Paprikos: mažos, didelės, spalvotos, kantuotos…

Neįtikėtina, bet garliaviškė medikė Jūratė Vilimienė, pirmąkart pabandžiusi auginti paprikas, derliumi nustebino daugelį patyrusių augintojų ir žinovų. Ne kiekvieną ilgametį augintoją pradžiugina ši įnoringa daržovė. Kaip tai pavyko ir kuo įdomios pasirinktos veislės?

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

‘Elephant Ear’.

Sužavėjo išvaizdos įvairovė

Prieš kelerius metus Vilimų šeima persikėlė gyventi į užmiestį, Garliavą, kur rado šiltnamį. Auginimo aistra užkrėtė J. Vilimienės draugė, pasidalijusi pomidorų sėklytėmis. Jau pirmas bandymas buvo sėkmingas – Jūratė įsitikino, kad daržovių gali užsiauginti savo jėgomis. Pradėjus domėtis pomidorų veislėmis, akys užkliuvo už paprikų, kurios pasirodė dar įdomesnės ir netgi įvairesnės.

„Susidomėjau paprikomis netikėtai, kai internete pamačiau moterį, pardavinėjančią jų sėklas – sužavėjo išvaizda, tad nusipirkau pabandyti, – prisipažino J. Vilimienė. – Buvau girdėjusi, kad paprikas auginti sudėtinga, kad jos kaprizingos, bet aš mėgstu iššūkius… Laikotarpis sutapo su karantinu, atsirado daugiau laiko, tad jį realizavau, kaip atrodė iš pradžių, sudėtingai eksperimentuodama.“

‘Benxi’– su dobilo formos vaisiais.

‘Blondy’.

‘Cobold’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anksti pavasarį namuose ji prisėjo daugybę įvairių veislių sėklyčių, nekantriai laukė, kada sudygs, pikiavo, sodino. Naudojo specialios žemės dygti, paskui – substrato, skirto pikiuotiems augalams. Sodinukais buvo nukrautos visos palangės, net porą papildomų stalų teko statyti.

Šįmet paprikos augo šiltnamyje, gal todėl anksti pradėjo megzti vaisius ir iškart nudžiugino derlingumu. Kas lėmė tokią sėkmę? Pašnekovė atsako trumpai: „Matyt, svarbiausia buvo šiluma. Paprikos maudėsi saulės spinduliuose, šiltai augo prie pietinio lango.“ Paprikos, kurios buvo pasodintos lauke, derėti pradėjo daug vėliau. Dar pasitaikė permaininga vasara. Per sausrą teko laistyti gausiai du kartus per savaitę.

‘Violgo’.

‘Sweet Chocolate’.

‘Dulce Italiano’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eksperimentą atlaikė

Štai paprikų veislės, sukūrusios įvairovės pilnatvę, jau pirmais metais už rūpestį atsidėkojusios gražiais ir skaniais vaisiais.

‘Zulu’ – ankstyva, derlinga veislė, įdomi dėl vaisių spalvų kaitos. Keras vidutinio aukščio, gana platus. Vaisiai saldūs, dekoratyvūs – visą laiką buvo juodos spalvos, bet kai prinoko, tapo tamsiai raudoni. Tai šiltnamio puošmena.

‘Dulce Italiano’ – vienas didžiausių atradimų. Veislė kilusi iš Italijos. Ypač derlinga, vaisiai vidutinio storumo sienelėmis, prinokę buvo stambūs, ilgi (gali siekti net iki 20 cm), labai skanūs. Dar viena šiltnamio dekoracija.

‘Benxi’ – veislė kilusi iš Kinijos. Vaisiai dobilo formos, šiek tiek suploti ir smarkiai briaunoti, tamsiai raudoni. Skaniai sultingo, aromatingo, saldaus skonio. Augalas buvo nelabai aukštas, nevešlus.

‘Violgo’ – originali išskirtinio grožio ir skonio veislė. Vidutinio dydžio, kaladėlės formos vaisiai sunoksta nuo purpurinės iki geltonos spalvos ir tampa tikra šiltnamio puošmena. Labai įdomu stebėti spalvų kaitą. Augalas neaukštas, tiktų auginti ir vazone. Labai derlinga veislė.

‘Blondy’ – aukštas, vešlus keras. Vaisiai cilindro formos, vidutinio dydžio. Kol prinoksta, spalva kinta nuo švelniai kreminės iki tamsiai geltonos. Vaisiai skanūs, vidutinio derlingumo.

‘Cobold’ – mažųjų paprikų hibridas iš Vokietijos. Vaisiai kubo formos, maži, nepaprastai skanūs. Kerai užauga neaukšti, tiktų auginti ir vazonuose.

‘Timia’ – vaisiai 20–25 cm ilgio, sunokę įgavo oranžinę spalvą, saldūs. Krūmas gana aukštas, reikalauja tvirtos atramos, veislė derlinga.

‘Andromeda’ – ankstyva veislė. Augalas vešlus, vidutinio aukščio. Vaisiai kubo formos, stambūs, tamsiai rudi (net į juodumą). J. Vilimienės šiltnamyje, palyginti su kitomis veislėmis, šios paprikos derėjo vidutiniškai.

‘Andromeda’.

‘Hamik’ – augalai vidutinio aukščio, vešlūs. Vaisiai nedidukai, oranžinės spalvos. Gana derlinga veislė (gali užauginti iki 25 vaisių).

‘Trapez’ – vaisiai buvo gana stambūs, kubo formos, raudonos spalvos. Tik derlingumo norėjosi didesnio, bet gal nepatiko vieta, nes buvo pasodintos šone.

‘Topepo Rosso’ – vaisiai labai gražūs, apvalūs, storasieniai, skanūs. Paprikų forma panaši į pomidorų. Derlinga veislė.

‘Gourment’ – augalai vidutinio aukščio. Vaisiai stamboki, kubo formos, prinokę buvo tamsiai geltoni, nors rašė, kad turėtų būti oranžiniai. Nelabai derlingi.

‘Sweet Chocolate’ – vidutiniškai ankstyva veislė. Vaisiai dideli, šokoladinės spalvos, skanūs, sultingi. Nustebino derlingumu. Viena iš J. Vilimienės veislių favoričių šiais metais.

‘Fatima’ – kilusi iš Čekijos. Augalas vidutinio aukščio, gana vešlus. Vaisiai stambūs ir net labai dideli, tamsiai raudoni, mėsingi, skanūs. Ši paprika padovanojo patį didžiausią šiltnamyje vaisių!

‘Elephant Ear’ – dar viena labai didelius vaisius subrandinanti veislė. Ji kilusi iš Kroatijos. Pats augalas vidutinio aukščio, vešlus. Vaisiai sodriai raudoni, skanūs, gali užauginti labai didelius, ilgus vaisius. Nors šįmet pašnekovei dar nepavyko susidraugauti su šia veisle, vaisiai buvo vidutinio dydžio.

‘Sweet Bite’ – labai derlinga veislė. Aukštas, vešlus augalas. Vaisiai nedideli, labai gardūs, saldūs, įvairių spalvų: geltoni, raudoni, oranžiniai. Tiesiog nusiskini ir skanauji.

‘Dumas’ – vidutiniškai ankstyva veislė. Augalas vidutinio aukščio. Vaisiai dekoratyvūs, apvalūs, forma primenantys pomidorus, sunokę tampa tamsiai raudoni, storomis sienelėmis. Augindama šią veislę, J. Vilimienė svajojo, kaip įdarys jas faršu.

 

Jūratės Vilimienės nuotraukos

 

 

 

paprikos, paprikų veislės