Vyrų linijos telefonu 8670 00027 kiekvieną darbo dieną 10–14 valandomis konsultuoja psichologai, psichoterapeutai, priklausomybių konsultantas, teisininkas. Veikia elektroninis paštas pagalbai laiškais. Telefonu pagalbą gali gauti bet kokio amžiaus vyras iš visos Lietuvos, nesvarbu, kurioje savivaldybėje jis gyventų. Vyrų linijos specialistų paslaugos besikreipiantiems vyrams nieko nekainuoja. Vyrų linijos teikiamos nuotolinės pagalbos išskirtinumas – telefonu konsultuoja ne apmokyti savanoriai, o kvalifikuoti specialistai. Esant poreikiui, yra teikiama tęstinė pagalba: tas pats asmuo gali gauti ne vieną, o tiek specialisto konsultacijų, kiek jam reikia jo būsenai ir situacijai pagerinti. Per pirmus tris metų ketvirčius buvo atsiliepta į kelių šimtų vyrų skambučius.
Visame pasaulyje stebima ilgalaikė tendencija, jog vyrai labiau pasižymi tiek rizikingu, tiek suicidiniu, smurtiniu elgesiu bei priklausomybių rizika. Lietuvos vyrai nėra išimtis. Jau daug metų Lietuvos vyrai blogąja prasme išsiskiria Europoje savižudybių, psichozių, priklausomybių, smurto atvejų skaičiumi. Vyrų nuostatos ir įsitikinimai dar dažnai jiems patiems užkerta kelią ieškoti būtinos pagalbos, o ir pagalbos vyrams galimybės Lietuvoje didėja tik pastaraisiais metais.
Pasauliui ir Lietuvai susidūrus su pandemija ir jos pasekmėmis, o nuo 2022 m. pradžios prasidėjus karui Ukrainoje, vyrų patiriami sunkumai ir išgyvenamos krizės dar sustiprėjo. Lietuvos vyrai patiria stresą dėl darbo praradimo, finansinių sunkumų, asmeninių konfliktų, agresijos, savižudiškų minčių, priklausomybių, netinkamo streso įveikimo, įvairių netekčių, dėl savo fizinės sveikatos ir kitų priežasčių. Deja, vyrai yra ta visuomenės grupė, kuri dėl įvairių įsitikinimų ir galiojančių stereotipų nėra linkusi kreiptis pagalbos į specialistus.
Situaciją sunkina tai, jog didelė dalis teikiamų paslaugų yra brangiai apmokamos, vyrai baiminasi atskleisti savo tapatybę. Dalis vyrų nežino, kur tos pagalbos apskritai kreiptis. Kiti ieško išskirtinai jiems skirtos erdvės.
Nedideliuose miestuose ar provincijoje tokią pagalbą rasti dar sunkiau, o gal jos visai nėra.
Didelė dalis vyrų iki šiol renkasi netinkamą emocinių ir psichologinių krizių įveikimo būdą – alkoholį, kitas psichiką veikiančias medžiagas, rizikingai elgiasi. Alkoholio, kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas problemų nesprendžia, bet sukuria jų dar daugiau – blogėja santykiai, emocinė ir fizinė sveikata, keičiasi artimųjų ir darbdavių požiūris į tokį žmogų. Tai tik didina sunkumus patiriančio vyro būseną, kuri gali vesti į kraštutinumus.
Kauno apskrities vyrų krizių centro specialistai pastebi, jog vyrai vis labiau išdrįsta kreiptis pagalbos. Tai džiugina. Kompleksines Vyrų linijos specialistų paslaugas visos Lietuvos vyrams planuojama teikti ir 2023 metais. Emocinė ir psichologinė būsena, psichikos sveikata ir paslaugų prieinamumas aktualus bet kuriame Lietuvos krašte gyvenantiems vyrams.
Kauno apskrities vyrų krizių centro pranešimas
ŪP archyvo nuotrauka