Columbus +29,0 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024
Columbus +29,0 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024


Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Vilkų išpuoliai tampa norma?

2024/08/16


Ūkininkų bandas atakuoja vilkai, ir šios problemos niekaip nepavyksta išspręsti – socialiniuose tinkluose vėl pasklido žinia bei siaubą keliančios nuotraukos. Jose – kraupus vaizdas. Skuodo rajone 200 metrų nuo namų vilkai veršelį ėdė, tikėtina, dar gyvą. „Ant kaklo ar kažkur kitur priekyje – nė vienos kandimo žymės“, – toks prierašas po nuotrauka.

„Ūkininko patarėjui“ Skuodo rajono ūkininkų sąjungos (SRŪS) pirmininko Andriaus Narmonto pasiteiravus, ar jų rajone dažni tokie kraupūs vilkų išpuoliai, šis teigė, jog vilkų išpuolių pasitaiko kasmet, nes rajonas ribojasi su Latvija, o ten yra daug miškų. Tad ir vilkų populiacija yra kur kas didesnė. „Plėšrūnai ateina ir pas mus. Tad jų išpuolių, kurie ne visada taip garsiai nuskamba, tikrai pasitaiko“, – tikino A. Narmontas.

Vilkai
Po vilkų šeimininkavimo vaizdas – kraupus. STOP vilkų veisimui Lietuvoje socialinio tinklo paskyros nuotrauka

Jis pats nemedžioja, bet bendrauja su medžiojančiais ūkininkais, o šie tvirtina, kad vilkų skaičius tikrai yra žymiai išaugęs. „Tai medžiotojai pastebi pagal pėdsakus, vilkus jau galima net pamatyti“, – atkreipė dėmesį SRŪS pirmininkas. Tad gali būti, jog rudeniop tokių vilkų atakų pasitaikys dar daugiau, o apsaugoti savo gyvulių ūkininkams beveik neįmanoma net padarius viską, ką gali geriausia.

„Teritorijas reikėtų aptverti tvirtomis, didelėmis ir nuolatinėmis tvoromis, kad plėšrūnai jų neperšoktų, pro jas neįlįstų. Tam reikėtų nemenkų investicijų, o rekomenduojamas elektrinis piemuo nuo vilkų tikrai neapsaugos. Vilkas – gudrus žvėris, lengvai įveikiantis kliūtis, tad elektrinį piemenį tiesiog peršoks“, – aiškino ŪP pašnekovas.

Anot jo, vienintelis ir patikimiausias būdas apsaugoti savo gyvulius – nakčiai susivaryti į tvartą. Tačiau ganiavos sezonas ilgas, todėl tai padaryti sudėtinga, o ir finansiškai ne visada apsimoka. „Todėl gyvuliai ganosi laukuose, tikintis, kad vilkai vis tik neateis ir banda nenukentės“, – pastebėjo A. Narmontas.

Kita vertus, pasak jo, jau nelabai ką ir beišgalvosi, kokių dar apsisaugojimų priemonių imtis, nes daug kas išbandyta, o rezultatas nedžiugina – vilkai sugeba įveikti įvairias kliūtis. „Būtini kokie nors ryžtingi sprendimai, pažabojantys vilkų siautėjimą ūkininkų bandose. Reikia įvertinti esamą situaciją, kaip viskas yra pasikeitę. Anksčiau ir vilkų tiek nebuvo, dabar jų populiacija žymiai išaugusi, tad būtina radikaliau kontroliuoti jų skaičių. Kitaip jų stipriai daugės kiekvienais metais, o mes galime susikurti problemą, kad ir padidinus sumedžiojamų vilkų skaičių jau bus per vėlu populiaciją sureguliuoti. Reikia labai skubios reakcijos į susidariusią ir greitai kintančią situaciją bei kardinaliai pakeisti dabartinę vilkų medžioklės tvarką“, – ŪP kalbėjo SRŪS pirmininkas.

Išgirdęs pamąstymus, gal pasikeitus žemės ūkio ministrui, bus pokyčių visose žemės ūkio srityse, tai pat – ir vilkų medžioklėje, pašnekovas tik juokėsi. „Labai tikimės, kad blogesnio ministro jau nebebus“, – atvirai rėžė A. Narmontas, neslėpdamas, jog ne tik jis, bet ir visa ūkininkų bendruomenė yra labai nusivylusi buvusiu žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku. „Reikia ūkininkaujančio žmogaus. Kazys Starkevičius jau yra buvęs žemės ūkio ministru. Jį ūkininkai prisimena ir mini geru žodžiu“, – bent tuo pasidžiaugė ūkininkas.

Jis pats užsiima augalininkyste, tad jį labai stebino, kad augalininkai buvo paskelbti lyg kokį blogį darantys, visuomenėje buvo pasėtos ne itin palankios mintys apie ūkininkus, dirbančius šioje srityje. „Esą, nieko nedaro, grūdus į užsienį išveža, alina dirvožemį – labai daug neteisybės, tokios, sakyčiau, bjaurios informacijos teko išgirsti. Nutraukta parama – mums nieko nedavė jau keletą metų, o ant ūkininkų pečių užkrauta administracinė našta – didžiulė. Jos mums – jau per daug, mums jau sunku kvėpuoti. Tad keistas ne tik buvusio ministro požiūris į žemės ūkį, bet buvo keistas ir darbas“, – dėstė ŪP pašnekovas.

 

Viršelyje 123rf nuotr.

vilku akcija

LAIŠKAI ŪP AKCIJAI

Pjauna, kai nemedžiojami

Mano draugo ūkyje prieš kelias savaites per vieną naktį vilkai papjovė 16 avelių. Pavasarį vieną avį ištraukė iš tvarto ir papjovė. Kiekvienais metais ūkis patiria vis didesnių vilkų padarytų nuostolių.

Draugo ūkis yra ten, kur aš medžioju. Vilkų matome nemažai tada, kai jų medžioti negalima. Kiekvienais metais vis daugiau gyvulių vilkai papjauna tuo metu, kai nemedžiojami. Prasidėjus vilkų medžioklės sezonui, gyvulių užpuolimų sumažėja. Bet tai natūralu – dauguma gyvulių tuo metu būna jau tvartuose.

Kad būtų mažiau biurokratinių išlaidų, analizuojant probleminių vilkų padarytus nuostolius, manau, reikėtų leisti pilkius medžioti greta gyvulių aptvarų ar fermų (200 m iki aptvaro) visus metus su naktiniais taikikliais, o kitose vietose galėtų likti dabar galiojanti medžioklės tvarka. Arba reikėtų diskutuoti su gamtininkais dėl medžioklės taisyklių pakeitimų.

Medžiotojas Robertas POLONSKAS

 

Kur logika?

Laba diena, galėtų vilkų medžioklė vykti ir ištisus metus, tik va mūsų krašto medžiotojai nėra labai suinteresuoti jų medžiokle.

Nei vilkai, nei lapės ar mangutai nevalgomi, o paleistas šūvis į juos gali atbaidyti kažkur netoliese esantį šerną ar elnią. Turėtų valdžia leisti patiems ūkininkams medžioti savo valdose. Dabar jeigu aš norėčiau sumedžioti vilką savo ganyklose, kuris pjauna mano gyvulius, privalau stoti į medžiotojų būrelį, kuriam priklauso mano ganyklos, o įstojimas į tą būrelį kainuoja 7 000 Eur, kita dalis ganyklų priklauso kitam būreliui, kur stojimo mokestis – 5 000 Eur. Kur logika?

Ūkininkas Ernestas PETREIKIS

Dalintis