Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024

Žemės ūkio versle – sezoniniai šiltėjimo ženklai

2023/09/12


Tarp kaimyninės Lenkijos ir mūsų šalies žemdirbių rūpesčių bei nuotaikų yra daug bendro. Ar dar ilgai truks nepalankus žemės ūkio verslui periodas? Štai ką sako Varšuvos ekonomikos mokyklos Ekonomikos plėtros instituto (SGH) analitikai, kas ketvirtį „matuojantys“ įvairių sektorių verslo klimato ciklo temperatūrą.

Pasak analitikų, Lenkijos žemės ūkio ekonominė padėtis, blogėjusi tirs ketvirčius iš eilės, per pastaruosius tris mėnesius šiek tiek pagerėjo. Žemės ūkio verslo klimato rodiklio (IRGAGR) reikšmė trečiąjį metų ketvirtį,  lyginant su antruoju, kilstelėjo 4,7 punktais iki -21,6 balo.

grafikas

Nepaisant padidėjimo, jis išlieka mažesnis nei prieš metus, pabrėžia analitikai. Anot jų, kreivės pakilimą iš žemiausio taško daugiausia lėmė lūkesčio indeksas, kuris yra vienas iš IRGAGR rodiklio dedamųjų. Pasitikėjimo rodiklio vertė per ketvirtį išaugo 8,6 punkto. Šiek tiek kilstelėjo ir ūkio pajamų rodiklis – tai kita IRGAGR dedamoji.

Tuo pačiu analitikai priduria, kad pastarojo metų ketvirčio ekonominė padėtis pagerėjo dėl sezoninio efekto, t. y. metinio žemės ūkio gamybos ciklo, kurį daugiausia lemia augmenijos ritmas.

Palyginti su ankstesniais metais užfiksuotas pakilimas yra net silpnesnis už vidutinį. Tai nulėmė daug mažesnis nei įprasta šiuo metu ūkių pajamų augimas. Tai yra nuolatinių, nepalankių žemės ūkio gamybos ekonominių sąlygų rezultatas.

Išlaidos einamosioms gamybos priemonėms, ypač koncentruotiesiems pašarams, įsigyti, investicijos ir gamybos finansavimais kreditais taip pat išaugo – tiek per ketvirtį, tiek ir per metus. Verslo klimato testo prognozuojamų balansų reikšmės rodo žemdirbių optimizmo sugrįžimą – ketvirtąjį šių metų ketvirtį jie tikisi tolesnio ekonominės padėties žemės ūkyje pagerėjimo.

Tyrimas buvo atliktas 2023 m. liepos ir rugpjūčio mėnesiais 1916 ūkių.

Tačiau analitikų išvada, esą žemės ūkio ekonominė padėtis pagerėjo, žemdirbių bendruomenės neįtikina. Pristatydamas naujausią žemės ūkio verslo klimato ciklo indeksą skaitytojams, portalas farmer.pl kandžiai pastebėjo: kaip tai įmanoma, kai net pieno kaina šaukiasi dangaus keršto?

 

Pagal SGH, farmer.pl

123rf nuotr.

Dalintis