Columbus +10,4 °C Rūkas
Penktadienis, 4 Bal 2025
Columbus +10,4 °C Rūkas
Penktadienis, 4 Bal 2025

Žieminiams pasėliams – išmėginimas drėgmės pertekliumi, o dabar šalčiu

2023/11/30


Dėl nepalankių orų sąlygų daug kur Europoje vėlavo žieminių javų sėja, dažnos ir gausios liūtys didelėje Vakarų ir Šiaurės Europos dalyje trukdė lauko darbus ir neigiamai paveikė pasėlius, skelbiama Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro (JTC) pasėlių stebėsenos agentūros MARS lapkričio mėnesio apžvalgoje.

Didžiojoje Europos dalyje rudenį vyravo šiltesnės, tačiau drėgnesnės nei įprastais metais sąlygos.

Nuo spalio pradžios sąlygos žieminių javų sėjai iš esmės buvo palankios didžiojoje Vidurio Europos dalyje.

Tačiau nuo spalio vidurio Vakarų ir kai kuriose Šiaurės Europos šalyse gausūs krituliai stabdė sėjos darbus, o pietryčių Europoje lėmė prastą dygimą.

Vakarų Europoje žieminių javų sėją ir pasėlių dygimą trikdė dažnos ir gausios liūtys.

Skandinavijos ir Baltijos šalyse žieminių javų sėja buvo baigta spalio mėnesį įprastais terminais. Kai kuriose vietose dėl užmirkimo pavasarį vasarinius javus gali tekti atsėti.

Rytų Europoje sėja vėlavo, nes dirvose trūko drėgmės, o paskui prasidėjo dažni lietūs ar užsitęsė sausros. Padidėjo kenkėjų rizika, pasėliai silpnai dygo.

Dalyje Pietų Europos dėl užsitęsusios aukštesnės už vidutinę temperatūros ir negausių kritulių žieminių kviečių sėja vėlavo.

Europoje sąlygos žieminiams pasėliams
© MARS: ekstremalūs krituliai Šiaurės ir Vakarų Europoje. Baltijos šalyse fiksuotas lietaus perteklius.

Orų sąlygos ne tik trukdė žieminių kultūrų sėją bei pasėlių dygimą, bet ir paveikė bulvių, cukrinių runkelių derliaus nuėmimą, sukėlė potvynius.

Tuo tarpu rytų Ispanijoje, pietų Italijoje ir ypač rytų Rumunijoje bei Bulgarijoje tęsėsi sausros – dėl to taip pat vėlavo sėja, sėkla prastai dygo.

sąlygos žieminiams pasėliams
© MARS: regionai, kuriuose padaryta žala žieminiams augalams. Tarp šių regionų – ir Lietuva.

Lapkričio pabaigoje Vakarų Europoje ir Viduržemio jūros regione prognozuoti gerokai šaltesni nei įprastai orai, 0,5–2°C vėsesni už vidutinį ilgametį vidurkį; Skandinavijoje ir Baltijos šalyse – 8°C šalčio anomalija.

 

ŪP portalas su JTC MARS 2023 m. lapkričio mėn. ataskaita

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis