Pavojinga, kai kiaulių maro užkratas prilimpa po padu

Prieš porą metų pastebėti Dzūkijos miškuose nugaišę ir utilizuoti nuo afrikinio kiaulių maro (AKM) kritę šernai nesustabdė šios baisios ligos plitimo. Štai šiemet afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusių šernų gaišenų rasta jau Kėdainių rajone. O visoje Lietuvoje šiais metais užregistruota per 30 AKM židinių, tiek pat, kaip ir kaimyninėje Lenkijoje. Neverta guostis tuo, kad Latvijoje AKM nustatyta 87, o Estijoje 59 atvejai. Afrikinis kiaulių maras ir pas mus toliau nesustabdomai plinta.

Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, atsižvelgdama į vis naujus fiksuojamus afrikinio kiaulių maro atvejus, perbraižė AKM užkrėstas ir padidintos rizikos zonas. Europos Komisija šalyse, kuriose pasireiškė AKM virusas, teritorijas suskirstė į tris zonas pagal riziką.
Pirmoji rizikos zona (padidintos rizikos zona), į kurią įtrauktos: Panevėžio r. sav. seniūnijos: Krekenavos, Upytės, Naujamiesčio ir Smilgių; Radviliškio r. sav., Pasvalio r. sav. Pakruojo r. sav. seniūnijos: Klovainių, Rozalimo ir Pakruojo; Raseinių r. sav. seniūnijos: Ariogalos, Ariogalos m., Girkalnio, Betygalos, Pagojukų ir Šiluvos; Jurbarko r. sav. seniūnijos: Raudonės, Veliuonos, Seredžiaus ir Juodaičių; Šakių r. sav. seniūnijos: Plokščių, Kriūkų, Lekėčių, Lukšių, Griškabūdžio, Barzdų, Virgždaičių, Sintautų, Kudirkos Naumiesčio, Slavikų ir Šakių; Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Marijampolės savivaldybė ir Vilkaviškio rajono savivaldybė.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) šioje zonoje uždraudė išvežti gyvus šernus, šernieną ir jos gaminius į kitas Europos Sąjungos ar trečiąsias šalis. Lietuvos rinkai gali būti tiekiami laboratorijoje dėl afrikinio kiaulių maro patikrinti ir neužsikrėtę šernai bei iš jų gauta produkcija.
Apribojimai prekybai kiauliena ar jos produktais netaikomi. Tačiau norint išvežti gyvas kiaules į teritoriją, nepriklausančią nė vienai rizikos zonai, kiaulių laikytojai privalo: kiaules laikyti tik biologinės saugos reikalavimus atitinkančiuose ūkiuose; ūkiai mažiausiai du kartus per metus turi būti patikrinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų; kiekvienai kiaulių siuntai būtina atlikti laboratorinius tyrimus dėl afrikinio kiaulių maro; kiaulės ūkiuose turi būti laikomos nuo atvedimo arba ne mažiau kaip 40 dienų; prieš suformuojant siuntą, mažiausiai 30 dienų į ūkį negalima įvežti kiaulių; sertifikuojant būtina atlikti atitinkamas procedūras ir įrašus.
Antroji rizikos zona (užkrėsta zona). Į ją įrašyta: Anykščių r. sav. seniūnijos: Andrioniškis, Anykščiai, Debeikiai, Kavarskas, Kurkliai, Skiemonys, Traupis, Troškūnai, Viešintos, dalis Svėdasų į pietus iki kelio Nr. 118; Kėdainių r. sav.; Kupiškio r. sav. seniūnijos: Alizava, Kupiškis, Noriūnai ir Subačius; Panevėžio r. sav. seniūnijos: Korsakiškio, Miežiškių, Paįstrio, Panevėžio, Ramygalos, Raguvos, Vadoklių ir Velžio; Panevėžio miesto savivaldybė; Birštono sav.; Kauno r. sav.; Kaišiadorių r. sav.; Alytaus r.; Vilniaus m. sav.; Biržų r. sav.; Jonavos r. sav.; Šalčininkų r. sav.; Širvintų r. sav.; Trakų r. sav.; Ukmergės r. sav.; Vilniaus r. sav. ir Elektrėnų savivaldybė.
Kaip iš pirmosios, taip ir iš šios zonos draudžiama išvežti gyvus šernus, šernieną ir jos gaminius į kitas ES ar trečiąsias šalis, taip pat tiekti vidaus rinkai. Šiuose rajonuose užaugintas kiaules, jų mėsą ar kiaulienos produktus, atitinkamai paženklintus, galima naudoti tik vidaus prekybai. Griežtai draudžiama išvežti į ES ar trečiąsias šalis. Įgyvendinus tam tikras sąlygas (biologinė sauga, oficiali veterinarinė priežiūra, kiaulių tyrimai) gyvas kiaules iš šios zonos galima perkelti auginti į fermas, esančias už užkrėstos zonos ribų.
Trečioji rizikos zona (užkrėsta zona): Ignalinos, Molėtų, Rokiškio, Švenčionių, Utenos, Zarasų rajonų bei Visagino savivaldybės. Taip pat Kupiškio r. sav. seniūnijos – Šimonys ir Skapiškis; Anykščių r. sav. Svėdasų seniūnijos dalis į šiaurę iki kelio Nr. 118.
Šioje zonoje taikomi patys griežčiausi apribojimai. Draudžiama išvežti gyvus šernus, šernieną ir jos gaminius į kitas ES ar trečiąsias šalis, taip pat tiekti vidaus rinkai. Į trečiąją zoną patenkančiuose rajonuose užaugintas kiaules, jų mėsą ar kiaulienos produktus draudžiama išvežti ne tik į ES ir trečiąsias šalis, bet ir iš zonos ribų.
VMVT informuoja medžiotojus, kad visų sumedžiotų šernų mėginiai turi būti pristatyti į teritorinę VMVT, esančią kiek­viename rajone, kiaulių marų tyrimams.
Medžiotojai, kurių medžioklės plotai patenka į grėsmės zoną, privalo užtikrinti, kad sumedžiotų šernų skerdiena nebūtų dalijama, o laikoma izoliuotai, teritorinės VMVT nurodytoje vietoje, kol bus gauti afrikinio ir klasikinio kiaulių marų tyrimų rezultatai.
Medžiotojai, kurių medžioklės plotai nepatenka į grėsmės zoną, išdorotų šernų skerdenas turi laikyti taip, kad būtų užtikrintas skerdenos atsekamumas (net ir ją padalijus), kol bus gauti afrikinio ir klasikinio kiaulių marų tyrimų rezultatai. Nustačius afrikinio ir klasikinio kiaulių marų atvejį, medžiotojai privalo užtikrinti, kad visa skerdena ar jos dalys būtų skubiai surinktos ir sunaikintos, taip pat sąlyčio vietos su užkrėsta skerdena dezinfekuotos.
Medžioklės plotų naudotojai sumedžiotus šernus turi tvarkyti tik tinkamai įrengtose pirminio sumedžiotų gyvūnų apdorojimo aikštelėse. Sumedžiotų gyvūnų skrodimo ir dorojimo atliekos, plėšriųjų gyvūnų gaišenos turi būti sumestos į pirminio apdorojimo aikštelės atliekų duobę, kurią būtina sandariai uždaryti.
Kiekvienas medžiotojas privalo laikytis minimalių biosaugos priemonių, tokių kaip drabužių, įrangos ir transporto priemonių valymas. Jeigu reikia, pavyzdžiui, transportavus rastą nugaišusį gyvūną, būtina dezinfekuoti drabužius, įrangą, transporto priemonę.
Apdorojant sumedžiotus šernus, rekomenduojama skerdeną apipurkšti dezinfekcinėmis medžiagomis nuo afrikinio ir klasikinio kiaulių marų virusų.
Draudžiama įrenginėti šernų šėryklas prie kiaulių laikymo vietų, kad laukiniai gyvūnai nebūtų masinami į ūkinių gyvūnų laikymo vietas.
Nepaisant to, kad AKM užkrėstas ir padidintos rizikos zonas nustatė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba, jas dar turi patvirtinti Europos Komisija. Todėl gali būti ir pakitimų.

Polikarpas RAGOŽIS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.