Ashburn -7,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -7,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Virtuali darbo paieška

2015/08/07

Ieškant darbo nepakeičiamas pagalbininkas yra internetas. Kaip nepasiklysti tarp daugybės skelbimų, tinkamai prisistatyti darbdaviui, pasakoja Lietuvos darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjas Alfonsas Stravinskas ir Vilniaus jaunimo informacijos centro darbuotojas Jonas Laniauskas.

Talentų ir Senjorų bankai Pasak Lietuvos darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjo Alfonso Stravinsko, Lietuvos darbo biržos sukurta interneto svetainė veikia 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Ieškantieji darbo ja gali naudotis dieną ir naktį. Paieškos sistema suskirstyta į teritorijas pagal gyvenamąją ar darbo vietą ir pagal profesijas. Be to, yra sukurtas Talentų bankas, skirtas aukštos kvalifikacijos specialistams. Taip pat Senjorų bankas – ieškantiems darbo pensinio amžiaus žmonėms. Senjorai dažnai pageidauja dirbti ne visą darbo dieną arba ieško namudinio darbo. Didžioji dalis darbdavių ieško darbingo amžiaus žmonių visai darbo dienai, bet pasitaiko pasiūlymų ir pensinio amžiaus asmenims. Jeigu darbdaviai ieško tokio darbuotojo, jie pasirenka konkretų asmenį ir jam tiesiogiai skambina ar rašo elektroninį laišką. Taip pat senjorai gali matyti visus darbdavių pasiūlymus, kurie skelbiami viešai. „Darbo biržos indėlis yra tas, kad sukūrėme virtualų tarpininkavimo „stalą“, prie kurio susitinka darbdavys ir darbuotojas“, – sako A. Stravinskas. Į Talentų banką įkeliami skelbimai tų asmenų, kurie turi aukštąjį išsilavinimą ir darbo patirties pagal įgytą specialybę, taip pat moka bent vieną užsienio (Europos Sąjungos šalių) kalbą. Talentų banke išskiriama grupė, į kurią patenka baigiamųjų kursų studentai. Jie dar mokydamiesi gali pasiskelbti, kad ieško darbo pagal profesiją. Dar viena Talentų banko grupė – kolegijų arba aukštųjų mokyk­lų absolventai. Absolvento statusą išlaiko jauni specialistai, kurie negauna darbo vienus metus po studijų baigimo.

Galima užsisakyti pranešimus „Darbo biržoje gali skelbtis ne tik bedarbiai, oficialiai užsiregistravę Lietuvos darbo biržoje, bet ir visi asmenys, neturintys darbo. Jiems tereikia užsiregistruoti internetinėje Darbo biržos informacinėje sistemoje. Norint užsiregistruoti, reikia atsiųsti asmens duomenis, juos mes patikriname ir suteikiame slaptažodį. Tiek ieškantieji darbo, tiek darbdaviai gali nemokamai naudotis svetaine“, – teigia A. Stravinskas. Dar viena patogi paslauga – galima užsisakyti pranešimus apie naujas darbo vietas į elektroninio pašto dėžutę. Elektroninė sistema automatiškai atrenka darbo pasiūlymus pagal profesiją. Pavyzdžiui, jeigu užsiregistruoja teisininkas, jis gaus pranešimus apie laisvas teisininko darbo vietas. Pasak Lietuvos darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjo, daug patogiau ir efektyviau naudotis interneto svetainėje esančia darbo paieškos sistema, tačiau išlieka aktuali ir įprasta darbo paieška. „Aptarnaujame Vilniaus teritorinę darbo biržą, oficialiai yra užregistruoti 37 tūkstančiai bedarbių (visoje Lietuvoje 153 tūkstančiai). Jie ieško darbo internete ir kitais būdais, taip pat lankosi pas konsultantus, kurie teikia jiems darbo pasiūlymus“, – sako A. Stravinskas. Virtuali erdvė suteikia neribotas darbo paieškos galimybes. Pasak A. Stravinsko, internetine paieška dažniau naudojasi jaunimas. Dalis bedarbių laikosi nusistovėjusios tvarkos, nori pasitarti su konsultantu. Darbuotojui patogiau, kai Darbo birža suranda darbdavį, suderina sąlygas, pateikia darbuotojo rekomendacijas.

Jaunimui – specialios rekomendacijos Vilniaus jaunimo informacijos centro darbuotojas Jonas Laniauskas pataria, kad ieškant darbo pirmiausia reikėtų pačiam save įvertinti – kokioje srityje geriausiai sekasi, ką moki atlikti, kas patinka. Tai leistų susikoncentruoti į konkrečias dominančias sritis ir susiaurinti darbo paiešką. „Rekomenduojame apsilankyti jaunimo darbo centruose, Vilniaus jaunimo informacijos centre arba kituose jaunimo informacijos taškuose (informaciją galima rasti www.zinauviska.lt), pasikalbėti su konsultantais, kurie patartų, kaip susirasti darbą, įvardytų būdus, kaip padidinti gebėjimą konkuruoti darbo rinkoje“, – pataria J. Laniauskas. Daugelyje darbo paieškos portalų galima susikurti gyvenimo aprašymą ir, radus tinkamą darbo skelbimą, iš karto jį išsiųsti darbdaviui. „Patartina susikurti CV keliuose portaluose – tai padidina galimybę rasti tinkamą darbą“, – mano J. Laniauskas.

Prisistatyti nėra lengva Pasak J. Laniausko, parašyti gerą ir darbdavį dominantį gyvenimo aprašymą nėra paprasta. Svarbiausia, kad jis būtų susijęs su siūlomu darbu, glaustas ir geros struktūros. Turi būti pabrėžiamos tokios kandidato savybės, kokių pageidauja darbdavys. „Viena didžiausių klaidų, daroma rašant CV, yra universalus gyvenimo aprašymas. CV turi būti kryptingas, pritaikytas tam tikrai pozicijai, jis turi atskleisti, kad jūs kandidatuojate į tam tikrą darbo poziciją ir esate tinkamiausias. Universalus CV, kurį galima nusiųsti tiek kandidatuojant į vadybininko, tiek į padavėjo vietą, nėra tinkamas variantas“, – pasakoja J. Laniauskas. Žinoma, gyvenimo aprašyme turi būti pateikta tiksli ir teisinga informacija, priešingu atveju per darbo pokalbį kandidatas gali sutrikti ir paaiškėjus, kad melavo, prarasti darbdavio pasitikėjimą. Ypač svarbu yra nepalikti gramatikos, stiliaus klaidų. Tokios klaidos sudaro įspūdį, kad ieškantis darbo asmuo yra neraštingas, neprofesionalus ar nerimtai žiūri į siūlomą darbą. Dar viena dažna klaida – per ilgas, nekonkretus CV. Gyvenimo aprašyme reikia nurodyti svarbius, reikšmingus dalykus. Kai informacijos yra daug ir ji abstrakti, didelė tikimybė, jog darbdavys neperskaitys visko iki galo. „Naudojantis interneto paieška nesunku rasti patarimų, kaip parašyti gerą gyvenimo aprašymą, todėl rekomenduojame pirmiausia pasidomėti, ką ir kaip reikėtų rašyti“, – rekomenduoja J. Laniauskas.

Darbo paieškos portalai Pasak Vilniaus jaunimo informacijos centro darbuotojo, praktiškai visose Lietuvos darbo paieškos svetainėse galima pasirinkti ieškomo darbo sritį ar profesiją. Viena pagrindinių darbo paieškos svetainių Lietuvoje – Lietuvos darbo biržos puslapis www.ldb.lt.Čia galima pasirinkti miestą, profesijų grupę, išsilavinimą, šiame puslapyje yra atskira skiltis, kurioje skelbiami darbo pasiūlymai studentams ir moksleiviams. Taip pat rekomenduojama naudotis ir kitais darbo paieškos puslapiais (www.cv.lt, www.cvbankas.lt ir kt.). Jaunimui skirti darbo skelbimai publikuojami interneto svetainėje www.firsty.lt. Ieškant darbo užsienyje pravartu naudotis Europos darbo mobilumo portalu EURES. Tai bendradarbiavimo tinklas, kurio pagrindinis tikslas – užtikrinti laisvą darbuotojų judėjimą Europos ekonominėje erdvėje. Sukūrę EURES darbo ieškančio asmens paskyrą, galėsite sukurti savo CV internete. Jūsų gyvenimo aprašymą matys darbdaviai iš visos Europos, taip pat galėsite gauti pranešimus apie naujausias jūsų profilį atitinkančias darbo vietas ir daug daugiau. Ši paslauga yra nemokama.

KAIP RAŠYTI? Aiškiai ir be klaidų. Pasinaudokite gyvenimo aprašymo šablonu, kurį rasite CV Banko duomenų bazėje. Užpildykite anketą, išlaikydami aiškią struktūrą ir vienodą stilių, vartokite taisyklingą kalbą. Nepamirškite datų. Rašydami informaciją apie ankstesnes darbovietes, baigtas studijas, nepamirškite nurodyti tikslią datą – metus, mėnesį. Venkite asmeninės informacijos. Jeigu buvote atleistas iš ankstesnio darbo dėl jūsų kaltės, neminėkite priežasčių, nebent to paprašytų darbdavys. Geriau vengti bet kokių neigiamybių, kritiškų atsiliepimų apie buvusius kolegas, darbdavį. Neapkraukite anketos per daug asmeniška informacija apie šeimos narius, vaikus, jų amžių, savo įpročius. Neslėpkite nuopelnų. Išvardykite konkrečius darbo pasiekimus, nebijokite pasigirti, bet būkite sąžiningi. Nepamirškite darbo patirties. Jeigu turite įvairios darbo patirties, pradėkite vardyti nuo tos, kuri reikalinga pretenduojant į konkrečią darbo vietą arba gali praversti būsimame darbe. Tačiau nepamirškite išvardyti ir kitų darbų, tik juos sugrupuokite, kad jūsų darbo patirtis gyvenimo aprašyme neatrodytų chaotiškai. Konkrečiai ir trumpai. Gyvenimo aprašymas turi tilpti į 1–2 lapus, nepriklausomai nuo darbo stažo. Ne visiems iš karto. Negalima to paties CV siųsti visiems darbdaviams. Perskaitykite skelbimą ir įvertinkite, ar jūsų darbo patirtis ir žinios atitinka reikalavimus. Jeigu reikia, pakoreguokite, pabrėžkite reikiamą patirtį. Motyvacinis laiškas. Kartu su CV siųskite motyvacinį laišką, kuriame laisva forma trumpai pabrėžkite, kodėl ieškote būtent šio darbo, kokie jūsų privalumai. Laikykitės standartų. Jeigu siunčiate CV paprastu paštu, atspausdinkite ant balto popieriaus lapo. Taip pat laikykitės rekomentuojamų šrifto ir struktūros standartų. Pirmasis įspūdis. Darbdaviai pirminei CV atrankai skiria ne daugiau kaip vieną minutę, todėl svarbu sudaryti tinkamą pirmąjį įspūdį.

Rita Šemelytė

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...
2023/02/04

Lydekos ir baltieji plačiakakčiai skaidrina Lietuvos ežerų vandenis

Žydinčių ežerų vandenų būklei gerinti 2018 m. pradėtas ir 2023 m. tęsiamas įžuvinimo projektas. Liko į vandens telkinius, būtent į Veisiejo ežerą Lazdijų rajone, paleisti 38 tūkst. lydekaičių.