Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Vyrų linijos dėmesys – visos Lietuvos vyrams

2022/12/09


Kauno apskrities vyrų krizių centro Vyrų linijos telefonas netyla jau trečius metus. Prieš tiek laiko atsirado reali galimybė teikti nuotolinę kompleksinę pagalbą visos Lietuvos vyrams, išgyvenantiems emocines ir psichologines krizes. Iniciatyvą parėmė ir iki šiol remia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija prie LR.

Vyrų linijos telefonu 8670 00027 kiekvieną darbo dieną 10–14 valandomis konsultuoja psichologai, psichoterapeutai, priklausomybių konsultantas, teisininkas. Veikia elektroninis paštas pagalbai laiškais. Telefonu pagalbą gali gauti bet kokio amžiaus vyras iš visos Lietuvos, nesvarbu, kurioje savivaldybėje jis gyventų. Vyrų linijos specialistų paslaugos besikreipiantiems vyrams nieko nekainuoja. Vyrų linijos teikiamos nuotolinės pagalbos išskirtinumas – telefonu konsultuoja ne apmokyti savanoriai, o kvalifikuoti specialistai. Esant poreikiui, yra teikiama tęstinė pagalba: tas pats asmuo gali gauti ne vieną, o tiek specialisto konsultacijų, kiek jam reikia jo būsenai ir situacijai pagerinti. Per pirmus tris metų ketvirčius buvo atsiliepta į kelių šimtų vyrų skambučius.

Visame pasaulyje stebima ilgalaikė tendencija, jog vyrai labiau pasižymi tiek rizikingu, tiek suicidiniu, smurtiniu elgesiu bei priklausomybių rizika. Lietuvos vyrai nėra išimtis. Jau daug metų Lietuvos vyrai blogąja prasme išsiskiria Europoje savižudybių, psichozių, priklausomybių, smurto atvejų skaičiumi. Vyrų nuostatos ir įsitikinimai dar dažnai jiems patiems užkerta kelią ieškoti būtinos pagalbos, o ir pagalbos vyrams galimybės Lietuvoje didėja tik pastaraisiais metais.

Pasauliui ir Lietuvai susidūrus su pandemija ir jos pasekmėmis, o nuo 2022 m. pradžios prasidėjus karui Ukrainoje, vyrų patiriami sunkumai ir išgyvenamos krizės dar sustiprėjo. Lietuvos vyrai patiria stresą dėl darbo praradimo, finansinių sunkumų, asmeninių konfliktų, agresijos, savižudiškų minčių, priklausomybių, netinkamo streso įveikimo, įvairių netekčių, dėl savo fizinės sveikatos ir kitų priežasčių. Deja, vyrai yra ta visuomenės grupė, kuri dėl įvairių įsitikinimų ir galiojančių stereotipų nėra linkusi kreiptis pagalbos į specialistus.

Situaciją sunkina tai, jog didelė dalis teikiamų paslaugų yra brangiai apmokamos, vyrai baiminasi atskleisti savo tapatybę. Dalis vyrų nežino, kur tos pagalbos apskritai kreiptis. Kiti ieško išskirtinai jiems skirtos erdvės.

Nedideliuose miestuose ar provincijoje tokią pagalbą rasti dar sunkiau, o gal jos visai nėra.

Didelė dalis vyrų iki šiol renkasi netinkamą emocinių ir psichologinių krizių įveikimo būdą – alkoholį, kitas psichiką veikiančias medžiagas, rizikingai elgiasi. Alkoholio, kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas problemų nesprendžia, bet sukuria jų dar daugiau – blogėja santykiai, emocinė ir fizinė sveikata, keičiasi artimųjų ir darbdavių požiūris į tokį žmogų. Tai tik didina sunkumus patiriančio vyro būseną, kuri gali vesti į kraštutinumus.

Kauno apskrities vyrų krizių centro specialistai pastebi, jog vyrai vis labiau išdrįsta kreiptis pagalbos. Tai džiugina. Kompleksines Vyrų linijos specialistų paslaugas visos Lietuvos vyrams planuojama teikti ir 2023 metais. Emocinė ir psichologinė būsena, psichikos sveikata ir paslaugų prieinamumas aktualus bet kuriame Lietuvos krašte gyvenantiems vyrams.

 

Kauno apskrities vyrų krizių centro pranešimas

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.