Columbus +1,8 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024
Columbus +1,8 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024

Žymaus selekcininko Jono Bulavo 120-osios gimimo metinės

2023/06/23


Šiemet sukanka 120 metų, kai Rokiškio apskrityje, Ginotų kaime gimė garsus Lietuvos mokslininkas selekcininkas Jonas Bulavas (1903–1984 m.). Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės institutas ir Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslų skyrius birželio 12 d. suorganizavo iškilaus selekcininko jubiliejaus paminėjimo renginį.

Išsamų pranešimą apie selekcijos mokslo ištakas ir prof. J. Bulavo biografiją bei indėlį augalų selekcijos srityje perskaitė akad. dr. Vytautas Ruzgas. Jo teigimu, į Nacionalinį augalų veislių ir ES žemės ūkio augalų rūšių veislių sąrašą iš viso buvo įrašytos 27 LAMMC sukurtos javų veislės, šiuo metu įrašytos 7.

Dr. Algė Leistrumaitė perskaitė pranešimą „Miežių selekcija Lietuvoje – šimtmečio kelias“. Jos teigimu, miežių pasėlių plotai turi tendenciją mažėti, nors nuo 1922 metų, kai buvo įkurta Dotnuvos selekcijos stotis, tik miežių selekcija vyko nenutrūkstamai.

VDU Žemės ūkio akademijos prof. Vytautas Šlapakauskas apžvelgė J. Bulavo – Akademijos rektoriaus – veiklą ir nuopelnus šalies švietimui bei mokslui.

1921 m. J. Bulavas pradėjo mokytis Dotnuvos žemės ūkio technikume, kurį baigė 1925 m. 1928 m. baigė Žemės ūkio akademiją, 1930 m. buvo paskirtas Dotnuvos selekcijos stoties vedėjo pavaduotoju, 1940 m. – direktoriumi. 1941 m., Lietuvą okupavus vokiečiams, dirbo Savitiškio linininkystės bandymų stotyje selekcininku ir skyriaus vedėju, vėliau Plungės žemės ūkio mokykloje mokytoju. Po Antrojo pasaulinio karo J. Bulavas vėl buvo paskirtas Dotnuvos selekcijos stoties direktoriumi, iš naujo subūrė selekcininkų kolektyvą, rūpinosi ūkio pertvarkymu, plėtė selekcinio darbo apimtis.

Šalia organizacinio, J. Bulavas intensyviai dirbo tiesioginį selekcininko darbą. Sukūrė žieminių kviečių veisles ‘Pergalė’ ir ‘Raudonieji’ ir ‘Dotnuvos 458’, miežių veisles ‘Auksiniai II’, kurie net 40 metų buvo įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą ir plačiai auginti Lietuvoje, ‘Džiugiai’. 1953 m. apgynė daktaro (tada kandidato) disertaciją tema „Lietuvos TSR sąlygoms tinkamų miežių veislių išvedimas“. 1956 m. buvo išrinktas Sąjunginės žemės ūkio ir Lietuvos mokslų akademijos nariu korespondentu.

1956 m. J. Bulavas buvo paskirtas Žemės ūkio akademijos rektoriumi, o nuo 1957 m. – Augalininkystės katedros vedėju. 1961 m. jam suteiktas profesoriaus vardas. Parengė vadovėlius „Augalų selekcija ir sėklininkystė“ (1963 m.), ir „Bendroji augalų selekcija“ (1970 m.). 1968 m. tapo habilituotu daktaru apibendrindamas selekcinio darbo rezultatus veikale „Kviečių ir miežių selekcija Lietuvoje“.

 

LAMMC informacija

Dalintis