Obuolių paklausą koreguoja koronavirusas

Bendrovės „Luksnėnų sodai“ direktorius Vaidas Stanaitis, nepaisant sudėtingo laikmečio, Naujuosius metus pasitinka nusiteikęs optimistiškai.

Visą pasaulį apėmusi COVID-19 pandemija neaplenkė ir sodininkystės. „Ankstesniais metais šiuo metu kasdien parduodavome po 5–6 tonas obuolių, o dabar per savaitę parduodame po 10–15 tonų“, – apie sumažėjusį pardavimą sakė UAB „Luksnėnų sodai“ direktorius Vaidas Stanaitis.

Per prekybos centrus

Didžiausi Pietų Lietuvos versliniai „Luksnėnų sodai“ jau antrus metus iš eilės išgyvena sunkmetį. 2019-siais dėl pavasarį užklupusių didelių šalnų nukentėjo derlius.

Šiais metais obuolių pilni šaldytuvai – užderėjo daugiau nei vidutiniškai, tačiau dėl visą šalį sukausčiusios pandemijos realizacija stringa. Kol kas parduota vos per 100 tonų obuolių, o daugiau nei dešimt kartų didesnis kiekis savo eilės laukia saugyklose.

Anot V. Stanaičio, įprastai pagal programą „Vaisiai ir daržovės į mokyklas ir darželius“ bendrovė kasmet priduodavo apie 50 tonų obuolių, gaudama didesnę kainą. Praėjusiais mokslo metais mokykloms pradėjus dirbti nuotoliniu būdu ir sumažėjus darželius lankančių vaikų skaičiui, ši rinka užsivėrė.

Nutrūko, nors ir nedideli, užsakymai į Didžiosios Britanijos lietuvių parduotuvėles. „Lietuvoje mažose parduotuvėlėse prekyba obuoliais irgi sustojo. Tikriausiai žmonės laikosi karantino, nevaikšto į parduotuves ir perka tik būtiniausius produktus – duoną, pieną. Obuolys nėra brangi prekė, palyginti su atvežtiniais citrusiniais vaisiais, bet paklausos nėra. Liko pagrindinė realizavimo galimybė – prekybos centrai“, – pasakojo „Luksnėnų sodų“ vadovas.

Supirkimo kainos nedžiugina

Obuolių supirkimo kainos sodininkams šiemet irgi nėra palankios. Sezono pradžioje buvo kiek aukštesnės, bet vėliau krito. Pastaruoju metu vidutinė pardavimo kaina svyruoja apie 40 ct už kilogramą be PVM.

„Parduodame kiek didesne kaina, tačiau prekybos tinklai paskelbia akciją ir ji sumažėja. Dalyvauti akcijose neatsisakome, nes tada nuperkamas didesnis obuolių kiekis, nors ir ne taip pelningai“, – sakė V. Stanaitis.

Dėl nepalankių gamtos sąlygų, kurios buvo geros ligoms ir kenkėjams plisti, nukentėjo obuolių kokybė. Užderėjo daug nekondicinių obuolių, kuriuos sodininkams teko parduoti sulčių gamybai. Dalį nepatraukliai atrodančių obuolių, bet išsaugojusių visas vertingas maistines savybes luksnėniškiai pardavė Lietuvos verslininkams. Nemažai obuolių sultims iškeliavo į Lenkiją, kur jų paklausa neribota, tačiau supirkimo kainos gana žemos, todėl gaunami pinigai nepadengia auginimo kaštų. Iš pradžių nekondicinius obuolius pardavė po 12 ct už kilogramą, o dabar jų supirkimo kaina vos siekia 10 ct be PVM.

Skęstančiųjų gelbėjimas…

Pandemija sumažino darbuotojų skaičių. Obuolius rūšiuoja Diana Nartautaitė ir Janina Surdokienė.

Itin prastas derlius 2019 metais, kai luksnėniškiai priskynė tris keturis kartus mažesnį derlių nei pernai, ir pirmoji pavasarinė pandemijos banga lėmė, kad bendrovei teko skolintis pinigų atlyginimams ir apyvartinėms lėšoms. „Obuoliais prekiaujame nuo rugsėjo iki gegužės, o išgyventi reikia visus metus. Net ir gera kaina pardavus 300 tonų obuolių, gautų lėšų neužteko. Nusprendėme pasiskolinti ir šis žingsnis pasiteisino. Džiaugiuosi, kad nereikėjo atleisti nė vieno darbuotojo. Pavyko išsaugoti visas dvidešimt nuolatinių darbo vietų ir suteikti darbą šešiems žmonėms, dirbantiems pagal paslaugų kvitus. Nebuvo nutraukta ir daugelio metų tradicija kasmet atsodinti apie du hektarus sodo naujomis obelaitėmis, kurias šį kartą nusipirkome iš Olandijos sodininkų. Dabar bandome atsigauti“, – apie kovą su bendrovę ištikusiais sunkumais kalbėjo V. Stanaitis.

Pandemija ir karantinas sutrikdė ne tik obuolių prekybą, atsirado ir papildomų rūpesčių organizuojant darbą. Rūšiuojant obuolius reikia dėvėti kaukes, išlaikyti atstumą, kad prie vieno stalo dirbtų tik du žmonės. V. Stanaičio pastebėjimu, tai nėra labai patogu.

Parama pakeliui

Bendrovė „Luksnėnų sodai“ įkurta 1994 metais. 180 hektarų užimančiuose soduose dzūkai augina per 40 veislių obelų. Dominuoja žieminės atsparios šalčiams ir ligoms veislės, reikalaujančios mažiau priežiūros, tačiau pasižyminčios puikiomis skonio savybėmis. 65 hektarai sodų yra ekologiniai, juose auginama vienintelė obelų veislė ‘Bogatyr’. Likusioje dalyje auginami nacionalinės kokybės sertifikatu žymimi obuoliai.

Europos Komisija pritarė, kad Lietuvos žemės ūkio veiklos subjektams, dėl šalnų praėjusį pavasarį patyrusiems nuostolių nukentėjus sodų ir uogynų derliui, būtų skirta 1,5 mln. eurų parama. Tačiau ji kol kas 260 nukentėjusių šalies sodininkų nepasiekė.

„Nacionalinėje mokėjimo agentūroje patikino, kad paramos tikrai sulauksime po Naujųjų metų. Vadinasi, pagalba ateis praėjus beveik porai metų nuo to laiko, kai patyrėme žalą. Kaimyninėse šalyse – Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje – į nukentėjusius sodininkus valdžios požiūris buvo kitoks. Jie paramą seniai gavo ir ja pasinaudojo. Mums teko verstis, kaip sugebėjome. Dabar svarbiausia išgyventi sunkų periodą ir atsitiesti“, – optimizmo nestokojo V. Stanaitis.

Agnė VASIKAUSKAITĖ

ŪP korespondentė

 

UAB „Luksnėnų sodai“ nuotraukos

2021-01-06