypač rauplėms).
Visiems pagal skonį
Kas įveisia nors ir mažą sodą, iškart suserga sodininkų liga. Sultingas, skanus ir ekologiškai savame sode užaugintas obuolys sužadina apetitą ir norisi vis daugiau. Taip ir nepajunti, kad užsisėdėjai internetinėje vaismedžių parduotuvėje, besirinkdamas naują augalą, kuris patenkintų ne tik skonio receptorius, bet ir smalsumą. Viskas puiku, jei turite didelį sklypą ir šeimą, kuri derlių įveiks. Ką daryti, jei sklypas vos 2 a, jūs norite tradicinių, geltonų, saldžiarūgščių obuolių, o vaikai valgo tik saldžius ir raudonus obuolius?
Šiuos poreikius suderins Mezzo medelis, į kurio stiebą bus įskiepytos dvi veislės. Daugiausia pagyrų nusipelnė šios veislės:
Tinka ir neturintiems sodo
Baigėsi laikai, kai mažuose sklypuose prie kotedžų auga vien veja. Žmonės keičia požiūrį ir terasoje ar kiemelyje augina ne tik salotas, bet ir vaismedžius. Vienas iš geriausių pasirinkimų – Mezzo augalas. Jis užauga maždaug iki 3 m aukščio ir 2 m pločio. Medeliai mėgstami ir šalia terasos, nes, išėjus į lauką, tereikia ištiesi ranka ir obuolys jau delne. Karštą vasaros dieną jis mes šešėlį ant terasos.
Jei galvojate, kad tiek daug pranašumų turintys Mezzo augalai vargins dėl sudėtingos priežiūros, klystate. Jų auginimas niekuo nesiskiria nuo tradicinių augalų. Jiems taip pat reikia drėgmės, tręšimo, genėjimo ir augalų apsaugos priemonių pagal poreikį. Kiek meilės ir laiko skirsite jiems, tiek jie duos derliaus. Ši taisyklė galioja visiems augalams, tad drąsiai sodinkite, prižiūrėkite ir džiaukitės unikaliu ir derlingu sodu.
Medelyno „Tado ūkis“ nuotraukos