Ashburn +9,1 °C Migla
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +9,1 °C Migla
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Paukštiena – seni gajūs mitai ir tikrovė

2022/11/14

Vištiena – kone populiariausia lietuvių vartojama mėsa, tačiau kaip dažnai pagalvojate apie jos kelią iki mūsų stalo? Kaip ji auginama ir gaminama? Apie su paukštiena susijusias įdomybes ir vyraujančius mitus pasakoja „Vilniaus paukštyno“ auginimo vadovas Saulius Petkevičius.

vistiena, visciukai, vistos pirkti, vistu skelbimai, ekologiski kiausiniai

Sutrumpėjo auginimas 

1945 m. iki 2 kilogramų svorio viščiuką užauginti prireikdavo 110 dienų, nuo 2012 m. šis procesas sutrumpėjo iki 33 dienų. Šiais laikais greičiau užauginti mėsinius viščiukus leidžia didesnis žinių apie paukščių mitybą ir auginimo sąlygas bagažas. „Anksčiau žmonės nežinojo, kaip tinkamai lesinti paukščius, kaip subalansuoti jų pašarą, kaip jais rūpintis, todėl jų augimas vykdavo labai lėtai. Dabar genetikai atrenka greičiausiai augančias veisles, kurias paukštynai ima dauginti. Be to, augintojai žino paukščiams reikalingas auginimo sąlygas, t. y. oro, drėgmės, temperatūros, šviesos santykius“, – pasakoja pašnekovas.

Hormonai nieko dėti

Tačiau, pasak S. Petkevičius, iki šiol vyrauja gana gajus mitas, kad norint greičiau užauginti paukštieną, paukščiams yra leidžiami augimą skatinantys hormonai. „Daugumai žmonių vis dar atrodo, kad jei paukštis greitai auga, tai jis yra auginamas panaudojus hormonus. Toks mitas atsirado todėl, kad iš tiesų, pavyzdžiui, JAV, dideliems gyvūnams užauginti yra naudojami hormonai. Tačiau maždaug nuo 1950 m. mažiems gyvūnams, paukščiams augimą skatinti hormonais tiek Europos Sąjungoje, tiek JAV yra uždrausta“, – sako S. Petkevičius.

Narvai – tik dedeklėms

Dar vienas mitas, kuriuo vis dar vadovaujasi dalis paukštieną vartojančių žmonių – narvuose laikomų paukščių mėsa yra prastesnės kokybės. Tačiau tiesa ta, kad mėsai skirti paukščiai Lietuvoje neauginami narvuose.

„Šis mitas kyla iš to, kad kiaušinius dedančios vištos išties gali būti laikomos narvuose. Tačiau reikėtų atskirti dedekles vištas nuo mėsinių vištų. ES mėsinius viščiukus yra uždrausta auginti narvuose. Jie auga palaidi ant kraiko, griežtai kontroliuojant tankumą, kad galėtų laisvaivaikščioti“, – teigia S. Petkevičius.

Lietuvoje nešaldoma

Iki šiol netrūksta manančių, kad paukštiena yra specialiai prisotinama vandeniu ar druskos tirpalu,  kad ši svertų daugiau ir pirkėjas už ją sumokėtų didesnę pinigų sumą. Toks mitas, anot pašnekovo, atsirado iš to, kad anksčiau į Lietuvą importuota mėsą iš JAV ar Brazilijos atgabendavo šaldytą. „Kad šaldytas produktas ilgiau išsilaikytų, tokia praktika naudojama. Tačiau Lietuvoje net 95 proc. paukštienos yra tiekiama šviežia“, – aiškina S. Petkevičius.

Močiutės geresnė?

Visi esame girdėję, kad pas močiutę kaime užauginta višta skanesnė ir sveikesnė, nei paukštyno. Pasak S. Petkevičiaus, tai kiekvieno žmogaus pasirinkimas. „Močiutės višta auginta ilgiau, ji bus brandesnė, todėl ją galima lyginti su jautiena ar veršiena. Natūraliai ir jos kaina didesnė. Tuo metu paukštyne auginama mėsa yra prieinamesnė kur kas didesnei žmonių grupei. Viskas priklauso nuo pirkėjo norų ir pasirinkimo“, – sako pašnekovas.

 

KL Informacija

2022.11.14 Susijusios temos - skaitykite: vištiena, hormonai, Vilniaus paukštynas, viščiukai

Dalintis
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...
2024/03/28

Lenkija ir Ukraina surengė derybas dėl ukrainietiškų produktų importo reguliavimo

Varšuva, kovo 28 d. (AFP-BNS). Lenkijos ministras pirmininkas ketvirtadienį priėmė Ukrainos premjerą ilgai lauktose derybose, kuriomis siekiama sumažinti trintį dėl Ukrainos importuojamų žemės ūkio produktų ir lenkų ūkininkų vykdomų pasieni...
2024/03/28

Kaip sekasi įgyvendinti ilgalaikę ES kaimo vietovių viziją

Europos Komisija paskelbė ataskaitą, kurioje apžvelgiama iki šiol padaryta pažanga įgyvendinant ES ilgalaikę kaimo viziją, akcentuojami nuo 2021 m. pasiekti teigiami rezultatai ir pristatomos būsimo darbo idėjos.
2024/03/28

Panaikinta Majestic Financial UAB licencija

Lietuvos bankas nustatė, kad Majestic Financial UAB šiurkščiai ir sistemingai pažeidinėjo Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo reikalavimus. Taip pat nustatyta pažeidimų bei veiklos trūkumų ir kitose įstaigos ...
2024/03/28

Lucasas: Rusija gali būti terorizmo auka, net jei jį vykdo jos vadovybė

Terorizmas padėjo gimti Vladimiro Putino režimui. 1999 metų rudenį dirbdamas korespondentu Maskvoje mačiau, kokį siaubą visuomenei atnešė kruvini daugiabučių namų sprogdinimai Rusijos sostinėje ir kitur.
2024/03/28

Teismas: „Arvi fertis“ bankrotas – tyčinis, T. Dudėnas trejus metus negalės vadovauti

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų bendrovės „Arvi fertis“ bankrotas pripažintas tyčiniu, o buvęs jos vadovas Tomas Dudėnas trejus metus negalės eiti jokių vadovaujančių pareigų, nutarė Apeliacinis teismas.
2024/03/28

Rankdarbiai ir margučių marginimas – spalvų terapija

Radviliškyje gyvena ir kuria žinoma tautodailininkė Edita Prikockienė. Ji beveik du dešimtmečius įvairiais raštais margina margučius, juos dažo keliomis spalvomis, kitus skutinėja peiliuku. E. Prikockienė yra Lietuvos tautodai...