Ashburn +11,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +11,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Viskas, ko nežinojote apie ananasus

2023/01/09


Prieš trejus metus Kretingos muziejaus Žiemos sodą papildė naujas egzotinis augalas – ananasas. „Savo pačios užaugintą ananasą su jau užsimezgusiu vaisiumi muziejui padovanojo mūsų rajono gyventoja kurmaitiškė Asta Tamošiūnienė, – pasakojo muziejininkė Jurgita Tertelienė. – Tad proga plačiau pašnekėti apie ananasą – gal žinote dar ne viską, kad jums įdomu ir svarbu?“

Padovanojo Žiemos sodo kolekcijai

A. Tamošiūnienė pasakojo, kad ananasus pradėjo auginti prieš šešerius metus. Pirmąjį užaugino iš pirkto parduotuvėje: nupjovė vaisiaus skrotelę, įsodino į vazoną ir ji tiesiog išleido šaknis. Augalas stiebėsi, augino didelius lapus, o po ketverių metų išleido ūglį, iš kurio ėmė formuotis vaisius. Vasarą šį augalą ji laikė stikliniame šiltnamyje, kuriame temperatūra pakildavo iki 40 °C , o žiemą – namuose, maždaug 24 °C temperatūroje. Ananasų namie prisiaugino ne vieną, o kadangi šie augalai užima labai daug vietos, nusprendė padovanoti ir šiais augalais leisti pasidžiaugti daugiau žmonių.

Dovanų gavome iš karto tris ananasų augalus. Vieną jau su vaisiumi ir du – apie 40 cm aukščio. Jie iki šiol puošia Žiemos sodo kolekciją.

Jurgita Tertelienė prie vieno iš Žiemos sodui dovanotų valgomųjų ananasų.

Tėvynė Amerikoje

Ananasas (Ananas) – bromelijinių (Bromeliaceae) šeimos augalų gentis. Labiausiai žinoma ir plačiai paplitusi kultūrinė rūšis – valgomasis ananasas (Ananas comosus), vienintelė komerciškai auginama ananasų rūšis, kilusi iš Pietų Amerikos, kaip manoma, Brazilijos, Paragvajaus ir Urugvajaus regiono. Kitos ananaso rūšys veda smulkius vaisius ir auginamos nebent dekoratyviniais tikslais.

Valgomasis ananasas – tai daugiametis, 1–1,5 m aukščio žolinis augalas. Lapai kardiški, vaškiniai, aštriais kraštais 30–100 cm ilgio, supa storą stiebą, augant lapai lanku išlinksta į šonus. Ananasai žydi tik kartą: subrandinęs vaisių, augalas sunyksta, tačiau lieka išaugusios šoninės atžalos. Vaisius sudėtinis, susidaro iš žiedyno žiedų. Anglai vaisių vadina pineapple, o ispanai piña dėl jo panašumo į pušies kankorėžį.

1493 m. Kristupas Kolumbas ananasus pamatė Gvadelupoje ir atgabeno į Europą. Tai buvo pirmasis bromelijinis augalas, išvežtas iš Amerikos, kuris tada buvo pavadintas pušies obuoliu. Vėliau ananasai pradėti auginti Havajuose, Filipinuose, o nuo XIX a. – daugelyje tropinių šalių, taip pat šiltnamiuose, namuose.

Ananasas – vienas iš labiausiai vertinamų vaisių pasaulyje. Nuskynus, jis toliau nebenoksta. Vaisiai vartojami švieži, konservuoti, virti, iš jų spaudžiamos sultys. Vaisius sveria 0,5–3,5 kg.

Laukinių ananasų vis dar yra jų gimtinėje Brazilijoje, įsitaisiusių tarp žolynų ar palei miškų pakraščius. Jų vaisiai yra daug mažesni nei veisliniai ir nėra tokie skanūs, tačiau, skirtingai nei kultūriniai giminaičiai, išsaugojo galimybę daugintis sėklomis. Kultivuotuose ananasuose sėklų nėra arba jos nesunoksta.

Didžiulės ananasų plantacijos dabar yra Azijos šalyse, JAV, pietų Afrikoje. Vaisių nokimui pagreitinti naudojama speciali technologija, taip pat sodinamos veislės, kurios greitai duoda vaisių. Šiandien pagrindinės ananasus tiekiančios plantacijos visame pasaulyje yra Brazilijoje, Filipinų salose, Tailande ir Taivane.

Švenčių puošmena

Dažnas galvoja, kad tai skanus, tropikuose ant palmių augantis vaisius. Iš tiesų ananasai neauga ant medžio! Tai žolinis augalas ir neužauga aukštesnis nei pusantro metro. Jie auga ant žemės, panašiai kaip kopūstai. Tik kitaip nei kopūstai, ananasai yra daugiamečiai. Jų lapai ilgi ir aštrūs, o vaisiai auga iš centrinės dalies, ant stiebo.

Įdomu tai, kad šie augalai atsirado Brazilijoje, o ypač paplito Karibų jūros salose. Vietiniai augino maistui, gamino vyną, o iš lapų – drabužius.

Europiečiai ananasais puošdavo šventes. Jei šis vaisius buvo ant stalo, tai reiškė, kad savininkas pakankamai turtingas. Vienas vaisius kainavo tiek pat, kiek užaugęs bulius.

Ana-ana išvertus iš indėnų kalbos – stiprus kvapas. Рineapple iš anglų kalbos – obuolių kūgis.

Ananasas yra mažų vaisių sankaupa, kurių kiekvienas susidaro iš savo žiedo, tačiau susiliejus susidėlioja vientisas vaisius. Todėl ananasas išorėje yra tarsi sudarytas iš „ląstelių“.

Augalo žiedus dažniausiai apdulkina kolibriai. Apdulkintuose žieduose susidaro sėklos. Mes valgome savaime apdulkintų žiedų vaisius, kurie nesudaro sėklų.Kada skinti?

Ananasų augalas subrandina tik vieną vaisių ant stiebo. Priklausomai nuo veislės ar rūšies, augalas visą gyvenimą vystysis nuo vieno iki trijų stiebų, o tai reiškia, kad geriausiu atveju užaugins tris ananasus. Pirmasis visada bus didžiausias, kiti – daug mažesni. Tiesa ta, kad subręsti vaisiui reikia mažiausiai 4 mėnesių. Kad tinkamas skinti, suprasite, kai pamatysite, kad pusė apvalkalo yra geltonos spalvos.

Dovanotas valgomasis anananas subrandino vaisių Kretingos muziejaus Žiemos sode.

Ananasų rūšys

Valgomieji ananasai (Ananas comosus sin. Ananas sativus) – kalavijo formos lapais su dygliuotais pakraščiais, užauga iki metro. Dėl skanių vaisių tropikuose jie auginami didžiulėse plantacijose. ‘Aureovariegatus’ formos ananasų lapai rausvai margi. Galima nusipirkti margalapį valgomąjį anansą (Ananas comosus var. variegatus) žaliai, gelsvai ir baltai juostuotais lapais.

Paragvajiniai ananasai (Ananas bracteatus) – ryškiai raudonais viršūniniais lapais, sutelktais skrotelėse, kurios dengia vaisius. Kartais šiam augalui prireikia 8 metų, kol jis ištįsta iki metro. Žydi levandos spalvos žiedais ir subrandina didelius, rudus, valgomus vaisius. ‘Striatus’ veislės ananasų lapai platūs, tamsiai žali, geltonai kreminiais pakraščiais, su dygliais ir atrodo labai puošniai. Visi šios rūšies ananasai – su bromeliniams augalams būdingomis skrotelėmis ir beveik metro ilgio dantytais lapais, todėl jiems reikia nemažai vietos (apie 2 kv. m).

Nykštukiniai ananasai (Ananas ananasoides) ‘Nanas’ – išskirtinai gražūs. Užaugina nevalgomus, tamsiai žalius ir kietus vaisius. Lapai tamsiai žali, išlinkę, maždaug 45 cm ilgio.

Kaip užsiauginti?

Paieškoję informacijos internete, tikrai rasite daug patarimų, kaip tai padaryti. Tiesa, kai kurie aprašymai labai sudėdingi. Jeigu mėgstate ananasus ir dažnai juos perkate, siūlau pabandyti du paprastesnius dauginimo būdus.

  • Nuo sveiko ananaso vaisiaus nupjaukite viršūnėlę su lapais. Skrotelę padžiovinkite 5–6 dienas, paskui sodinkite į drėgną žemę, sudrėkinkite ir laikykite šviesiai 21–23 °C temperatūroje, kol išleis šaknis. Ananaso šaknys susiformuoja per 1,5–2 mėn., tuomet pradeda augti nauji lapai.
  • Ananasus galima dauginti ir lapų kuokštu. Jį atsargiai nupjaukite nuo sveiko vaisiaus, nuskinkite apatinius lapus ir pamerkite į indą su vandeniu. Jo kotelis turi tik truputį liesti vandenį, o vandens lygis – nesikeisti. Laikykite šiltai. Šaknys užauga per 1–2 savaites. Auginį su 2 cm ilgio šaknimis jau galima persodinti į vazoną.

Į vazoną pasodintas ir tinkamai prižiūrimas augalas pražysta po 3–4 metų. Tokio amžiaus ananaso lapai siekia 80–90 cm.

Kai būsite užauginę savo pirmąjį ananasą ir jis subrandins vaisių, dauginti bus galima ir auginiais arba liaudyje vadinamais „vaikučiais“. Suaugęs augalas prie stiebo pagrindo išleidžia šonines atžalas – „vaikučius“. Tačiau jas galima atskirti tik tuomet, kai pasiekia pusę „mamos“ dydžio. Tada jos sodinamos į vazonus ir laikomos saulėtoje, šiltoje vietoje. Atžalos pražysta maždaug po dvejų metų.

Augalai persodinami kas antri metai. Tinka daržo žemės ir durpių (2:1) mišinys su trupučiu smėlio. Substratas turi būti purus, rūgštokas (4–6 pH) ir gerai sugerti drėgmę.

Štai tokių „vaikučių“ priaugino dovanotas ananasas Kretingos muziejaus žiemos sode.

Sudarykime sąlygas

Šis augalas yra kilęs iš atogrąžų – įpratęs prie drėgmės ir šilumos. Kai kurie mano, kad ananasus lengva prižiūrėti, tačiau tai tiesa tik iš dalies. Jei juos auginame kaip nežydinčias dekoratyvines gėles, priežiūra nėra sudėtinga. Tačiau jei norime, kad pražystų ir subrandintų vaisių – reikia pasistengti.

Apšvietimas ir vieta. Ananasai reikalauja šviesos, jie lengvai toleruoja net tiesioginius saulės spindulius. Visus metus dienos šviesa turėtų būti bent 12 valandų, o tai reiškia, kad žiemą būtinas papildomas apšvietimas. Vasarą, šiltomis dienomis, ananasus rekomenduojama išnešti į atvirą balkoną, kad gautų daugiau ultravioletinių spindulių. Tačiau svarbu saugoti nuo lietaus – drėgmės perteklius gali sunaikinti augalą.

Temperatūra. Augimo metu, ypač žydint, turėtų būti bent nuo 26 iki 28 °C, geriau net iki 32 °C. Naktį temperatūra gali nukristi iki 18 ar 20 °C, bet ne ilgiau kaip 5–6 valandas. Tokios pačios temperatūros reikia žiemos priežiūrai, kai augalas ilsisi.

Oro drėgnumas. Pageidautina, kad jis būtų didesnis. Naudinga reguliariai purkšti, ypač karštomis dienomis.

Laistymas. Ananasai paprastai auga tropikuose, todėl drėgmės perteklius gali pakenkti. Laistyti tokį augalą reikia tik tada, kai dirva beveik išdžiūsta. Jie turi būti laistomi šiltu, apie 30 °C vandeniu. Ši sąlyga taikoma tiek vasaros, tiek žiemos laikotarpiui. Vanduo turėtų būti minkštas, nusistovėjęs, naudinga jį šiek tiek parūgštinti.

Kaip ir daugelio bromelinių augalų atveju, laistant labai svarbu vandeniu užpildyti lapų rozetę, ypač kai oras yra karštas ir sausas.

Tręšimas. Vegetacijos metu reikia reguliariai tręšti – kartą ar du per mėnesį, ypatingą dėmesį skiriant padidėjusiam azoto kiekiui, ypač pavasarį.

Persodinimas. Šių didelių augalų šaknų sistema yra labai maža. Patartina suaugusius ananasus kasmet persodinti į vazonus, kurių dydis tik šiek tiek viršija ankstesnio. Didesniuose vazonuose augalai stengiasi užauginti vaikus ir nenori žydėti. Jei vazonas labai mažas, jiems sunku išauginti ūglį, o tai svarbu, nes po žydėjimo ir vaisių nokinimo augalas paprastai žūva, išaugindamas naujų ūglių. Skirtingai nuo daugumos augalų, ananasus geriau persodinti ne pavasarį, o vasarą.

Priežiūra. Yra įvairių nuomonių, lengva ar sunku auginti tokį egzotišką vaisių namuose. Kai kurie mano, kad augalas labai kaprizingas ir reikalauja daug dėmesio, kiti teigia, kad ananasus puode auginti nėra sunku. Žodžiu, kol patys nepabandysite, tol ir nesužinosite...

Galima auginti ant palangės, tik reikia vengti skersvėjų. Taip pat būtina pasirūpinti, kad šalia ananasų nebūtų šilumos šaltinių – augalas nemėgsta sauso oro. Jei augalo lapai pradeda džiūti arba palaipsniui susisuka jų galiukai, tai yra pirmas ženklas, rodantis, kad jis kenčia nuo skersvėjo – būtina nedelsiant perkelti.

Augalas labai bijo šalčio, todėl, kai temperatūra nukrinta žemiau 18 °C, jis iškart patenka į „žiemos miego“ būseną. Žiemą būtina naudoti fluorescencines lempas. Kad augalui trūksta apšvietimo, parodo lapai – tampa blyškūs ir nepatrauklūs.

Žydėjimas. Jei augalas nežydi, reiškia, kad augalo priežiūra netinkama. Žydi tik tie, kuriems daugiau nei treji metai. Žiedyno žydėjimo laikotarpis trunka apie dvi savaites, tačiau kiekvienas žiedelis žydi tik vieną dieną. Jis yra neįprastos violetine spalvos su mėlynu atspalviu. Galima bandyti stimuliuoti žydėjimą, apdorojant augalą vandeniniu acetileno ir etileno tirpalu. Kai kas netgi naudoja obuolius, kurie sandėliuojami išskiria etileną. Pakanka tik įdėti keletą vaisių į ananasų vazoną.

Valgomasis ananasas svetur.

Nauda sveikatai

Ananasai pasižymi ne tik saldžiu skoniu, tačiau šimtmečius buvo naudojami gydyti uždegimus ir virškinimo problemas. Juose gausu vitaminų, mineralų ir maistinių skaidulų.

Širdies sveikata. Ananase yra nemažai maistinių medžiagų, galinčių pagerinti širdies sveikatą. Tai maistinės skaidulos, vitaminas C ir kalis. Maistinės skaidulos efektyviai sumažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Kraujo spaudimas. Ananasas turi sukaupęs nemažai kalio, o didesnis suvartojamo kalio kiekis yra siejamas su sumažėjusiu kraujo spaudimu.

Oda. Ananasuose yra daug vitamino C – ši maistinė medžiaga apsaugo odą nuo žalingo aplinkos poveikio ir palaiko sveiką odos tekstūrą, elastingumą ir saugo nuo raukšlių.

Vėžys. Ananasas, kaip geras vitamino C šaltinis, gali neleisti laisviesiems radikalams pažeisti ląstelės DNR ir apsaugoti nuo vėžio. Beta karotinas ir maistinės skaidulos, esančios ananasuose, taip pat gali padėti apsisaugoti nuo prostatos vėžio bei gaubtinės ir storosios žarnos vėžio.

Diabetas. Tyrimai parodė, kad vartojant maistines skaidulas, sergant 1 tipo diabetu, sumažinamas cukraus kiekis kraujyje, o žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu, pagerėja cukraus, insulino ir lipidų lygis kraujyje. Suvalgę vieną vidutinio dydžio ananasą, jūs gausite 13 g maistinių skaidulų.

Virškinimas. Maistinės skaidulos, kurių yra ananasuose, palaiko gerą virškinimo sistemos darbą, saugo nuo vidurių užkietėjimo ir palaiko žarnyno švarą.

Vaisingumas. Buvo įrodyta, kad dieta, kurioje gausu antioksidantų, pagerina vaisingumą. Ananasuose yra šių antioksidantų: vitamino C, beta karotino, vario, cinko ir folio rūgšties. Taigi ananasai yra rekomenduojami žmonėms, kurie bando pastoti, tai taikoma tiek moterims, tiek ir vyrams.

Uždegimas ir žaizdų gijimas. Tyrimai parodė, kad fermentas, randamas ananasuose, bromelainas gali sumažinti patinimą, kraujosrūvas, gijimo laiką ir sužeidimų ar chirurginės intervencijos sukeltą skausmą.

Kada ananaso nenaudoti? Reikėtų vengti didelio kiekio ananaso nėštumo metu, nes fermentas bromelainas gali paskatinti kraujavimą iš gimdos. Taip pat jo reikėtų vengti žmonėms, turintiems inkstų problemų ar vartojančių vaistus, kurie gali sulaikyti kalio pašalinimą iš organizmo.

Ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Kenkėjai ir ligos beveik nepuola augalo, jei laikomasi priežiūros reikalavimų.

  • Jeigu ananasas lėtai auga, vadinasi, kambaryje šaltas oras: reikia pernešti į šiltą vietą, laistyti pašildytu vandeniu.
  • Kai pūva šaknų sistema, ananasą paveikusi didelė drėgmė ir šaltis: teks mažiau laistyti, patartina dirvą apdoroti karbofoso tirpalu.
  • Džiūstantys lapų galiukai išduoda drėgmės stoką: reikia dažniau purkšti, dėti drėkintuvus.
  • Pelėsis ant puodo sienelių ir dirvožemyje gali atsirasti dėl gausaus laistymo žiemą.
  • Šviesios dėmės ant lapų mums gali sufleruoti, kad augalas kenčia nuo netikrojo skydamario: turėtų padėti kalio permanganato tirpalas.
  • Nuo amarų geltonuoja ir krenta lapai: galima apdoroti „Aktellik’u“.
  • Voratinklį ant lapų nuneria voratinklinė erkutė: galima būtų naudoti insekticidus.

 

 

Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita TERTELIENĖ

Kretingos muziejaus ir Jolantos Tamašauskienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...