Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Dainius ŠEPETYS
žurnalistas
 

Vilkai Latvijoje grėsmingai artėja prie žmonių

2023/09/14


Sparčiai auganti vilkų populiacija Latvijoje kelia vis didesnį visuomenės susirūpinimą. Žmonės klausia, kai išnyks avys, elniai, šunys, kieno eilė bus tada?

Rytinėje Latvijos dalyje, Latgaloje, vilkai jau seniai puldinėja vietos ūkininkų gyvulius, ypač avis. Dalis augintojų, neapsikentę tokių išpuolių ir patirdami didžiulę finansinę žalą, pasitraukė iš šio verslo. Avininkyste besiverčiančių ūkininkų šiame regione sumažėjo, todėl likusieji dar labiau kenčia nuo vilkų išpuolių.

Pastaruoju metu bet kokią baimę praradę vilkai vis dažniau užpuola gyventojų kiemuose esančius šunis. Vieną taksų veislės šunį vilkas sudraskė tiesiog namo verandoje, prieš tai įveikęs dailylenčių sieną.

Latvijos žurnalistė ir medžiotoja Kataryna Šterna „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad atsakingoms tarnyboms yra žinomi septyni vilkų išpuoliai prieš šunis. „Sunku net įsivaizduoti tikrąjį išpuolių prieš žmonių augintinius mastą, nes dažnai nutinka taip, kad palaidas šunelis paprasčiausiai dingsta ir vietoje jo būna įsigyjamas kitas“, – kalbėjo K. Šterna. Medžiotoja pabrėžė, kad Latvijoje žmonės retai informuoja atsakingas tarnybas apie vilkų išpuolius, kadangi šioje šalyje nėra numatytos jokios finansinės kompensacijos už plėšrūnų padarytus nuostolius.

Valstybinės miškų tarnybos Medžioklės skyriaus specialistai gyventojams teikia rekomendacijas, kaip apsaugoti šunis nuo galimų vilkų išpuolių. Apie kelis kartus prie namų pastebėtus vilkus gyventojai raginami pranešti artimiausiam medžiotojų būreliui. Medžiotojus taip pat reikėtų informuoti ir prie namų pastebėjus plėšrūnams nebūdingo elgesio vilkus, pavyzdžiui, praradusius natūralią žmogaus baimę ir nuolat klajojančius nesislepiant.

Gyventojams rekomenduojama nepririšti šunų grandinėmis – neturėdami galimybių pasprukti šunys gali tapti lengvu plėšrūno grobiu. Specialistai atkreipia dėmesį, kad tvora aplink namą taip pat atbaidys nekviestą svečią.

šuo

Visuomenė vis labiau supranta, kad jokios rekomendacijos nepadės, jei nebus imtasi ryžtingų priemonių – vilkų populiacijos mažinimo. K. Šterna pastebi, kad Latvijoje jau atėjo metas valstybės lygmeniu rimtai permąstyti požiūrį į vilkus ir šios rūšies valdymą.

„Latvijoje nustatytas metinis vilkų medžioklės limitas yra 300 plėšrūnų, tačiau, dar neprasidėjus vilkų medžioklėms su varovais, nuo liepos 15 d., jau yra sumedžiota 100 plėšrūnų“, – kalbėjo patyrusi medžiotoja, akcentuodama didžiulį vilkų skaičių šalyje.

 

Katarynos ŠTERNOS ir portalo MEDIBAS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis