Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Lietuviai valgo mažiau kiaušinių nei latviai

2024/02/24


Naujausias tyrimas atskleidė, kad vištų kiaušinius kasdien valgo vos penktadalis lietuvių, latviai šį maisto produktą į savo mitybą įtraukia daug dažniau: kiekvieną dieną juos valgantys pasisakė beveik trečdalis apklaustų gyventojų iš kaimyninės šalies.

Kiaušinių naudą organizmui supranta, bet į racioną dažnai įtraukia vos trečdalis

Lietuvoje praeitą gruodį atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa „Kiaušinių vartojimo tendencijos  ir ES kiaušinių žymėjimo supratimas Latvijoje ir Lietuvoje“ atskleidė, kad tik apie trečdalis gyventojų (35 proc.) per savaitę suvalgo iki 5 kiaušinių. Įdomu tai, kad žmonės kiaušinius valgo retai net ir suprasdami jų naudą: tarp 80-90 proc. lietuvių žino, kad kiaušiniai turi didelę vertę organizmui, yra svarbus baltymų ir mineralų šaltinis. Tokia apklausa buvo įgyvendinta projekto „Kiaušiniai yra jėga!“ rėmuose.

„Kiaušiniuose yra 13 žmogaus organizmui svarbių vitaminų ir mineralų, įskaitant vitaminus A, D, E, B2, B5, B12, todėl šis produktas yra rekomenduojamas įtraukti į subalansuotos mitybos planą. Deja, kiaušinius mėgsta ne kiekvienas, dažnai juos valgyti atsisako vaikai, o kai vaiksytėje nesuformuojame tinkamų mitybos įpročių, juos vėliau pakeisti gali būti labai sunku. Vis dėlto būdų valgyti kiaušinius yra labai daug, jie yra labai universalus skirtingų patiekalų ingredientas, tad būdų gauti visas geriausias medžiagas iš kiaušinio tikrai yra net tiems, kas nemėgsta virto ar kepto kiaušinio“, – dalinasi maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ ir receptų knygų autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė.

Kristina Simkiene

Kaip valgyti daugiau kiaušinių, jei jų nemėgstame?

Maisto ekspertė pasakoja, kad kiaušinis yra vienas universaliausių produktų: „Mes labai dažnai kiaušinį matome tik kaip pusryčių ingredientą, kai iš tikrųjų kiaušinis yra labai universalus produktas. Kitose pasaulio virtuvėse kiaušinis yra labai įprastas maistas ir vakarienės patiekaluose, pavyzdžiui, ruošiant ryžius, makaronus, sriubas, į kurias kiaušinis įeina kaip sudedamoji dalis. Aš ir pati nevengiu kiaušinių vakarienės patiekaluose, pavyzdžiui, ruošiu azijietiškus ryžius, į kuriuos įmaišau plaktą kiaušinį, ar daržoves su keptu kiaušiniu. Taip pat labai mėgstu sūrią avižinę košę, kurią gardinu avokadu, šonine ir kepti kiaušiniu“.

Pasak tinklaraštininkės, jos šeimoje kiaušiniai įvairia forma valgomi kone kasdien: „Kiaušinius visokiomis formomis valgome tikrai labai dažnai: juk net ir visų mėgstamų kotletų neįmanoma skaniai iškepti be kiaušinio! Valgome ir pusryčiams, virtus, keptus, įvairius omletus, ir kaip patiekalų sudedamąją dalį. Be to, tiems, kas mano, jog kiaušinių įprasta jų forma nemėgsta, vertėtų prisiminti įvairius varškėčius, blynelius, varškės apkepus, kepinius, nes juose kiaušinis atlieka itin svarbų vaidmenį, o kartu ir organizmui atiduoda visas savo geriausias medžiagas“.

Stengiasi rinktis atidžiai

Dalindamasi idėjomis, kaip valgyti kiaušinius dažniau, K. Pišniukaitė-Šimkienė atkreipia dėmesį ir į tai, kad parduotuvėje rinkdamasi kiaušinius atkreipia dėmesį į jų žymėjimą.

„Visada stengiuosi atidžiai perskaityti ant kiaušinio esantį žymėjimą tam, kad žinočiau, iš kokios šalies atkeliavo kiaušinis, kaip buvo laikoma višta. Žinoma, pradžioje gilinimasis į šią detales kainuoja laiko, bet vėliau, įsiminus žymėjimo reikšmę, informuotus sprendimus apie savo pirkinių krepšelį padarau labai greitai“, – sako tinklaraštininkė.

Ką reiškia kiaušinių žymėjimas? 11 simbolių derinyje pirmasis skaitmuo nurodo vištų dedeklių laikymo būdą (0 – biologinėmis sąlygomis laikomų vištų kiaušiniai, 1 – laisvai laikomų vištų kiaušiniai, 2 – tvarte laikomų vištų kiaušiniai, 3 – narvuose laikomų vištų kiaušiniai.), po kurio nurodomas kilmės šalies kodas, o paskutinė skaitmenų eilutė yra paukščių laikymo vietos identifikavimo numeris.

---

Latvijos paukštininkystės asociacijos užsakymu 2023 m. gruodžio mėn. reprezentatyvią apklausą „Kiaušinių vartojimo tendencijos  ir ES kiaušinių žymėjimo supratimas Latvijoje ir Lietuvoje“ internetu atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Tyrime dalyvavo 15-55 metų amžiaus 1010 respondentų iš Latvijos ir 1010 respondentų iš Lietuvos.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/23

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Prieš 33 metus (1991 m. balandžio 23 d.) Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui su...
2024/04/23

Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės 8 standarto reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog pareiškėjai turi laikytis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) 8 standarto („Mažiausia ariamosios žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dali...
2024/04/23

Meškinis česnakas – ir vertingas, ir... pavojingas!

Daug girdime apie organizmui labai naudingą meškinį česnaką. Šis anksti pavasarį miškuose, o kai kur ir sodybose pasirodanti žolinis augalas yra sulaukęs daug pagyrų, vadinamas vitaminų bomba. Natūralu, kad norisi skubėti jo p...