Columbus +23,7 °C Debesuota
Antradienis, 1 Spa 2024
Columbus +23,7 °C Debesuota
Antradienis, 1 Spa 2024

Žemo dažnio mikrobangos visiškai gal ir nepakeis herbicidų, bet leis sumažinti jų naudojimą

2024/08/07


Gamtos stichijų kontrolė ne ūkininkų rankose, bet piktžolių plitimo pasėliuose valdymas – įmanomas. Deja, vienas veiksmingiausių būdų – herbicidai – dėl poveikio sveikatai pastaraisiais metais vertinamas prieštaringai ir žemdirbiai raginami riboti tokių preparatų naudojimą. Tik kuo juos pakeisti? Arkanzaso žemės ūkio eksperimentų stoties (JAV) tyrėjai ir inžinieriai teigia, kad žemo dažnio mikrobangos sunaikina net žemėje esančias piktžolių sėklas ir šio metodo efektyvumą tikrina jau bandymų laukuose.

915 MHz dažnio mikrobangų naudojimas auginant maisto produktus perspektyvus, nes yra tvarus ir be chemijos, tvirtina mokslininkai ir inžinieriai. Jie tikisi, kad šis kovos su piktžolėmis būdas puikiai tiktų ne tik tradiciniam, bet ir ekologiniams ūkiams.

Fiziologijos ir molekulinės biologijos specialistė, profesorė Nilda Burgos tvirtina, kad piktžolių sėklų pasėliuose sumažinus bent 50 proc., jau būtų pasiektas reikšmingas tikslas. Tai, viena vertus, papildytų herbicidų poveikį, kitas vertus, leistų sumažinti jų naudojimą.

Mikrobangų metodas, tyrėjų nuomone, pranašesnis nei piktžolių sėklų smulkintuvai, nes jie negali sunaikinti jau išbyrėjusių arba į dirvą įkritusių sėklų. Užtat žemo dažnio bangos prasiskverbia į gilesnį žemės sluoksnį ir sėkmingai jas neutralizuoja.

Žemo dažnio 915 MHz mikrobangos su vandens molekulėmis sąveikauja panašiai kaip aukšto dažnio, pritaikytos namų mikrobangų krosnelėse, kuriose spraginame kukurūzus. Temperatūrai pakilus, sėklos embrionas sunaikinamas. Tik priešingai nei naudojamos buityje, žemo dažnio bangos gali prasiskverbti į dirvožemį giliau.

Preliminarių tyrimų metu, ryžių pasėlyje buvusias piktžolių sėklas mikrobangos sunaikino beveik 9 cm gylyje. Tęsti bandymus paskatino tai, kad po to tokio „valymo“ greitai atsigavo naudingi dirvožemio mikroorganizmai ir grybai, padedantys augalams įsisavinti maistines medžiagas, skaidyti herbicidus.

Dar vienas tokio piktžolių naikinimo būdo privalumas – mikrobangų technologija vienodai veikia herbicidams atsparias ir jautrias piktžoles.

Arkanzaso žemės ūkio eksperimentų stoties tyrėjai pasirinko būtent 915 MHz dažnio bangas, nes jos palyginti su 2450 MHz mikrobangomis, naudojamomis namų mikrobangų krosnelėse, geba giliau prasiskverbti į dirvą ir tolygiau paskirstyti šilumą.

Pradėję bandymus ūkininko laukuose, mokslininkai turi galimybę išbandyti naująją technologiją, reguliuodami bangų dažnį, ir ištirti, kaip skirtingi dažniai veikia piktžolių sėklas įvairiuose dirvožemiuose ir skirtingame gylyje. Pavyzdžiui, ryžiams auginti tinkamoje dirvoje dominuoja molis, leidžiantis sulaikyti vandenį, bet medvilnė nemėgsta užmirkstančios žemės ir auga gerai nusausinamuose laukuose.

Laukuose bus naudojami kardaniniai velenai, kaip mikrobangų energijos šaltinis. Pirmuose bandymuose, kad būtų išnaikintas maksimalus sėklų kiekis, prireikė 30 kilovatų galios. 50 arklio galių variklis gali generuoti 25 kilovatus, o ūkininkų paprastai naudojamų traktorių variklių galia didesnė – nuo ​​85 iki 410 arklio galių.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis