Columbus +4,7 °C Debesuota
Antradienis, 8 Bal 2025
Columbus +4,7 °C Debesuota
Antradienis, 8 Bal 2025

ŪP redakcijos nuotr.

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Žieminiai pasėliai laukia žiemos

2025/01/04


Praėjusių metų gruodžio orai labiau priminė vėlų rudenį ar ankstyvą pavasarį nei žiemą. Ūkininkai, įvairiuose Lietuvos regionuose auginantys žiemkenčius, tvirtino, kad iki Naujųjų Metų pasėlių būklė buvo gera arba gana gera. Ar tokios būklės javai sulauks ir tikro pavasario, prognozuoti nesiryžtama, nes baigiasi tik pirmasis žiemos etapas.

Daugiau kenkėjų

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) vyriausiosios augalininkystės specialistės Giedrės Masliukovienės teigimu, labai sunku ką nors prognozuoti, nes situacija keičiasi kas savaitę, tad geriausia palaukti žiemos pabaigos. „Pati normaliausia žieminių javų būklė būtų, jei būtų pašalę ir pasnigę. Meteorologai prognozuoja atšalimą. Labai gerai bus, jei šaltis ateis su sniegu. Pasėlių likimas dažniausiai tampa aiškus anksti pavasarį – kovo mėnesį. Dar bus visko“, – „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo G. Masliukovienė. Anot jos, pernai žemdirbiai derlių nuėmė anksčiau nei įprastai, o tai leido optimaliu laiku paruošti dirvą ir pasėti žiemkenčius. Sėjant žieminius rapsus ir jiems dygstant, kai kuriuose rajonuose trūko drėgmės, todėl jų augimas ir išsivystymas – skirtingas. Sėjant žieminius kviečius, drėgmės pakako, todėl juos pasėjus optimaliu laiku ar šiek tiek pavėlinus sėją, augalai puikiai sudygo ir vystėsi.

LŽŪKT atlikti stebėjimai parodė, kad šiemet rapsuose kenkėjų rasta daugiau nei pernai, nes itin šilta rudens pradžia sudarė palankias sąlygas plisti ir šakniagumbiniams paslėptastraubliams, lapkočių minamusėms, kopūstinėms kandims ir virusinių ligų platintojams – amarams bei cikadoms. Net 20 proc. ankstyvos sėjos žieminių kviečių pasėlių fiksuotos rudosios rūdys, o 15 proc. pasėlių yra pažeidusi miltligė.

Atrodo gerai

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Kauno r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius patikino, kad kol kas rajono žemdirbiai jokių didesnių bėdų neturėjo, laukai gražiai žaliuoja. Nei didelių lietų, nei sausros nebuvo, nors Kauno rajone klimatinės sąlygos susiklosto gana skirtingai. Vienų ūkininkų laukai šlapi, pas kitus – džiūsta.

M. Maciulevičiaus nuomone, praėjusių metų pabaiga buvo nebūdingai šilta ir šis periodas buvo ilgas. Kai kur ant medžių net buvo matyti besiruošiančių skleistis pumpurų, o, šylant klimatui, gali visokių įdomybių nutikti. Tiesa, jokių ekstremumų ir nuokrypių nuo normos nematyti. „Gal pavieniuose ūkiuose visko yra, bet bendras vaizdas neblogas“, – ŪP konstatavo M. Maciulevičius.

Optimistiškai nusiteikęs ir LŪS Rokiškio r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius. „Manau, laiku pasėti žieminiai pasėliai atrodo visai gerai. Spalio mėnesį pasėti irgi gerai sudygo, pradėjo šakotis. Iš vėliau pasėtų kviečių didelio derliaus gal nereikėtų tikėtis, tačiau galima siekti didesnių grūdų ir per kokybę gauti gerą derlių. Rapsų laukai taip pat gerai atrodo, augalai nei pašalę, nei prigėrę. Drėgmės pakanka, kai kur jos net per daug. Sniego šiek tiek buvo iškritę, bet jis labai greitai išnyko. Žiemkenčiams pavojingiausias šaltukas be sniego – esant –1–2 °C temperatūrai ir stipriam vėjui, jiems blogiau, nei esant –20 °C temperatūrai ir daug sniego. Jei pašals, esant drėgmės pertekliui, šaltis gali sutraukyti šaknis. Būtų geriausia, jei šaltis stiprėtų pamažu. Rajone daugiausia auginama žieminių kviečių, po to – rapsai, grikiai.“

„Jei užšals ir pasnigs – viskas bus gerai. Dėl rapsų, nors ir stiprokai ūgtelėję, jokios tragedijos nėra. Bus blogai, jei pridrėbs sniego ir žemė nebus įšalusi. Viskas priklausys nuo gamtos, ūkininkai jai jokios įtakos daryti negali, svarbu, kad neiššustų pavasarį. Su gamta nesusitarsi, o iš naujos valdžios laukiame palankių sprendimų ūkininkams“, – ŪP kalbėjo LŪS Panevėžio skyriaus pirmininkė Danguolė Kuzmienė.

„Laukai kai kur yra pamirkę, bet kas tvarkingai pasėjo ir rapsų augimą sustabdė, tų pasėliai atrodo neblogai, net geriau nei paskutinių kelerių metų vidurkis. Visi ūkininkai sėją vėlino, todėl žaliosios masės gal kiek ir trūktų. Dabar mūsų rapsų laukai atrodo įspūdingai, kaip prieš 15 metų atrodė Vokietijoje. Pagal senas technologijas sėję rugpjūčio pabaigoje, patiria iššūkių. Kviečių sėjimas spalį nieko jau nestebina ir būna neprasti derliai. Rapsus spėjame pasėti po kukurūzų nuėmimo. Tad klimato kaita atneša ir galimybių, ir iššūkių“, – situaciją ŪP apibūdino LŪS Šilalės krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Kęstutis Andrijauskas.

LŪS Telšių r. ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė situacija žiemkenčių pasėliuose nesiskundė, nors, jos nuomone, būtų gerai, jei pašaltų ir pasnigtų. Telšių r. dominuoja kvietrugiai, kurie geriau ištveria žiemą ir labiau tinka gyvulių pašarams. „Mūsų krašte vyrauja mišrieji ūkiai. Žinoma, auginame ir kviečius, ir rapsus, ir miežius. Pasirinkimą, kokią kultūrą auginti, dažniausiai lemia supirkimo kainos“, – ŪP aiškino Z. Dargienė.

LŪS Zarasų skyriaus pirmininkas Darius Viliūnas džiaugėsi, kad viskas gerai – nei peraugusių, nei išmirkusių žiemkenčių plotų rajone nėra. Be to, dirvožemyje drėgmės pakanka, tik vandens telkiniuose trūksta vandens. Tarp auginamų kultūrų rajone dominuoja žieminiai kviečiai, rapsų auginama nedaug, nes Zarasai yra gyvulininkystės kraštas.

„Biržų r. pasėlių vaizdas margas – yra ir labai gražiai atrodančių, ir dėl sausros silpnai sudygusių plotų. Didesnę dalį sudaro prasčiau sudygę žiemkenčiai. Šiltas ruduo užsitęsė, todėl ligų sukeltų augalų pageltimų galima pamatyti ant įvairių kultūrų: rapsų, kviečių, kvietrugių, miežių. Anksčiau pasėtus, vešlesnius pasėlius jau užpuolė ligos. Pavasarį teks purkšti insekticidais“, – ŪP sakė LŪS Biržų r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Tadas Micikevičius.

Anot LŪS Jonavos r. ūkininkų sąjungos pirmininko Ričardo Žebrausko, šiuo metu gamtoje – tarsi lengvas pavasaris. Tai kitus žmones ir džiugina, bet žemdirbių – nelabai. „Tikimės, kad artimiausiu metu ateis palankesni orai – prasidės tikra žiema ir situacija normalizuosis. Žiemkenčiai atrodo gražiai, sėja buvo kokybiška, ūkininkai suspėjo atlikti visus numatytus darbus, pasėliai atrodo daug žadančiai“, – pastebėjo R. Žebrauskas.

Pasirodė miltligė

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis