Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Zigmanto Balčyčio ledkalnis Dalios Grybauskaitės „Titaniko“ nepaskandino

2014/05/27


Lietuvos žemdirbiai po dešimties metų vėl turės savo atstovą Europarlamente

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS „ŪP“ korespondentas

Valdančiosios socialdemok­ratų partijos kandidato į prezidentus  Zigmanto Balčyčio štabas  rinkimų antrojo turo naktį  matė daug pranašiškų, lemtingų, chiromantinių ir astrologinių  ženk­lų, pranašaujančių Z. Balčyčio pergalę. Net buvo atkreiptas dėmesys, kad  socialdemokrato europarlamentaro varžovės, dabartinės prezidentės Dalios Grybauskaitės rinkimų  štabas įsikūręs   Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų salėje „Titanikas“. Taip pat buvo pavadintas ir Didžiosios Britanijos keleivinis laivas, prieš 102 metus vieną gražų balandžio sekmadienį pakeliui į Niujorką užplaukęs ant ledkalnio ir  nuskendęs Atlanto vandenyne. Tačiau  katastrofa šį kartą ištiko  ne „Titaniką“, o ledkalnį. Vos užsidarius balsavimo  būstinėms ir  į Vyriausiąją rinkimų komisiją   pradėjus plaukti  duomenims apie kandidatų gautus balsus,   D. Grybauskaitė iškart išsiveržė į priekį, jos pranašumas augo kaip ant mielių, o suskaičiavus visus rinkimų biuletenius paaiškėjo, kad prezidentė dar penkerius metus vadovaus valstybei, įtikinamai nugalėjusi  savo varžovą: už D.  Grybauskaitę balsavo 700 tūkst. 647 rinkėjai (58,17 proc.), o už Z. Balčytį  - 485 tūkst.  968 (40, 14 proc.).

Nesuteikė  paguodos pastarųjų dvejų metų nuolatiniams visuomenės apklausų lyderiams ir tą pačią dieną  vykę rinkimai į Europos Parlamentą: partijų reitinguose nuolat sulaukdavę 28-30 proc. gyventojų simpatijų, socdemai, surinkę tik apie 17 proc. balsų, pralaimėjo opozicinei  Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams. Rinkimus galima laikyti tikru Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos triumfu – po dešimties  metų partija vėl turės atstovą Europos Parlamente.

Istorinė pergalė įkvepia naujiems žygiams Dar kartą  gautą „žmonių pasitikėjimo mandatą“ prezidentė D. Grybauskaitė sekmadienio vakarą   pavadino „ istorine pergale“. „Antrą kartą iš eilės Lietuvoje dar nebuvo išrinktas nė vienas prezidentas“, - spaudos konferencijoje savo rinkimų štabe pabrėžė prezidentė. Vakar rytą  D. Grybauskaitė susitiko su „pralaimėjusiųjų“  premjeru Algirdu Butkevičiumi, vidurdienį surengė nugalėtojos  spaudos konferenciją, papasakojo apie paskutinės savo penkerių metų kadencijos gaires,  vėliau išskrido į Briuselį su kitų ES šalių lyderiais  aptarti Europos Parlamento ir Ukrainos rinkimų rezultatų. Pasak prezidentės,  vėliau ji vyks į Vokietiją, Lenkiją.

Konservatoriai pajuto jėgų antplūdį O Lietuvoje D. Grybauskaitė numato  „Vyriausybės pokyčių“.  Po šių žodžių nejaukiai turėjo pasijusti Darbo partijos, nesutariančios su valstybės vadove, deleguoti ministrai.  Anot  Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų pirmininko Andriaus Kubiliaus, po netikėtai pasibaigusių  Europos Parlamento  rinkimų  reikėtų pasvarstyti apie naująją valdančiąją koaliciją.  Žurnalistų paklaustas, ar galėtų sėsti į vieną koalicijos valtį su socialdemokratais, A. Kubilius priminė, kad  2006-2008 metais konservatoriai palaikė socdemo Gedimino Kirkilo mažumos Vyriausybę,  o šiandien  dešinieji darniai  dirba kartu su kairiaisiais Vokietijoje.

bronis-ropeVienuolika mandatų pasidalijo septyniese Po tą pačią gegužės 25-ąją vykusių Europarlamento rinkimų paaiškėjo, kad  iš viso 6 partijos ir vienas rinkimų susivienijimas  deleguos savo pasiuntinius į   Europarlamentą: du – Tėvynės sąjunga (politikų dinastijos tradicijas pratęsusį Gabrielių Landsbergį ir  diplomatijos veteraną Algirdą Saudargą), taip pat du – socialdemokratai (dabartinius europarlamentarus Viliją Blinkevičiūtę ir Z. Balčytį), irgi du  - Liberalų sąjūdis (profesionalų lošėją Antaną  Guogą ir buvusį vyriausiąjį euroderybininką Petrą  Auštrevičių) bei  Tvarkos ir teisingumo partija (eksprezidentą Rolandą Paksą ir dar neapsisprendusį, ar dirbs Strasbūre, aplinkos ministrą Valentiną Mazuronį). Po vieną europarlamentaro mandatą turės Darbo partija (jos garbės pirmininkas Viktoras Uspaskichas), lenkų ir rusų aljansas  (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis) bei  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (organizacijos pirmininkas  agroverslininkas, mecenatas Ramūnas Karbauskis).

„Valstiečiai“ deleguos merą? 6,6 proc. balsų iškovojusios Valstiečių ir žaliųjų  sąjungos (LVŽS)  vadovas  R.  Karbauskis siūlys į Europos Parlamentą vykti  antrajam po „valstiečių“ rinkimų sąrašo reitingavimo likusiam  Ignalinos r.  merui, buvusiam kandidatui į šalies prezidentus Broniui Ropei. Pasak R. Karbauskio, B. Ropė  kartu su konservatoriais G. Landsbergiu ir A. Saudargu  prisidės prie EP  Europos liaudies partijos frakcijos. „Valstiečių“ ideologija artimiausia  EP  Žaliųjų frakcijos idėjoms, tačiau jai priklausyti labiausiai trukdo Europos gamtosaugininkų  neatsakingas požiūris į šeimos vertybes, lengvabūdiškas siūlymas įteisinti Europos Sąjungoje  tos pačios lyties asmenų santuokas“, -  teigė  R. Karbauskis.

Briuselio struktūrų žinovas – už borto Žemės ūkio rūmai (ŽŪR), Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS)  ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA)  per Europarlamento rinkimų kampaniją  agitavo už žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorių Mindaugą Maciulevičių. „Ūkininko patarėjo“ kalbinti  ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas, LŪS vadovas Jonas Talmantas ir LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis apgailestavo, net piktinosi, kad LVŽS rinkimų sąrašas buvo sudarytas netinkamai, įtraukta visiškai atsitiktinių, apie žemdirbystę nieko neraukiančių žmonių, o tikras ES bendrosios žemės ūkio politikos žinovas M. Maciulevičius, Lietuvos žemdirbių rekomenduotas į ES patariamąją instituciją,   Europos ekonominių ir socialinių reikalų komitetą, ir sėkmingai dirbantis Briuselyje, liko už borto, nors vienintelis iš LVŽS kandidatų prižadėjo žemdirbių  savivaldai, kad, patekęs į EP, pasirinktų  Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetą.

Liktų it musę kandę „Pirminiame partijos sąraše M. Maciulevičius buvo trečias, rinkėjai reitinguodami jį nustūmė į 4 vietą, aukščiau atsidūrė Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis. Jeigu ir B. Ropė, kuris vis dėlto yra mūsiškis, atsisakytų mandato, sveikuolių vadas greičiausiai  nebūtų toks kilnus. Lietuva vėl neturėtų Europarlamente savo atstovo agrarininko“, -  atsiduso LŽŪBA generalinis direktorius J. Sviderskis.  LŪS pirmininko J. Talmanto nuomone, „valstiečiai“ apgavo  žemdirbiškąją visuomenę. „Tai mūsų, ūkininkų sąjungos, Rūmų, bendrovių asociacijos bendromis pastangomis  kaimas vėl balsavo už „valstiečius“. Po tokios „padėkos“ per  savivaldybių, Seimo rinkimus galime pasirinkti ir kitus favoritus“, - užsiminė J. Talmantas.

Geriausias žemdirbių kandidatas LVŽS vadovas R. Karbauskis paaiškino „Ūkininko patarėjui“, kad į Briuselį važiuos geriausias įmanomas „valstiečių“ kandidatas. „Žemdirbių savivalda agitavo už M. Maciulevičių, bet atėjus rinkimų dienai per menkai jį parėmė. Padėtis, kurią Rūmai ir LŽŪBA su LŪS projektavo, nesusiklostė. B. Ropė dar ilgiau išstudijavęs Briuselio ir Strasbūro koridorius.  Be to, po prezidento rinkimų  Ignalinos r.  merą pažįsta visa Lietuva, jis tapo „sunkiasvoriu“ politiku“, - tvirtino agroverslininkas ir  etnokultūros  rėmėjas R. Karbauskis, savo EP mandatą atidavęs B. Ropei. Pastarasis stengsis patekti į EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetą.

LR prezidentūros nuotrauka

 UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis