Pažangi naujovė Lietuvoje

2021 metų pabaigoje Lietuvos Registrų centre užregistruotas specializuotas brokeris „AgroRisk Brokers“, konsultuojantis žemės ūkio sektoriuje veikiančius subjektus jų verslo rizikų valdymo srityje. Ta proga kalbamės su „AgroRisk Brokers“ Valdybos pirmininku Thomas GEHRKE.

– Jūs esate ir „Vereinigte Hagel“ valdybos narys, kaip sekasi fondui veikti Lietuvoje?

Thomas GEHRKE

– Tarptautinis specializuotas pasėlių savidraudos fondas „Vereinigte Hagel“ (VH), vienijantis 10 šalių žemdirbius ir turintis beveik 200 metų draudimo patirtį, Lietuvos žemdirbiams teikia pasėlių draudimo paslaugas jau 15 metų. Perkeldami mokslo ir patirties pagrindu suformuotas inovatyvias rizikų įvertinimo ir nuostolių nustatymo metodikas, tinkamai atrinkdami ir ugdydami draudimo konsultantus bei nuostolių vertintojus, pelnėme Lietuvos žemdirbių pasitikėjimą.

Tai buvo nelengvas uždavinys, nes teko įveikti anksčiau pasėlių draudimą teikusių bendrovių veiklos rezultate suformuotą neigiamą požiūrį į šią paslaugą. Jį sėkmingai išsprendėme – jei anksčiau dauguma ginčų dėl pasėlių draudimo išmokų baigdavosi metų metais trunkančiuose teismuose, tai VH per visą veiklos Lietuvoje laikotarpyje neturėjo nei vieno teisminio ginčo. Taip, nei vieno!

– Kodėl nutarėte steigti draudimo brokerių bendrovę Lietuvoje?

– Pirmiausia atsižvelgėme į Lietuvos pasėlių savidraudos fondo narių pageidavimus kokybiškai valdyti savo verslo rizikas. Pasitikėdami VH kaip profesionaliu partneriu rizikų valdymo srityje, jie dažnai kreipdavosi į VH Lietuva konsultantus, klausdami, „kodėl negalėtumėte teikti ir kitų rizikų draudimų, pvz., verslinių gyvūnų, žemės ūkio technikos, kitų draudimų?“.

Kadangi esame specializuotas pasėlių draudimo savidraudos fondas, įvertinę sukauptą ilgalaikę veiklos žemės ūkio rizikų valdymo srityje patirtį Europoje bei darbo su Lietuvoje veikiančiais brokeriais praktiką, nusprendėme tokias paslaugas fondo nariams bei kitiems žemdirbiams teikti per savo brokerį, už kurio pateiktų sprendimų kokybę neštume atsakomybę kaip AGRORISK grupės nariai.

– Ar Lietuvos draudimo rinkoje reikėjo naujo brokerio?

– Tikrai taip, nes dabar draudimo rinkoje veikiantys brokeriai pernelyg mažai dėmesio skiria žemės ūkio sektoriui. Dažniausiai dirbama tik su stambiausiais žemdirbiais ar bendrovėmis, smulkesniems pritrūksta dėmesio. Šiuo metu vyrauja praktika, kad žemdirbiai patys renkasi draudimo rizikas bei draudimo bendroves pagal pagrindinį kriterijų – draudimo įmokos dydį. Ir tik atsitikus draudžiamajam įvykiui, pradeda gilintis į taisyklėse apibrėžtus niuansus.

Dirbant su žemdirbiais reikalinga specifinė kompetencija, apimanti ir žemės ūkio verslo žinias, mokėjimą bendrauti. Be to, brokeriai ne visada sugeba prieinamai išaiškinti žemdirbiams, ką ir nuo kokių rizikų jie draudžia, kokie yra draudimo taisyklių niuansai, lemiantys situacijas, kai draudimo bendrovės neišmokės žemdirbio manymu jam priklausančios draudimo išmokos. Todėl manau, jog mūsų sukurtas specializuotas draudimo brokeris įneš į rinką naują žemės ūkio verslo rizikų valdymo kultūrą, paremtą tiek kompetencija, tiek inovatyvia tarptautine patirtimi,

– Kodėl pasirinktas toks pavadinimas – „AgroRisk Brokers“?

– Jau daugiau kaip 25 metus Vokietijoje kartu su daržovių augintojų savidraudos fondu „Gartenbau-Versicherung“ esame sukūrę AGRORISK® grupę, kuri jungia žemės ūkio verslą plėtojančius žemdirbius. Mūsų naujas brokeris taip pat priklauso šiai grupei ir jai atstovauja visose ES šalyse, kuriose veikia fondas. Per jį fondo nariams ir kitiems žemės ūkio subjektams bus teikiamos profesionalios ir inovatyvios ne tik pasėlių ar daržovių, bet ir kitų rizikų valdymo paslaugos.

– Ar „AgroRisk Brokers“ – naujai įsteigtas brokeris?

– Ne, nenorėjome gaišti daug laiko, tvarkydami juridinius formalumus bei formuodami komandą, tad pasirinkome kitą kelią – įsigijome 100 proc. nuo 2003 metų Lietuvoje veikusios regioninės draudimo brokerių bendrovės „Jopada“ akcijų. Šis sprendimas pasiteisino, nes daugiau laiko galėjome skirti specializuotai plėtrai.

– Kokią naudą sukuria brokeris žemdirbiams?

– Žemdirbiai geriausiai išmano, kaip išauginti puikų derlių, o padėti jį apsaugoti jiems turi kiti, pageidautina, profesionalai. Tik profesionalus brokeris gali sukurti papildomą vertę žemdirbiui, palyginti kelių draudimo bendrovių pasiūlymus, paaiškinti jų skirtumus, kartu padėti surasti optimalų, žemdirbio lūkesčius bei galimybes atitinkantį rizikų valdymo sprendimą, atstovauti jiems galimuose ginčuose su draudimo bendrovėmis. Pažymėtina, jog ši paslauga Lietuvoje draudėjams nieko nekainuoja.

Pasėlių draudimo srityje brokeriams reikalinga specifinė kompetencija, naujas požiūris, paprastų žemdirbių veiklos ir požiūrio į rizikų valdymą suvokimas. Šioje srityje VH kartu su savo partneriais užsienyje galės daug prisidėti, pateikiant inovatyvių sprendimų tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų ES šalių draudimo bendrovių.

– Kada žemdirbiai jau gali kreiptis dėl konsultacijų į jūsų brokerių bendrovę?

– Šiuo metu jau veikia trys skyriai pagrindiniuose Lietuvos regionuose – Kaune, Marijampolėje ir Klaipėdoje, ieškome vadovų Panevėžio ir Vilniaus apskrityse. Formuojame komandą iš profesionalių draudikų, dauguma jų turi patirties žemės ūkio srityje. Vadovauti bendrovei pakvietėme ilgametį „VH Lietuva“ vadovą Algimantą Navicką, turintį matematikos bei agroverslų technologijų vadybos diplomus, tarptautinį pasėlių nuostolių vertinimo sertifikatą, brokerio licenciją, įgytą 2004 m. ir atnaujintą 2021 m., vadovavusį tiek draudimo bendrovėms, tiek tarptautinei draudimo brokerių bendrovei. Tikimės, kad jam pavyks sukurti ir išvystyti brokerių bendrovę, atitinkančią AGRORISK grupės įvaizdį Europoje.

Prisidėsime prie tokios draudimo kultūros formavimo, kai sprendimą lemia ne kaina, o optimali apsaugos nuo draudžiamų rizikų sistema, kai išties atlyginami patirti nuostoliai. Tokių žemdirbiams priimtinų sprendimų ieškosime tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse.

Kviečiame bendradarbiauti, kuriant efektyvesnę, tvaresnę ir saugesnę Lietuvos žemės ūkio verslo sistemą. Laukiame norinčiųjų padėti žemdirbiams profesionaliai valdyti savo verslo rizikas bei prisidėti prie naujai formuojamos brokerių komandos visoje Lietuvoje.

2022-01-11

Partnerių turinys

AgroRisk Brokers, Thomas Gehrke, pasėlių draudimas, rizikų valdymas, Ūkininko patarėjas