2025 m. liepos 1 d. įsigaliojo nauja Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo redakcija, atnešusi pokyčių ir melioruotos žemės naudotojams.
Vienas iš pagrindinių pakeitimų – nebeliko termino „melioracijos statinių apsaugos zona“, tačiau tai nereiškia, kad atsisakyta ir pačios melioracijos statinių apsaugos.
Kas lieka nepakitę?
Kaip ir anksčiau, draudžiama:
- važiuoti per melioracijos griovius;
- tvenkti melioracijos griovių vagas;
- melioracijos grioviuose ir jų šlaituose ganyti gyvulius;
- sandėliuoti medieną, statybines medžiagas, pašarus, trąšas;
- pilti gruntą, atliekas, išleisti nuotekas į drenažo sistemas;
- arti žemę arčiau kaip 1 metras nuo griovio šlaito viršutinės briaunos;
- užstatyti polderių pylimų vidinius šlaitus ir kanalų juostas;
- šiose vietose sodinti medžius ar krūmus.
Kokie pasikeitimai įsigaliojo liepos 1 d.?
1. Melioracijos statinių apsaugos juostų pločio pokyčiai:
- Vietoj anksčiau galiojusios 15 m apsaugos zonos nuo melioracijos griovio šlaito viršaus, dabar taikoma 5 metrų apsaugos juosta.
- Polderių atveju – ūkinė veikla ribojama tik pačiame pylime ir arčiau kaip 5 metrai nuo išorinio šlaito papėdės (vietoj buvusių 15 m).
- Drenažo rinktuvų apsaugos juosta išliko 15 m į abi puses nuo ašies, tačiau atsikasus rinktuvo buvimo vietą ir parengus rinktuvo inžinerinių tinklų planą, apsaugos juosta gali būti sumažinta iki 5 m, o urbanizuotose ir (ar) urbanizuojamose teritorijose – po 2,5 metro. Atsižvelgiant į žemės sklype įrengtus inžinerinius įrenginius, kai kuriais atvejais galima sumažinti apsaugos juostą net iki 1 metro į abi puses nuo bendrojo naudojimo drenažo rinktuvo ašinės linijos (išskyrus taršos šaltinius). Visi mažinami atstumai turi būti suderinti su savivaldybės administracija.
2. Papildomi ribojimai:
- Įvesta nauja nuostata, draudžianti tverti tvoras, sodinti želdinius, statyti kitus kliuvinius arčiau kaip 5 metrai nuo melioracijos griovio šlaito viršutinės briaunos, jeigu tai trukdytų melioracijos statinių priežiūrai ar remontui.
- Išimtis taikoma deklaruotose ganyklose Ūkinių gyvūnų registre įregistruotiems žolėdžiams ūkiniams gyvūnams ganyti, kur gali būti įrengiami laikini vieliniai ar elektriniai aptvarai, tačiau tik ganymo metu.
Derinimo pareiga – išlieka
Kaip ir anksčiau, visos planuojamos veiklos, galinčios turėti įtakos melioracijos statinių funkcionavimui, privalo būti suderintos su savivaldybe. Nesuderinus su savivaldybe, draudžiama vykdyti kasybos, statybos ar požeminius darbus giliau nei 0,7 metro; įrengti nepratekamus dirbtinius vandens telkinius; sodinti medžius, krūmus ar įveisti mišką.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad savivaldybės administracija turi teisę nepritarti veiklai, jeigu ji galėtų trukdyti melioracijos sistemų veiklai arba padaryti joms žalą.
ŽŪA informacija