Kaip prieš renginį BNS sakė Seimo komiteto pirmininkas liberalas Viktoras Pranckietis, į Seimą ketina atvykti apie 500 ūkininkų, atstovausiančių įvairiems žemės ūkio sektoriams, renginyje nuotoliu dalyvaus eurokomisaras Januszas Wojciechowskis (Janušas Vojciechovskis), atsakingas už žemės ūkį ir kaimo plėtrą– jis aptars Vidurio ir Rytų Europos regiono žemės ūkio politiką ir rinkos padėtį karo Ukrainoje kontekste.
Tiek dalyvių ir lankytojų, kiek tikėtasi, renginys nepritraukė. Tai galėjo lemti prastas oras, o gal ir tai, kad žmonės Seimą nelabai myli. Savo ruožtu Seimo nariai taip pat neskubėjo prie atvežtų eksponatų.
Žėrė kritiką
Daugiausia liaudies susirinko į konferenciją. Žemdirbiai ir jų atstovai negailėjo kritikos bendrajai žemės ūkio politikai. Kalbėta ir apie Strateginio plano detales, apie tai, kad Lietuvos ūkininkams mokama bazinė išmoka yra sąrašo gale ir tik truputį didesnė negu pusė ES vidurkio. Taip pat apie tai, kad Žemės ūkio ministerija „prigamino“ ekoschemų skaičių, sukūrė itin nepalankią žemdirbiams kompleksinę „Veiklų ariamoje žemėje“ schemą.
„Lietuvoje reikia ilgalaikės žemės ūkio šakos plėtros strategijos, – sakė Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas. – Strategijos, kuri apsaugotų nuo netikėtų politikos vėjų ir skersvėjų. Bet jos nėra“.
Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vadovas Raimundas Juknevičius išsakė žemdirbių lūkesčius: „Ūkininkai tikisi, kad apsirūpinimas iš vietinės žaliavos pagamintu maistu bus pripažintas valstybės strateginiu tikslu, kad tam pritars visuomenė ir dėl to susitars politinės partijos, tai įtvirtins atitinkamais teisės aktais“.
Vilniuje galėjai suprasti, kas yra pažangus žemės ūkis
Šalia Seimo ir parlamento rūmuose įsikūrė ir Žemės ūkio dienos mieste dalyviai.
Vilniečiams ir miesto svečiams žemdirbius vienijančios asociacijos pristatė pažangų žemės ūkį – moderniausią žemės ūkio techniką, tvarumą skatinančius įrenginius, žemės ūkyje naudojamus dronus ir robotus, mokslo srities edukacijas ir mažųjų ūkinių gyvūnų parodą.
Vilniečiai ir miesto svečiai turėjo galimybę pamatyti moderniausius traktorius su tiksliuoju vairavimu, išmaniuosius tręštuvus, padedančius ūkininkams tiksliai ir tausiai tręšti, „plačiasparnį“ purkštuvą, kurio išskleistų sparnų plotis siekia net 36 metrus.
Žemės ūkio dienos lankytojus džiugino mažųjų ūkinių gyvūnų paroda, kurioje galėjai susipažinti su nerimstančiomis ožkytėmis, avytėmis, ponių veislės arkliuku ar puošniosiomis alpakomis.
Seimo rūmų Didžiajame kieme įsikūrė bitininkai, inovacijomis ir savo veiklos ypatumais dalijosi su ūkininkais dirbančių organizacijų atstovai – „CropLife Lietuva“, Lietuvos daržovių augintojų asociacija, žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“, ekologinius sprendimus žemės ūkiui kuriantis „Grynas Baltija“. Savo srities naujoves pristatė Aplinkos vadybos ir audito institutas, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija.
Vitražo galerijoje renginio lankytojų laukė daugiau nei 10 stendų. Patyrę žemės ūkio srities ekspertai pristatė praktikoje taikomas naujausias mokslininkų sukurtas inovacijas bei tai, kaip tiksliojo ūkininkavimo technologijos ir dirbtinis intelektas keičia šiuolaikinio žemės ūkio veidą.
Autorės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.