Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Vynuogė jau pasodinta – kaip ją auginti?

2024/04/30


Pasodinti vynuogę ne taip ir sunku. Gerokai daugiau klausimų kyla šiek tiek vėliau: kaip ją prižiūrėti pirmaisiais metais, ką daryti kitą sezoną ir dar vėliau? Priešingai nei slyvoms ar vyšnioms, bręstančioms vynuogėms kasmet reikės šiek tiek kitokios priežiūros, todėl patyrę augintojai ragina įsiminti kelias pagrindines taisykles.

Jokių trąšų

Sodinant privalu laikytis daugeliui augalų svarbios laiko taisyklės. Jeigu sodinukas atviromis šaknimis – sodinamas anksti pavasarį arba rudenį, jeigu augintas vazone – galima sodinti bet kada.

Didelės duobės vynuogei kasti nereikės, pakaks 20 cm skersmens ir ne daugiau nei 30 cm gylio. Į ją pravartu įberti kompostinės žemės, bet trąšų naudoti kol kas neverta. Per arti šaknų sudėjus trąšas, gali nudegti šaknys, vynuogės augimas sustos. Tai bus galima padaryti, vynuogei suaugus, maždaug po trejų metų.

Patyrę vynuogininkai rekomenduoja sodmenį į duobę įstatyti įstrižai, įkasti pasvirą. Taip augalas greičiau augs. Žemė pavasarį įšyla negreitai, o vynmedžių vegetacija prasideda tada, kai grunto temperatūra siekia +10 °C. Taigi pasvirai pasodinto sodinuko šaknys bus arčiau žemės paviršiaus ir gaus daugiau šilumos. Be to, įstrižai pasodintą vynuogę žiemą bus lengviau prilenkti prie žemės ir uždengti.

Beje, jeigu planuojate žiemai vynuogę dengti, sodinkite ją įdubime, kiek žemiau žemės lygio, pastebi specialistai. Tada ūglius žiemą galima prilenkti lygiai su žeme ir dengti nuo šalčio.

Antra svarbi taisyklė – pasodintą sodinuką gausiai palieti. Jei paliejus apie šaknis suslūgsta žemė, reikia ją palyginti. Antrą kartą naująją sodo augintinę bus galima palieti tada, kai pradės rodyti augimo ženklus.

Pirmieji metai

Pasodinus sodinuką, reikia iškart pasirūpinti atramomis, kad ūgliams nereikėtų šliaužti pažeme. Jei vynuogę pasodinote balandžio pabaigoje, jau praėjus nelauktai grįžusiems žiemiškiems orams, nepraraskite budrumo – prieš akis gegužės šalnos. Išsprogusius pumpurus pakanda net –1 °C, o kitiems išsprogti prireiks 2–3 savaičių. Tada rudenį vynuogės nespėja laiku sumedėti ir žiemą gali nušalti.

Po gegužės pasodintus vegetuojančius sodinukus reikės formuoti: palikti porą pumpurų, kurie yra arčiausiai žemės (jų reikės kitąmet), tada dar 3 (jie bus reikalingi šiemet), o likusią dalį, visą viršūnę nukirpti. Taip pirmametis augalas, kurio šaknys persodinant gali šiek tiek nukentėti, mažiau vargs. Nukirpus viršūnę, augimas stabtelės, bet vėliau iš aukščiausių pumpurų pradės sprogti ūgliai ir vynuogė augs toliau.

Augintojai sako, kad pirmais metais reikia palikti augti 1–2 ūglius ir stebėti: jei tvirti, maždaug pieštuko storio, gerai auga ir viršūnėlės užsilenkusios, palikti. Jei vienas atsilieka, skursta, vadinasi, greičiausiai neužtenka šaknų pajėgumo, tada teks nukirpti vieno ūglio viršūnę, tik lapus verta palikti, nes vykdo fotosintezę ir maitina šaknis. Likęs stipresnis ūglis augs iki rudens, tik jį reikia pririšti prie atramos.

Antroje vasaros pusėje ūgliai pradeda ruduoti, tai reiškia, kad prasideda medėjimas, augalas ruošiasi žiemai – kas nesumedėja, tas neperžiemoja. Svarbiausia, kad sumedėtų du apatiniai pumpurai, todėl atėjus rudeniui, pasak vynuogininkų, nesumedėjusią dalį reikia nupjauti, palikti tik 2–3 pumpurus (vienas gali likti atsargai, nes antraisiais metais reikės dviejų).

Nukritus lapams, prasidėjus stipresniems šalčiams (daugiau nei –5 °C), paskubėkite užpilti šiek tiek durpių (jų nemėgsta pelės) ir ant viršaus uždėti maišą, pavyzdžiui, bulvių ar panašų, tik be plėvelės viduje. Pro tokį augalas kvėpuos, bet labai stipriai lyjant, dalis vandens nubėgs į šalį.

Nors pasodintas sodinukas jau šių metų pumpure gali užmegzti kitų metų vynuogių kekę, vis tik pirmaisiais metais nerekomenduojama jų palikti – pirmiausia turi sustiprėti augalas. Jei pasodintas metų sodinukas ir sodininkui labai norisi paragauti, kokias uogas brandina pasirinkta veislė, galima palikti ne visą kekę, o 2–3 uogas.

Antrieji metai

Po žiemos svarbu įvertinti augalą. Jei pernai vynuogė gerai augo, sumedėjo didelė dalis, bus daug ūglių – gal bus galima palikti ir vieną uogų kekę. Nors daug metų vynuoges auginantys sodininkai nerekomenduoja taip daryti, nes labai svarbu, kad pradžioje gerai išsivystytų augalo šaknynas.

Antraisiais metais teks nuspręsti, kaip bus formuojamas vynmedis – ant vielų ar atramų – ir jas įrengti.

Dar vienas itin svarbus tų metų darbas – genėjimas. Dabar reikės palikti maždaug dvigubai daugiau ūglių nei buvo pernai. Jei pirmais metais buvo paliktas vienas, antrais palikite du, trečiais – tris keturis. Bet specialistai primena, kad vien sausa matematika nepadės užaugi stipraus vynmedžio, visada reikia stebėti augalą. Jei ūgliukai ploni, augalas vargsta, todėl ūglių palikite mažiau.

Nors genėjimas priklauso nuo formavimo būdo, bet kokiu atveju šalinkite pažastinius ūglius.

Antrąjį rudenį vėl nukirpkite tiek, kiek nesumedėjo, palikdami pumpurų, iš kurių kitąmet augalas vėl leis ūglius. Atšalus orams prilenkite prie žemės, denkite agroplėvele, ji pavasarį apsaugo ir nuo šalnų, pataria augintojai.

Tretieji metai

Trečiais metais pavasarį atšilus orams, nuimkite plėvelę, pririškite vynuogę prie atramų arba vielų ir saugokite nuo šalnų. Labai skubėti atidengti vynuogę nevertėtų, kaprizingi šiųmečiai orai pridarė daug žalos sodams. Nepakenks nuolat uždengtas vynuoges palaikyti iki balandžio, juk šalnų gali pasitaikyti net ir birželį.

vynuogės
Žiemai uždengus prie žemės prilenktas vynuoges, pavasarį nesunku jas vėl pridengti užėjus šalnoms. 

Pakėlus vynmedžius nuo žemės, prasidės genėjimo darbai. Palikite 3–4, gal net 5–6 ūglius, priklausomai nuo vynuogės augimo, ir juos formuokite pagal tai, kokios formos augalo norėsite kitąmet. Patariama palikti arčiausiai centro augančius ūglius, taip patogiausia formuoti ir dengti augalą.

Dar neskubėkite vynmedžio tręšti, specialistai rekomenduojama, pirmą kartą papildomai pastiprinti ketverių metų augalą. Tai darykite vynuogei peržydėjus.

Trečiais metais jau galima palikti ir kelias uogų kekes, kitas, deja, teks nukirpti. Būna augalų, kurie labai aktyviai jas mezga ir nukirpti sunkiai kyla ranka, tačiau nokindamas visas vynmedis išeikvos per daug jėgų, nespės sumedėti ir nušals. Patiems nekantriausiems sodininkams specialistai pataria įvertinti uogas: jei nedidukės, galima palikti keliomis kekėmis daugiau.

Tai ir bus pirmasis naujosios vynuogės derlius! Normalaus galima tikėtis 4–5 metais. Nors uogų reikia ilgai ir kantriai laukti, vėliau vynuogės dera ilgai, o auga 100 metų ir ilgiau.

Atėjus rudeniui, genėjimo darbus teks pakartoti dar kartą: nukirpti apie 90 proc. vynuogės, paliekant po 2–3 pumpurus ant kiekvieno sumedėjusio ūglio, arba tiek, kiek reikia pagal atramą. Ilgametę patirtį sukaupę vynuogininkai perspėja – karpant vynmedžius reikia galvoti apie kitų metų derlių!

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo ir 123rf nuotr.

Dalintis