Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Valgant žvėrieną galima užsikrėsti raumenų parazitais visam gyvenimui

2023/08/26


Interneto svetainėse medžiotojai ir šeimininkės dalijasi įvairių žvėrienos patiekalų receptais, taip pat ir barsukienos valgių. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, jog barsukų skerdeną rekomenduojama patikrinti dėl trichineliozės parazito užkrato.

VMVT perspėja, jog trichineliozė yra žmogui pavojinga liga, kuria serga ir kurią platina mėsėdžiai ir visaėdžiai gyvūnai (lapės, usūriniai šunys, meškėnai, pelės). Šernų užsikrėtimo lygis savivaldybėse įvairuoja. Žmonės dažniausiai užsikrečia suvalgę trichinelėmis užkrėstos kiaulių ar šernų mėsos. Tačiau yra atvejų, kai užsikrečiama nuo barsukienos ar bebrienos.

Skiriami du trichineliozės užsikrėtimo ciklai:

  • Naminis ciklas, kai kiaulės užsikrečia tvartuose nuo ten besiveisiančių graužikų.
  • Laukinis ciklas, kai užsikrečia įvairūs plėšrūnai, taip pat šernai, barsukai, bebrai bei naminiai graužikai, kurie vėliau ligą iš gamtos parneša į tvartą naminėms kiaulėms.

Trichineliozė iš laukinių gyvūnų ciklo į naminių gyvūnų ciklą arba atvirkščiai patenka per kiaulių laikytojų ar medžiotojų netinkamai tvarkomas paskerstų gyvūnų atliekas, kuomet jos yra išmetamos į aplinką, taip liga išplatinama.

„Trichineliozė – tai bendra gyvūnų ir žmonių parazitinė liga, kurią sukelia Trichinella genties apvaliosios kirmėlės, laikinai parazituojančios plonosiose žarnose. Vėliau jų lervos visą žmogaus ar gyvūno gyvenimą praleidžia raumenyse. Ši liga sukelia ne tik ekonominius nuostolius gyvūnų laikytojams ar medžiotojams, bet ir sunkius susirgimus žmonėms, netgi mirtį. Nors susirgimų jau seniai nebuvo, patys turime būti atsakingi rinkdamiesi mėsą ir netikėti mitais, kad kiaulės arba šernai neserga“, – sako Vaidas Jonušaitis, VMVT Skubios veiklos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas - valstybinis veterinarijos inspektorius.

VMVT turimi duomenys rodo, kad užsikrėtimų trichinelioze pasitaiko kiekvienais metais, dažniausiai tuose pačiose regionuose (žr. Pav. 1). Kėdainių ir Kelmės rajonų savivaldybėse trichineliozė nustatoma kasmet.

trichineliozė
Trichineliozės paplitimas 2018–2023 m.

2023 m. dėl trichineliozės ištyrus Lietuvoje sumedžiotus šernus, rasta net 15 šiais parazitais užsikrėtusių šernų.

trichineliozė
Trichineliozės paplitimas šernuose, 2023 m.

Nenorint susirgti trichinelioze VMVT rekomenduoja kiaulieną įsigyti tik iš žinomų prekybos vietų: prekybos centrų ar turgaus, kur kiekviena paskersta kiaulė buvo patikrinta specialiu laboratoriniu tyrimu. Vartotojai turėtų žinoti, kad perkant šviežią mėsą internetu, pagal skelbimus ar iš asmenų, kurie prekę pristato tiesiai į namus, visada galima paprašyti pateikti duomenis: VMVT registracijos Nr., tinkamumo vartoti datą, kur gyvūnas buvo paskerstas, išpjaustytas bei kt. informaciją. Tai padės įsitikinti, kad įsigyjama produkcija yra saugi. Įsigyjant kiaulieną, kuri užauginta smulkiame ūkyje savo reikmėms, taip pat būtina įsitikinti, kad trichineliozės tyrimai buvo atlikti. Lygiai tokie pat reikalavimai taikomi šernienai, barsukienai, bebrienai.

 

VMVT informacija

Dalintis