Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Pašarų gamybos kainą lemia ir pasirinkta technika

2015/05/18

pasaru ruosimasGyvulininkystės ūkiai išgyvena ne pačius geriausius laikus. Sumažėjusios produkcijos kainos verčia ieškoti kuo efektyvesnių būdų ūkio išlaidoms mažinti. Žemės ūkio technika prekiaujančios bendrovės „Dotnuvos projektai“ pardavimų vadybininko Romualdo Mankevičiaus tvirtinimu, tinkamai pasirinkta pašarų ruošimo technologija bei agregatai galėtų padėti gyvulių augintojams nemažai sutaupyti.

Tikslas – pigesni pašarai

Per šio pavasario šienapjūtę vargu ar daug ūkininkų įsigys naują techniką. Tačiau tai labai tinkamas laikas gerai įvertinti turimą techniką ir pagalvoti, ką reiktų atnaujinti.

„Pagrindinis motyvas, renkantis techniką, dažniausiai išlieka tas pats – kaip sutaupyti, kaip pigiau paruošti pašarus“, – sakė bendrovės „Dotnuvos projektai“ atstovas Romualdas Mankevičius.

Pasak pašnekovo, pašarų ruošimo proceso technologijų pradžių pradžia yra šienapjovė, vartytuvas ir grėblys. Atsižvelgiantį žaliųjų plotų dydį, reljefą, turimą traktorių, pasirenkamos pakabinamos ar prikabinamos šienapjovės. Jos gali būti su plaušintuvu ar be jo.

Jei žolė patenka ant plaušintuvo veleno su pirštais, žolės paviršiaus vaškinis sluoksnis pažeidžiamas, ir tada augalas atiduoda į aplinką daugiau drėgmės – greičiau džiūva. Tai ypač aktualu pirmajai pavasarinei žolei, kuri yra sodresnė, drėgnesnė. „Kverneland“ tipo šienapjovės, anot R. Mankevičiaus, turi dar daugiau galimybių. Jos ne tik gali dirbti su plaušintuvu, bet ir suguldo nupjautą žolę į pradalgę, paskleidžia ją visame nupjautame plote.

„Tai labai aktualu gaminant šienainį, arba apvytintos žolės silosą. Esant palankiems, nelietingiems orams, galima praktiškai išsiversti be vartytuvo. Dėl to sutaupoma laiko, degalų. Ta pati šienapjovė dar gali turėti žolės numetimo transporterį. Vadinasi, prikabinama šienapjovė gali atlikti tris funkcijas: pjauti ir guldyti žolę į pradalges, paskleisti žolę, ir, sukomplektavus dar ir žolės numetimo transporterį, kitą pradalgę paguldyti šalia kitos. Esant palankioms klimatinėms sąlygoms, galima, nenaudojant grėblio, paleisti savaeigį smulkintuvą, priekabą-rinktuvą ar presą. Šitaip per visą šienavimo sezoną galima nemažai sutaupyti“, – tvirtino „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Brangiausi pašarai – rulonuose

Pašarų ruošimo technologijos pasirinkimas – kitas svarbus aspektas, turintis įtakos šienavimo proceso efektyvumui. Ruloninis pašarų ruošimo būdas, pradėtas naudoti Lietuvoje praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio pradžioje, tebėra labai populiarus. „Ši technologija patogi tuo, kad ją galima taikyti nedideliuose plotuose, nereikia daug darbuotojų. Bet ši geriausią pašarų kokybę užtikrinanti technologija, deja, yra ir pati brangiausia – išlaidos plastiko plėvelei sudaro nemažą dalį gamybos sąnaudų“, – sakė „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Ruloninė technologija, anot R. Mankevičiaus, irgi modernizuojama. Anksčiau supresuotas žoles rišdavo špagatu, paskui – tinkleliu, vėliau apvyniojant ruloną plastiko plėvele. Dabar siūlomi presai, kurie suriša 1,25–1,3 metro pločio plėvele. Ji vyniojama 2,5 karto.

„Šis presas-vyniotuvas tampa populiarus gyvulininkystės ūkiuose. Vyniojant jau surištą presuotą žolę plėvele, reikia šešių sluoksnių. O jei rišama plėvele, bereikia apvynioti tik keturiais sluoksniais. Kokybei nesikeičiant, sutaupoma. Apskaičiuota, kad nuo vieno rulono rišamosioms ir pakabimo medžiagoms sutaupoma apie eurą, lyginant, kai surišama tinkleliu ir dar apvyniojama plėvele šešiais sluoksniais. Tai patrauklu ūkininkams, kurie nori sutaupyti“, – aiškino R. Mankevičius.

Alternatyva – tranšėjos ir maišai

Viena iš tranšėjinių technologijų yra priekaba-rinktuvas, kuria surenkama ir į kaupą ar tranšėją sukraunama apvytinta žolė. Ši technologija, anot R. Mankevičiaus, patogi tuo, kad užtenka vieno žmogaus, vieno traktoriaus, kuris atveža žolę į tranšėją, ir antro žmogaus su traktoriumi, kuris tankina į tranšėją talpinamą žolę. Kita technologija yra prikabinamas smulkintuvas. Šiuo atveju reikalingas smulkintuvą tempiantis traktorius, jį valdantis žmogus. Susmulkinta žolė pučiama į priekabą. Tokių priekabų reikia nuo dviejų iki penkių, o taip pat daugiau žmonių – vadinasi, ir didesnių veiklos sąnaudų.

Trečioji tranšėjinė pašarų ruošimo technologija yra savaeigis smulkintuvas. Tai yra labai naši ir gana universali mašina, ji tinka žolei, o pritaikius priedus, su ja galima gaminti ir grūdainį. Naudojant šį gana našų smulkintuvą, reikia daug našių vežėjų su traktoriais.

Palyginti nauja, daugiau kaip penkiolika metų mūsų šalyje naudojama technologija, yra pašarų talpinimas polietileninėse žarnose. Šia metodika gaunamas gana kokybiškas pašaras. „Pašarų ruošimas polietileninėse žarnose Lietuvoje nėra labai retai naudojama technologija. Ji dažnai taikoma rudenį užraugiant cukrinių runkelių išspaudas, kukurūzų su burbuolėmis masę ar ten talpinti nukultu traiškytus grūdus. Traiškyti ir maišuose užkonservuoti kukurūzai – labai didelės energetinės vertės pašaras, ypač turtingas angliavandenių. Toks pašaras itin naudingas šerti didelio produktyvumo gyvuliams“, – tvirtino „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Pienas ir mėsa gaminami skirtingai

Nedideliuose Olandijos ūkiuose, anot R. Mankevičiaus, pirmąją, pavasarinę žolę populiaru paruošti pagal ruloninę technologiją, o antrą, trečią ir ketvirtą – guldyti į tranšėjas. Taip daroma siekiant išsaugoti geriausias pirmosios – vešliausios, sultingiausios, maistiniu požiūriu vertingiausios – žolės savybes. Vis dėlto jei ūkininko turima banda siekia 300 ar daugiau galvijų, ši technologija yra per brangi. Tokiu atveju paprastai neabejojant renkamasi tranšėjinę technologiją.

Visas šias sutaupymo galimybes būtina apsvarstyti prieš įsigyjant techniką. Svarbu įvertinti, kiek hektarų užima žalieji plotai, kokios tai pievos – ar tai sėtos žolės ar mišiniai, ar tai labiau natūralios pievos. Taip pat būtina aptarti, kokius gyvulius – pieninius ar mėsinius – augina ūkininkas, nes nuo to irgi priklauso, kokius pašarus reikėtų ruošti. „Pieniniai galvijai yra ypač didelio produktyvumo gyvuliai, jie yra labai jautrūs pašarų sudėties mikropokyčiams ir net fizinei-mechaninei raciono struktūrai. Mėsiniai galvijai ne tiek jautrūs aplinkai ir pašarams, jie paprastai auginami pagal ekstensyvios gyvulininkystės principus. Mėsinių galvijų ūkyje vargiai prireiks savaeigio smulkintuvo“, – samprotavo „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Jis taip pat įsitikinęs, kad nėra netinkamo laiko ūkininkams mąstyti apie naujas ūkio galimybes. Tam tikri apmąstymai netgi galėtų padėti susiorientuoti, jeigu per šienapjūtę technika netikėtai nepataisomai sugestų ar ją taisyti būtų sudėtinga, netikslinga tai daryti ekonominiu požiūriu.

„Dauguma gyvulių augintojų pasinaudojo Europos Sąjungos fondų parama, turi įsigiję ganėtinai geros technikos. Vis dėlto technika dėvisi, tenka planuoti naujus pirkinius. Be to, rinkoje siūloma modernesnė, našesnė technika. Viena mašina gali būti gera, tačiau ne tokia efektyvi, kaip kita. Gyvenimas verčia skaičiuoti, kaip kuo pigiau pagaminti produktą. Pravartu įvertinti technikos komplektaciją, kad ji padėtų pasiekti didžiausią efektyvumą“, – aiškino R. Mankevičius.

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...
2024/03/29

Prokurorai išyrė Kretingos rajono politikų teiktus čekius

Šiandien Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į teismą su dviem civiliniais ieškiniais dėl bendrai daugiau nei 22 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų buvusiems Kreting...
2024/03/29

Pajamų deklaravimas: į ką atkreipti dėmesį pernai pardavus NT?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai nekilnojamąjį turtą (NT) pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi įsivertinti, ar dėl šių sandorių jiems neatsirado pareiga pateikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų...
2024/03/29

Specialisto akimis: gero skonio midų pagaminti sunkiau nei vyną

Daugelis lietuviškų pasakų baigiasi žodžiais: „Alų midų gėriau, per barzdą varvėjo...“ Deja, priešingai nei anksčiau, midus dabar nėra toks populiarus kaip alus. Galbūt dėl to, kad trūksta žinių ar galimybės paragauti tik...
2024/03/29

Mokslininkai sutelkė dėmesį į gyvūnų elgesį

Rūpestingi šeimininkai netrunka pastebėti pasikeitusį augintinio elgesį. Veterinarijos specialistai ir mokslininkai perspėja, kad nereikėtų to praleisti pro akis, o atlikti naujausi moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad socialinis š...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.